• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.11.2019Meniny má Klaudia
14°Bratislava

Toto sa stane, keď začnete jesť jedno jablko denne

  • 20:55 11.09.2019
  • Bratislava
Toto sa stane, keď začnete jesť jedno jablko denne

Je pravda, že jablko denne odplaší lekárov? Na túto otázku vám odpovie sám profesionál z odboru.

V angličtine existuje príslovie „An apple a day keeps the doctor away,“ ktoré by sme mohli preložiť ako „Jedno jablko za deň, a nepotrebujete lekára.“ Táto fráza sa prvýkrát objavila v tlači ešte na začiatku 19. storočia a dodnes ju obľubujú výživoví poradcovia aj verejnosť.

Dlhovekosť sa dá dosiahnuť zdravým životným štýlom, čím máme na mysli aj konzumáciu zdravých potravín. Experti odporúčajú dopriať si denne aspoň 5 porcií rôznych druhov ovocia a zeleniny, takže jablko denne sa javí ako celkom užitočný nápad. Čo si o tom myslia lekári?

V relácii This Morning televíznej stanice ITV prezentoval svoj názor doktor Chris Steele, podľa ktorého je staré príslovie skutočne pravdivé a každému odporúča riadiť sa ním.

Jablká sú skvelým zdrojom vlákniny, ktorá je schopná znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení, mŕtvice, cukrovky 2. typu a rakoviny čriev. Vďaka konzumácii jedál s vysokým obsahom vlákniny tiež pociťujeme menší hlad a zlepšuje sa nám trávenie.

„Výskumy potvrdzujú, že konzumácia jedného jablka denne znižuje riziko infarktu a mŕtvice o 12 percent,“ hovorí doktor Steele.

Denná konzumácia jediného jablka sa osvedčila aj v štúdii z roku 2011. Tá zistila, že ľudia, ktorí denne konzumujú jedno jablko, majú o 28 percent nižšie riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Skúste si dať niekoľko plátkov jablka pred obedom

Výhody konzumácie jabĺk nekončia pri pomoci s trávením. Toto ovocie obsahuje množstvo vitamínu C, ktorý je schopný zastaviť poškodenie organizmu vyvolané voľnými radikálmi.

Najzaujímavejšou vlastnosťou jabĺk je snáď to, že dokážu pomôcť aj s chudnutím. Štúdia z roku 2009 skúmala, aký dopad bude mať na nasýtenosť ľudí to, keď si pred obedom dajú niekoľko plátkov jablka. Zistilo sa, že títo ľudia na obed skonzumovali približne o 200 kalórií menej ako tí, ktorí pred obedom nejedli jablko alebo pili jablčný džús.

Ďalší 10-týždňový výskum zas u 50 žien s nadváhou preukázal, že tie, ktoré denne jedli jablká, v priemere schudli o 1 kilogram viac ako tie, ktoré namiesto jabĺk jedli ovsené koláčiky s podobnou kalorickou hodnotou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk, nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kritické príznaky zlého trávenia, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať

Kritické príznaky zlého trávenia, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať

VČERA - 19:58Zdravie

Kľúčové príznaky spomaleného trávenia sa nemusia prejaviť len v črevách a žalúdku. Na tieto by ste rozhodne mali dať pozor.

Prečo vám je z vitamínov zle a ako proti tomu bojovať?

Prečo vám je z vitamínov zle a ako proti tomu bojovať?

VČERA - 19:33Zdravie

Z hľadiska vyvolania nevoľnosti a fyzickej nepohody sú tablety s vitamínom C najčastejšou príčinou. Čo sa s tým dá robiť?

Ako v skutočnosti vplýva alkohol na črevné baktérie

Ako v skutočnosti vplýva alkohol na črevné baktérie

20:32 15.11.2019Zdravie

Je možné baktérie alkoholom “vypáliť”?

5 vecí, ktoré môžu spôsobovať neplodnosť

5 vecí, ktoré môžu spôsobovať neplodnosť

20:02 15.11.2019Zdravie

Ženy, ktoré sa snažia o počatie bábätka, by si mali dať pozor na niektoré faktory, ktoré znižujú ich šance.

Tento druh vlákniny 4-násobne urýchľuje chudnutie

Tento druh vlákniny 4-násobne urýchľuje chudnutie

19:17 15.11.2019Zdravie

Mimoriadne prospešný druh vlákniny nájdeme vo viacerých potravinách.