• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 16.9.2019Meniny má Ľudmila
13°Bratislava

Pravda o sódach: Vedci skúmali riziko smrti

  • 19:44 06.09.2019
  • Bratislava
Pravda o sódach: Vedci skúmali riziko smrti

Najväčší výskum svojho druhu sa pozrel na riziko úmrtia spojený s pitím sladenej aj diétnej sódy.

Nová štúdia naznačuje, že konzumácia príliš veľkého množstva sladkých sýtených nápojov môže zvýšiť riziko predčasnej smrti, pričom nezáleží, či ide o sódu bez cukru alebo s ním.

Štúdia, ktorá analyzovala údaje od takmer pol milióna európanov, je podľa autorov najväčšia svojho druhu. Výsledky ukázali, že u ľudí, ktorí pili dva alebo viac pohárov sódy denne mali o 17% väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú počas 16 rokov trvajúcej štúdie, v porovnaní s ľuďmi, ktorí konzumovali menej ako jeden pohár sódy mesačne.

Zistenia sa potvrdili aj potom, čo vedci vzali do úvahy faktory, ktoré by mohli ovplyvniť riziko predčasnej smrti a chorôb u ľudí, ako je fajčenie, požívanie alkoholu, index telesnej hmotnosti (BMI), fyzická aktivita, príjem kalórií a konzumácia ovocia, zeleniny a spracovaného mäsa.

Cukor v nápojoch spôsoboval najčastejšie choroby tráviaceho systému

Výsledky zverejnené v časopise JAMA Internal Medicine podporujú staršie štúdie, ktoré spájajú pitie sódy so zvýšeným rizikom chronických chorôb a predčasnej smrti. K podobným výsledkom dospela aj staršia štúdia zverejnená v časopise Circulation, ktorá zistila, že konzumácia veľkého množstva diétnych nápojov bola spojená so zvýšeným rizikom predčasného úmrtia žien.

V novej štúdii vedci analyzovali informácie od približne 450 000 ľudí žijúcich v 10 európskych krajinách, ktorí na začiatku štúdie nemali rakovinu, srdcové choroby, mozgovú príhodu ani cukrovku. Účastníci uviedli, ako často pili sódy s cukrom alebo umelými sladidlami. V priemere ich sledovali 16 rokov a počas toho obdobia zomrelo asi 41 700 účastníkov.

Je zaujímavé, že ľudia, ktorí často konzumovali diétnu sódu, s väčšou pravdepodobnosťou zomreli na kardiovaskulárne choroby, zatiaľ čo ľudia, ktorí často konzumovali nápoje sladené cukrom, častejšie zomierali na choroby zažívacieho ústrojenstva, ako je divertikulitída alebo ochorenie pečene.

Umelé sladidlá zvyšujú riziko kardiovaskulárnych chorôb

Nie je jasné, prečo boli najmä diétne sódy spojené so zvýšeným rizikom úmrtia na kardiovaskulárne choroby. Je možné, že toto zistenie je vlastne dôsledkom „reverznej príčinnej súvislosti“ - inými slovami, ľudia, ktorí už boli na začiatku štúdie vystavení riziku srdcových chorôb, prešli na pitie diétnych sód skôr, ako sa zúčastnili prieskumu. Vedci sa to však pokúsili vysvetliť vylúčením úmrtí, ktoré sa vyskytli na začiatku sledovacieho obdobia štúdie, a stále našli súvislosť medzi konzumáciou sódy a úmrtím na kardiovaskulárne choroby.

Môže existovať biologické vysvetlenie. Napríklad štúdie na zvieratách naznačujú, že častá konzumácia umelých sladidiel môže viesť k problémom so spôsobom, akým telo zaobchádza so skutočným cukrom. Na zistenie, či je to pravda u ľudí, alebo či existujú ďalšie škodlivé účinky z dlhodobej konzumácie umelých sladidiel, je však potrebný oveľa väčší výskum.

Nie je tiež jasné, prečo pravidelná konzumácia sódy súvisí so zvýšeným rizikom úmrtia na choroby tráviaceho ústrojenstva. Je možné, že vysoká hladina cukru v krvi môže zmeniť výstelku čriev a zvýšiť riziko infekcií čriev, čo zase zvyšuje riziko určitých chorôb tráviaceho ústrojenstva. No znovu je potrebný ďalší výskum, ktorý by tvrdenia potvrdil.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, jamanetwork.com, livescience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

VČERA - 19:45Zdravie

Ústna voda nie je vždy najlepším pomocníkom dentálnej hygieny. Po tejto aktivite to s ňou radšej neriskujte.

Fytosteroly: Takto pôsobia na vaše cievy

Fytosteroly: Takto pôsobia na vaše cievy

20:20 14.09.2019Zdravie

Doplnky stravy dokážu napraviť hladiny cholesterolu.

8 jedál, ktoré na zdravie pôsobia rovnako zle ako cigarety

8 jedál, ktoré na zdravie pôsobia rovnako zle ako cigarety

19:23 13.09.2019Zdravie

S konzumáciou niektorých jedál by sme to rozhodne nemali preháňať.

Kedy sú kŕče v nohách príznakom vážnejšieho ochorenia?

Kedy sú kŕče v nohách príznakom vážnejšieho ochorenia?

18:53 12.09.2019Zdravie

Bolesť dolných končatín počas chôdze nie je vždy znakom starnutia.

Toto sa stane, keď začnete jesť jedno jablko denne

Toto sa stane, keď začnete jesť jedno jablko denne

20:55 11.09.2019Zdravie

Je pravda, že jablko denne odplaší lekárov? Na túto otázku vám odpovie sám profesionál z odboru.