• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.1.2023Meniny má Ema
Bratislava

Do Bratislavy sa neoplatí jazdiť autom, situácia je zlá

  • 16:53 12.02.2013
  • BRATISLAVA
Do Bratislavy sa neoplatí jazdiť autom, situácia je zlá

Kým situácia so snehom sa na východnom Slovensku upokojuje, vrtochy počasia pre zmenu trápia obyvateľov západného a stredného Slovenska. Hlavné mesto vyzýva vodičov, ktorí v utorok plánujú cestu do Bratislavy autom, aby ju prípadne odložili.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 2. stupňa pred snežením a snehovými závejmi a jazykmi pre okresy Dunajská Streda, Galanta, Trnava, Myjava, Skalica, Senica, Malacky, Pezinok, Senec a Bratislava. Nasnežiť tu môže 20 až 30 centimetrov.

Bratislavský krajSituácia na diaľnici D1, ktorú ráno v smere do hlavného mesta skomplikovali aj kamióny odstavené v jednom pruhu, sa upokojila.

Predpoludním policajti pri Voderadoch nákladné autá nad 7,5 tony odkláňali späť na rýchlostnú cestu R1, dopravné obmedzenie napoludnie zrušili.

Pred vstupom na naše územie odstavovali aj kamióny prichádzajúce z Poľska a Českej republiky, aby sa zabránilo ďalším kolónam. Podľa informácií z polície kamióny smerujúce na Balkán už cez hranice púšťajú. Do Maďarska sa dostanú napríklad cez priechod Medveďov, či Šahy.

Hraničný priechod Rajka je stále uzavretý, nákladné autá, ktoré majú namierené do Slovinska a Talianska, maďarská strana nepúšťa. V teréne je stále maximálny počet policajtov, ktorí usmerňujú dopravu, uviedla hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová.

Polícia zároveň vodičov upozorňuje, aby zvýšili pozornosť, znížili rýchlosť a dodržiavali bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami.

Keďže v Bratislavskom kraji husto sneží a na cestách je vrstva kašovitého snehu, polícia upozorňuje vodičov, aby jazdili opatrnejšie, pomalšie a dodržiavali bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami. Polícia vodičov smerujúcich do Bratislavy vyzýva, aby použili starú cestu.

Podľa predpovede počasia môže počas dňa v Bratislavskom kraji výdatnejšie snežiť, výstrahu druhého stupňa pre túto oblasť vydal Slovenský hydrometeorologický ústav. Ten varuje aj pred tvorením snehových jazykov a závejov.
Bratislavská MHD môže meškať desiatky minút

Mestská hromadná doprava v Bratislave mala meškanie do 30 minút. Informovala o tom Zuzana Vachová z Dopravného podniku Bratislava. Najväčší problém bol na bratislavských Kramároch, neprejazdné boli aj kopcovité terény v okrajových častiach Bratislavy Dúbravka, Koliba a Dlhé diely.

Na cestách momentálne nie sú výrazné obmedzenia alebo výluky mestskej hromadnej dopravy. Linky však stále meškajú približne 10 až 15 minút, linky číslo 44 a 147 pre nezjazdné cesty stále nepremávajú. Podľa predpovede počasia má i naďalej snežiť, dopravný podnik preto upozorňuje, že situáciu na cestách by sa mohla zhoršiť.
Pri Skalici havaroval autobus

Na Záhorí fúka silný vietor a tvoria sa tam záveje. Vodiči by preto mali byť opatrní najmä na trase Zohor- Plavecký Mikuláš.

Zjazdnosť na ceste v okrese Malacky zabezpečujú tri sypače, štyri traktory a dva nakladače, v Stupave, Borinke a Zohore jeden traktor a jeden sypač, informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová.

Pri nehode linkového autobusu a dvoch osobných áut, ktorá sa stala dnes po 13:00 na ceste II. triedy v smere Kúty - Kopčany, pri odbočke na Gbely, sa ťažko zranili traja ľudia.

"Tri osoby sú ľahšie zranené vrátane rôznych zlomenín, jedna osoba je zranená ťažko. Ťažké zranenia má osoba, ktorú hasiči vyslobodzovali z jedného z automobilov. Na mieste bolo celkovo 29 účastníkov nehody," povedala Miriam Žiaková z komunikačného a organizačného oddelenia Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Nitriansky kraj

Na R1 platí obmedzená rýchlosť, kamióny hlásia problémy

V Nitrianskom kraji sneží, cesty sú zjazdné, no na niektorých úsekoch je naviaty sneh, ktorý cestári priebežne odstraňujú. Problémy majú v súčasnosti kamióny v Novozámockom okrese.

V okrese Nitra sa na rýchlostnej ceste R1 tvoria snehové jazyky. V úseku Pata – Nitra je preto obmedzená rýchlosť jazdy na 80 - 100 kilometrov za hodinu.

V okrese Nové Zámky je cesta medzi obcami Semerovo a Kolta naďalej prejazdná iba v jednom jazdnom pruhu, uviazol tam kamión.

„Na ceste je veľká vrstva snehu, premávku na mieste riadi polícia a púšťajú iba vozidlá so snehovými reťazami. Podľa možnosti sa treba vyhnúť tomuto úseku,“ informuje nitrianske krajské operačné stredisko polície.

