• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 9.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Pravda o sódach: Vedci skúmali riziko smrti

  • 19:44 06.09.2019
  • Bratislava
Pravda o sódach: Vedci skúmali riziko smrti

Najväčší výskum svojho druhu sa pozrel na riziko úmrtia spojený s pitím sladenej aj diétnej sódy.

Nová štúdia naznačuje, že konzumácia príliš veľkého množstva sladkých sýtených nápojov môže zvýšiť riziko predčasnej smrti, pričom nezáleží, či ide o sódu bez cukru alebo s ním.

Štúdia, ktorá analyzovala údaje od takmer pol milióna európanov, je podľa autorov najväčšia svojho druhu. Výsledky ukázali, že u ľudí, ktorí pili dva alebo viac pohárov sódy denne mali o 17% väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú počas 16 rokov trvajúcej štúdie, v porovnaní s ľuďmi, ktorí konzumovali menej ako jeden pohár sódy mesačne.

Zistenia sa potvrdili aj potom, čo vedci vzali do úvahy faktory, ktoré by mohli ovplyvniť riziko predčasnej smrti a chorôb u ľudí, ako je fajčenie, požívanie alkoholu, index telesnej hmotnosti (BMI), fyzická aktivita, príjem kalórií a konzumácia ovocia, zeleniny a spracovaného mäsa.

Cukor v nápojoch spôsoboval najčastejšie choroby tráviaceho systému

Výsledky zverejnené v časopise JAMA Internal Medicine podporujú staršie štúdie, ktoré spájajú pitie sódy so zvýšeným rizikom chronických chorôb a predčasnej smrti. K podobným výsledkom dospela aj staršia štúdia zverejnená v časopise Circulation, ktorá zistila, že konzumácia veľkého množstva diétnych nápojov bola spojená so zvýšeným rizikom predčasného úmrtia žien.

V novej štúdii vedci analyzovali informácie od približne 450 000 ľudí žijúcich v 10 európskych krajinách, ktorí na začiatku štúdie nemali rakovinu, srdcové choroby, mozgovú príhodu ani cukrovku. Účastníci uviedli, ako často pili sódy s cukrom alebo umelými sladidlami. V priemere ich sledovali 16 rokov a počas toho obdobia zomrelo asi 41 700 účastníkov.

Je zaujímavé, že ľudia, ktorí často konzumovali diétnu sódu, s väčšou pravdepodobnosťou zomreli na kardiovaskulárne choroby, zatiaľ čo ľudia, ktorí často konzumovali nápoje sladené cukrom, častejšie zomierali na choroby zažívacieho ústrojenstva, ako je divertikulitída alebo ochorenie pečene.

Umelé sladidlá zvyšujú riziko kardiovaskulárnych chorôb

Nie je jasné, prečo boli najmä diétne sódy spojené so zvýšeným rizikom úmrtia na kardiovaskulárne choroby. Je možné, že toto zistenie je vlastne dôsledkom „reverznej príčinnej súvislosti“ - inými slovami, ľudia, ktorí už boli na začiatku štúdie vystavení riziku srdcových chorôb, prešli na pitie diétnych sód skôr, ako sa zúčastnili prieskumu. Vedci sa to však pokúsili vysvetliť vylúčením úmrtí, ktoré sa vyskytli na začiatku sledovacieho obdobia štúdie, a stále našli súvislosť medzi konzumáciou sódy a úmrtím na kardiovaskulárne choroby.

Môže existovať biologické vysvetlenie. Napríklad štúdie na zvieratách naznačujú, že častá konzumácia umelých sladidiel môže viesť k problémom so spôsobom, akým telo zaobchádza so skutočným cukrom. Na zistenie, či je to pravda u ľudí, alebo či existujú ďalšie škodlivé účinky z dlhodobej konzumácie umelých sladidiel, je však potrebný oveľa väčší výskum.

Nie je tiež jasné, prečo pravidelná konzumácia sódy súvisí so zvýšeným rizikom úmrtia na choroby tráviaceho ústrojenstva. Je možné, že vysoká hladina cukru v krvi môže zmeniť výstelku čriev a zvýšiť riziko infekcií čriev, čo zase zvyšuje riziko určitých chorôb tráviaceho ústrojenstva. No znovu je potrebný ďalší výskum, ktorý by tvrdenia potvrdil.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, jamanetwork.com, livescience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

VČERA - 18:21Zdravie

Obezitu dokážu predpovedať 3 jednoduché faktory, ktoré pramenia aj od rodičov.

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

20:05 07.12.2019Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.