• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
17°Bratislava

Kedy sú kŕče v nohách príznakom vážnejšieho ochorenia?

  • 18:53 12.09.2019
  • Cambridge
Kedy sú kŕče v nohách príznakom vážnejšieho ochorenia?

Bolesť dolných končatín počas chôdze nie je vždy znakom starnutia.

Svalové kŕče dolných končatín sa často vyskytujú u ľudí s fyzicky namáhavým zamestnaním alebo u starších. Lekári však hovoria aj o prípadoch, keď kŕče signalizujú príchod mŕtvice alebo infarktu.

Kŕče v lýtkach neraz súvisia s ochorením periférnych tepien, ktoré zvyšuje riziko infarktu a porážky. Pacienti pociťujú bolesť kvôli tukovým usadeninám v tepnách dolných končatín, ktoré blokujú prívod krvi do svalov a tepien podporujúcich činnosť srdca a mozgu.

„Ak pri kráčaní pociťujete zovretie a bolesť v lýtkach, určite o nej informujte svojho lekára. Môže ísť o príznak ochorenia periférnych tepien,“ hovorí profesor kardiológie David Newby. „Najčastejšie postihuje fajčiarov a diabetikov,“ dodáva.

V minulosti sa ochorenie periférnych tepien považovalo za čisto mužské, no lekári dnes zaznamenávajú čoraz viac prípadov aj u žien. Kardiologička Aruna Pradhanová udáva, že diagnóza sa prejaví u každej desiatej ženy po 50-ke a u každej piatej po dovŕšení 60-ky.

Príznaky ochorenia periférnych tepien

Bolesť a kŕče v svaloch lýtok, stehien, bokov a zadku sa pri ochorení periférnych tepien dostavuje len počas pohybu a ustáva po krátkom oddychu. „Bolesť môže nastať pri kráčaní po schodoch alebo na prechádzke. Pacient musí často zastávať a oddychovať,“ tvrdí Pradhanová.

Treba zdôrazniť, že ochorenie periférnych tepien sa nepodobá na svalovicu, ktorá môže pretrvávať aj niekoľko dní.

Ochorenie periférnych ciev pacientovi niekedy spôsobuje bolesť aj v ľahu a zvykne sa prejaviť aj zmenou farby chodidiel. Niekedy je možné pozorovať pomaly sa hojace ranky na chodidlách, chlad jedného alebo oboch chodidiel a pomaly rastúce ochlpenie na prstoch nôh.

Spôsoby liečby a diagnostika

Harvardská zdravotnícka škola odporúča pri podozrení na ochorenie periférnych tepien kontaktovať lekára, ktorý navrhne vykonanie členkovo-brachiálneho tlakového indexu, pri ktorom sa meria krvný tlak na členku a zápästí.

V prípade, že máte zdravé tepny, krvný tlak bude na členku aj zápästí dosahovať približne rovnaké hodnoty. Choré tepny prezradí nižší krvný tlak nameraný na členku.

Liečba Ochorenia periférnych ciev zahŕňa predovšetkým zmenu životného štýlu. Pacientom sa odporúča pravidelný pohyb, skoncovanie s fajčením a konzumovanie stravy bohatej na ovocie, zeleninu, zdravé tuky a celozrnné potraviny.

Podľa Pradhanovej je jedným z problémov pri liečbe tohto ochorenia to, že ľudia sa často nazdávajú, že si pomôžu, keď sa začnú vyhýbať aktivitám, pri ktorých pociťujú bolesť. „Takže ľudia, ktorých bolia nohy pri kráčaní, si myslia, že jednoducho starnú a začnú sa vyhýbať pohybu. To je však presne spôsob, akým sa ochorenie periférnych tepien nelieči,“ hovorí kardiologička.

Lekár vám po zhodnotení zdravotného stavu môže predpísať lieky na utlmenie neželaných príznakov ochorenia. Často sa predpisujú statíny, ktoré zabraňujú formovaniu tukových usadenín v tepnách. V prípade závažného upchatia tepien je možnosťou aj operácia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nypost.com, harvard.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

VČERA - 20:55Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?