V mestskej časti Nitry Dražovce sa pri priemyselnom parku tvoria kolóny vozidiel, prejazdný je len jeden jazdný pruh.

Zhruba 20 minút bola neprejazdná cesta medzi obcami Čifáre a Veľký Ďur, v súčasnosti je už opäť prejazdná bez obmedzení.
Trnavský kraj

Trnavským cestárom robí sneh sizyfovskú prácu

Všetky cesty v Trnavskom kraji sú zatiaľ zjazdné, tvoria sa však na nich snehové jazyky a záveje. Cestárom robí problémy vietor v okolí Senice, v okolí Trnavy, problémy sú pri Seredi a Červeníku.

,,Jazdíme stále dokola, ale vietor nám cesty zafukuje,“ povedal k situácii na Záhorí Jozef Olejník zo senickej Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja. Problémy majú cestári v úsekoch Sobotište - Podbranč, Senica – Radošovce, Prievaly – Jablonica, ale aj inde.
Najproblémovejšie úseky:

* Uzavretý je horský priechod Veľké Pole pre nákladné vozidlá nad 10 metrov celkovej dĺžky.

* Na cestách celého juhozápadu Slovenska a okresu Krupina sa vplyvom silného vetra tvoria snehové jazyky a záveje.

*V oblasti Lozorna, Závodu, Bratislavy, Žarnovice a Hronského Beňadika je z dôvodu silného sneženia obmedzená dohľadnosť na 100 m.

* Na horskom priechode Šturec hrozí padanie lavín na vozovku.

* Neprejazdná je cesta III/5116 Malá Lehota v úseku od Obecného úradu po koniec úseku (Rajnohov Štál), vytvárajú sa tu snehové záveje.

* Pozor si treba dať na miestami zľadovatený sneh na úsekoch ciest v okolí Stakčína, Medzilaboriec, Belej, Budatínu, Bytče.

* Pre vozidlá nad 10 m je po celú zimnú sezónu uzatvorený úsek cesty I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom a horské priechody Skýcov a Herlianske Sedlo.

*Vplyvom silného bočného vetra sa na ceste I/67 v úseku Dobšínského kopca, na cestách v okresoch Martin, Turčianske Teplice tvoria snehové jazyky.

*Cesta II/533 Gemerská Poloma – Súľová a II/549 Úhornianske sedlo je uzavretá pre všetku dopravu.

Povrch vozoviek

Pri nízkych teplotách je na mokrých a vlhkých vozovkách, na mostoch a pri vodných tokoch zvýšené riziko vzniku poľadovice.

Takmer všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne mokrý. Na úsekoch D2 Lamač - Polianky, Bratislava - hranica s MR a D4 Jarovce - hranica s Rakúskom je miestami na vozovke vrstva čerstvého až kašovitého snehu do 2 cm.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je mokrý alebo pokrytý vrstvou čerstvého, prípadne kašovitého až utlačeného, miestami zľadovateného snehu do 3 cm, na vyššie položených cestách najmä nižších tried do 4-5 cm, miestami až do 5 - 10 cm.

Horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, prípadne kašovitého až utlačeného snehu do 3 cm, na HP Veľké Pole, Grajnár, Huty a Hriňová do 4 - 5 cm, HP Súľová do 5 - 10 cm. Na HP Cukmantel a Zbojská sa miestami vyskytuje zľadovatený sneh do 4 - 5 cm. Horské priechody Havran, Javorník, Vyšehrad, Kremnické Bane, Soroška, Pusté Pole, Branisko, Ďurďošík a Dargov majú povrch vozoviek mokrý.

Informoval o tom servis Slovenskej správy ciest
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počasie v utorok bude búrlivé, čakajte sneh, vietor i snehové záveje

Počasie v utorok bude búrlivé, čakajte sneh, vietor i snehové záveje

DNES - 19:32Domáce

Slovensko môže miestami potrápiť v utorok sneženie, vietor, snehové jazyky a záveje.

Slovenské ulice sa ponorili do tmy. Samosprávy reagujú na neriešenie cien energií

Slovenské ulice sa ponorili do tmy. Samosprávy reagujú na neriešenie cien energií

DNES - 19:23Domáce

Do demonštrácie sa podľa ústredného riaditeľa Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka zapojilo minimálne 75 percent samospráv.

Dofinancovanie ambulancií je reakciou na nepredvídateľné okolnosti, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

Dofinancovanie ambulancií je reakciou na nepredvídateľné okolnosti, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

DNES - 18:38Domáce

Rezort upozornil, že podniká viaceré systémové kroky na stabilizáciu ambulantného sektora.

Donovaly sú čiastočne uzavreté, horský priechod trápi husté sneženie

Donovaly sú čiastočne uzavreté, horský priechod trápi husté sneženie

DNES - 17:58Domáce

Horský priechod Donovaly uzatvorili pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky. Dôvodom je husté sneženie.

Chorobnosť v jednom kraji stúpla, museli zatvoriť deväť škôl a škôlok

Chorobnosť v jednom kraji stúpla, museli zatvoriť deväť škôl a škôlok

DNES - 17:55Domáce

Kvôli zvýšenej chorobnosti v kraji zatvorili viacero škôl a škôlok.