• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
11°Bratislava

Kedy sú kŕče v nohách príznakom vážnejšieho ochorenia?

  • 18:53 12.09.2019
  • Cambridge
Kedy sú kŕče v nohách príznakom vážnejšieho ochorenia?

Bolesť dolných končatín počas chôdze nie je vždy znakom starnutia.

Svalové kŕče dolných končatín sa často vyskytujú u ľudí s fyzicky namáhavým zamestnaním alebo u starších. Lekári však hovoria aj o prípadoch, keď kŕče signalizujú príchod mŕtvice alebo infarktu.

Kŕče v lýtkach neraz súvisia s ochorením periférnych tepien, ktoré zvyšuje riziko infarktu a porážky. Pacienti pociťujú bolesť kvôli tukovým usadeninám v tepnách dolných končatín, ktoré blokujú prívod krvi do svalov a tepien podporujúcich činnosť srdca a mozgu.

„Ak pri kráčaní pociťujete zovretie a bolesť v lýtkach, určite o nej informujte svojho lekára. Môže ísť o príznak ochorenia periférnych tepien,“ hovorí profesor kardiológie David Newby. „Najčastejšie postihuje fajčiarov a diabetikov,“ dodáva.

V minulosti sa ochorenie periférnych tepien považovalo za čisto mužské, no lekári dnes zaznamenávajú čoraz viac prípadov aj u žien. Kardiologička Aruna Pradhanová udáva, že diagnóza sa prejaví u každej desiatej ženy po 50-ke a u každej piatej po dovŕšení 60-ky.

Príznaky ochorenia periférnych tepien

Bolesť a kŕče v svaloch lýtok, stehien, bokov a zadku sa pri ochorení periférnych tepien dostavuje len počas pohybu a ustáva po krátkom oddychu. „Bolesť môže nastať pri kráčaní po schodoch alebo na prechádzke. Pacient musí často zastávať a oddychovať,“ tvrdí Pradhanová.

Treba zdôrazniť, že ochorenie periférnych tepien sa nepodobá na svalovicu, ktorá môže pretrvávať aj niekoľko dní.

Ochorenie periférnych ciev pacientovi niekedy spôsobuje bolesť aj v ľahu a zvykne sa prejaviť aj zmenou farby chodidiel. Niekedy je možné pozorovať pomaly sa hojace ranky na chodidlách, chlad jedného alebo oboch chodidiel a pomaly rastúce ochlpenie na prstoch nôh.

Spôsoby liečby a diagnostika

Harvardská zdravotnícka škola odporúča pri podozrení na ochorenie periférnych tepien kontaktovať lekára, ktorý navrhne vykonanie členkovo-brachiálneho tlakového indexu, pri ktorom sa meria krvný tlak na členku a zápästí.

V prípade, že máte zdravé tepny, krvný tlak bude na členku aj zápästí dosahovať približne rovnaké hodnoty. Choré tepny prezradí nižší krvný tlak nameraný na členku.

Liečba Ochorenia periférnych ciev zahŕňa predovšetkým zmenu životného štýlu. Pacientom sa odporúča pravidelný pohyb, skoncovanie s fajčením a konzumovanie stravy bohatej na ovocie, zeleninu, zdravé tuky a celozrnné potraviny.

Podľa Pradhanovej je jedným z problémov pri liečbe tohto ochorenia to, že ľudia sa často nazdávajú, že si pomôžu, keď sa začnú vyhýbať aktivitám, pri ktorých pociťujú bolesť. „Takže ľudia, ktorých bolia nohy pri kráčaní, si myslia, že jednoducho starnú a začnú sa vyhýbať pohybu. To je však presne spôsob, akým sa ochorenie periférnych tepien nelieči,“ hovorí kardiologička.

Lekár vám po zhodnotení zdravotného stavu môže predpísať lieky na utlmenie neželaných príznakov ochorenia. Často sa predpisujú statíny, ktoré zabraňujú formovaniu tukových usadenín v tepnách. V prípade závažného upchatia tepien je možnosťou aj operácia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nypost.com, harvard.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

VČERA - 19:26Zdravie

Tento vitamín chýba až štvrtine obyvateľstva.

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

VČERA - 8:35Zdravie

Niektoré náhle zmeny v stravovacích návykoch môžu byť prvotným príznakom smrteľnej diagnózy.

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

19:08 15.10.2019Zdravie

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

20:01 14.10.2019Zdravie

Vyfajčiť denne pár cigariet je z finančného hľadiska prijateľnejšia voľba. Dá sa to povedať aj o zdraví?

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

18:43 12.10.2019Zdravie

Ak pociťujete kŕče a nadúvanie, dokonca aj pri cvičení, môže vám pomôcť, keď zmeníte stravu.