• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
17°Bratislava

Fytosteroly: Takto pôsobia na vaše cievy

  • 20:20 14.09.2019
  • Bratislava
Fytosteroly: Takto pôsobia na vaše cievy

Doplnky stravy dokážu napraviť hladiny cholesterolu.

Rastlinné steroly a stanoly, ktoré označujeme ako fytosteroly, dokážu znižovať lipoproteín s nízkou hustotou (LDL cholesterol), takzvaný „zlý“ cholesterol. Ukázalo sa, že denný príjem 1,5 až 3 g fytosterolov znižuje hladinu LDL cholesterolu o 7,5 až 12 percent, uvádza prehľad rôznych štúdií.

Vysoká hladina LDL cholesterolu zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Jedna štúdia zistila, že 1,8 g sójových stanolov v tabletke dokáže v priebehu 6 týždňov znížiť zlý cholesterol o takmer 10 percent. Profesorka Anne Carol Goldbergová, prvá autorka štúdie, uviedla:

"Tí, ktorí mali na začiatku vyšší LDL cholesterol, mali väčší pokles LDL, keď do svojho režimu pridali rastlinné steroly."

Fytosteroly sú prírodné látky produkované rastlinami. Nachádzajú sa v orechoch, semienkach, celozrnných produktoch, zelenine, strukovinách, ovocí, margaríne. Na trhu sú tiež výživové doplnky a potraviny obohatené o fytosteroly.

Ľudia s vysokým cholesterolom, by mali konzumovať potraviny obsahujúce rastlinné steroly, pretože znižujú riziko kardiovaskulárnych chorôb. Fytosteroly majú podobnú štruktúru s cholesterolom a dokážu s ním účinne bojovať. Znižujú absorpciu cholesterolu v čreve, a preto sa nemôžu prenášať do krvi.

Fytosteroly sa však v čreve nevstrebávajú ľahko, pokiaľ nie sú rozpustené. Rastlinné steroly sú pridávané do margarínov ma znižovanie LDL cholesterolu, ako aj do džúsov a iných produktov. Konzumácia týchto druhov potravín však nemusí byť vhodná pre niektorých pacientov a ľudí, ktorí potrebujú schudnúť. Goldbergová uviedla:

„Jedným z problémov je, že mnohí z našich pacientov už znížili príjem tukov a kalórií a nepoužívajú výrobky, ako je margarín, pravidelne. Okrem toho mnohí z týchto ľudí jedia pravidelne v reštauráciách a nemôžu si tam jednoducho vybrať konkrétnu značku margarínu.“

Preto sú steroly vo forme tabliet praktickou a užitočnou voľbou, ale aby ste z nich získali výhody, mali by ste ich konzumovať so veľkým jedlom, ako sú raňajky, obed alebo večera, najlepšie dvakrát denne.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, mdpi.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

VČERA - 20:55Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?