• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Orbánova vláda očakáva novú etapu v prisťahovaleckej politike EÚ

  • 16:20 10.09.2019
  • Budapešť
Orbánova vláda očakáva novú etapu v prisťahovaleckej politike EÚ

Maďarská vláda očakáva novú etapu v prisťahovaleckej politike Európskej únie (EÚ), píše sa vo vyhlásení kabinetu v reakcii na utorňajšie oznámenie designovanej predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej o zaradení maďarského exministra spravodlivosti Lászlóa Trócsányiho s portfóliom Susedská politika a rozširovanie do jej pracovného tímu.

Maďarská vláda vznikajúcej EK dôveruje, avšak vkladá do nej aj konkrétne očakávania. „Dúfame, že vznikne komisia, ktorá prinesie Únii vedenie, ktoré bude vyváženejšie a triezvejšie, a v prisťahovaleckej politike otvorí novú etapu,“ píše sa v dokumente, z ktorého citovala internetová stránka komerčnej televízie ATV.

Maďari podľa vlády premiéra Viktora Orbána dali jednoznačne najavo, že od nového bruselského vedenia očakávajú zastavenie prisťahovalectva, ochranu Európy národov a kresťanskej kultúry.

Trócsány si ako kandidát Maďarska na post eurokomisára ctí práve uvedené hodnoty, preto maďarská vláda ráta s tým, že jeho nomináciu sa budú snažiť v Európskom parlamente (EP) zablokovať sily podporujúce prisťahovalectvo.

Portfólio susedskej politiky a rozširovania určené Trócsányimu je podľa maďarského kabinetu jedným z najdôležitejších portfólií, a je aj možnosťou na posilnenie Únie o nové členské krajiny. „Dôležitým cieľom je stabilizácia balkánskych krajín, a to aj v záujme zastavenia migrácie,“ zdôraznila vláda v závere vyhlásenia.

Poslanec Európskeho parlamentu (EP) za Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) István Ujhelyi v Bruseli ostro kritizoval von der Leyenovú za nominovanie Trócsányiho.

Podľa internetovej stránky komerčnej televíznej stanice ATV Ujhelyi vo svojom komentári uviedol, že považuje za „zlý vtip“, ak člen EK z politickej strany, ktorá sa stavia proti Európskej únii (EÚ) a ktorá likviduje právny štát, bude hodnotiť fungovanie právneho štátu a postoj k európskym hodnotám v krajinách, ktoré sa uchádzajú o členstvo v Únii.

Principiálne nebudem hlasovať za EK, v ktorej dostane právny tvorca zákonov neliberálneho štátu akúkoľvek pozíciu,“ dodal Ujhelyi, ktorý avizoval, že nebude hlasovať ani za vymenovanie von der Leyenovej za predsedníčku EK.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump sa poďakoval Iránu za

Trump sa poďakoval Iránu za "veľmi férové" rokovanie o prepustení väzňa

VČERA - 21:27Zahraničné

Prezident USA sa poďakoval Teheránu za "veľmi férové" rokovanie, ktoré viedlo k prepusteniu amerického výskumníka zadržiavaného v Iráne a iránskeho vedca väzneného v USA.

Znásilnenú ženu cestou na súd podpálili, v nemocnici zomrela

Znásilnenú ženu cestou na súd podpálili, v nemocnici zomrela

VČERA - 18:15Zahraničné

Mladú ženu, ktorá išla vypovedať na súd vo veci svojho znásilnenia, napadli po ceste údajní páchatelia tohto činu, pričom ju podpálili a spôsobili jej popáleniny na 70 percentách povrchu tela.

USA odkladajú zaradenie mexických drogových kartelov na zoznam teroristov

USA odkladajú zaradenie mexických drogových kartelov na zoznam teroristov

VČERA - 9:08Zahraničné

Vláda Spojených štátov "odloží" zaradenie mexických drogových kartelov na zoznam teroristických organizácií, oznámil v piatok americký prezident Donald Trump.

Lavrov sa budúci týždeň stretne vo Washingtone s Pompeom

Lavrov sa budúci týždeň stretne vo Washingtone s Pompeom

VČERA - 7:29Zahraničné

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívi budúci týždeň Washington, kde absolvuje rokovanie s ministrom zahraničných vecí USA Mikeom Pompeom.

Johnson a Corbyn sa stretli v poslednej televíznej debate pred voľbami

Johnson a Corbyn sa stretli v poslednej televíznej debate pred voľbami

VČERA - 5:43Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson a vodca opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn sa v piatok večer stretli v poslednej televíznej debate pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v krajine konajú 12. decembra.