• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.9.2019Meniny má Móric
16°Bratislava

Novým riaditeľom činohry SND je Peter Kováč

  • 16:10 04.09.2019
  • Bratislava
Novým riaditeľom činohry SND je Peter Kováč

Novým riaditeľom Činohry Slovenského národného divadla (SND) sa v stredu stal Peter Kováč.

Do funkcie ho vymenoval generálny riaditeľ SND Vladimír Antala. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Kováč pôsobil v minulosti štyri roky ako dramaturg Činohry SND. Dramaturgicky sa podpísal pod inscenácie Mojmír II. alebo Súmrak ríše, Arkádia, Sissi (úteky Alžbety Rakúskej), Mercedes Benz, Veselé paničky windsorské, Nepolepšený svätec či pod inscenáciu pre deti Ako sa Lomidrevo stal kráľom.

Nový riaditeľ Činohry SND absolvoval Divadelnú fakultu Vysokej školy múzických umení (VŠMU) odbor Filmová a divadelná veda. Pôsobil tiež ako dramaturg v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene. V Divadle SNP v Martine bol umeleckým šéfom a neskôr sa stal jeho riaditeľom. V rokoch 2006 až 2008 viedol ako hlavný koordinátor projekt kandidatúry mesta Martin na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. V roku 2008 bol umeleckým šéfom Slovenského komorného divadla Martin.

Peter Kováč dramaturgicky pripravil viac ako sto divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách. Ako scenárista a dramaturg sa podieľal na niekoľkých hraných a dokumentárnych filmoch. Rovnako je autorom štúdií o divadle. Preložil viac ako tridsať divadelných hier, niekoľko kníh a esejí.

Menovanie Kováča sa udialo po tom, čo Antala v utorok (3. 9.) odvolal dovtedajšieho šéfa činohry Michala Vajdičku. Zdôvodnil to nezvládnutím manažérskych povinností, ktoré bolo riešené opakovanými upozorneniami na závažné porušenie pracovnej disciplíny. Vajdička predpokladal, že dôjde k jeho odvolaniu. Tušenie mal už vtedy, keď sa začal zúčastňovať pochodov Za slušné Slovensko a kritizovať Ministerstvo kultúry (MK) SR a generálneho riaditeľa SND.

Ministerstvo kultúry na odvolanie Vajdičku reagovalo, že personálne otázky sú výlučne v kompetencii generálneho riaditeľa SND.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vo veku 49 rokov zomrel herec zo seriálu Beverly Hills, 9021

Vo veku 49 rokov zomrel herec zo seriálu Beverly Hills, 9021

9:25 17.09.2019Kultúra

Herec, ktorý hral v seriáli Beverly Hills, 9021 prišiel o život vo veku 49 rokov.

Alice Cooper po desiatich rokoch opäť nadchol Bratislavu

Alice Cooper po desiatich rokoch opäť nadchol Bratislavu

6:13 16.09.2019Kultúra

Bolo načo pozerať a hlavne počúvať.

Britská herečka Jacqueline Bissetová má 75 rokov

Britská herečka Jacqueline Bissetová má 75 rokov

8:37 13.09.2019Kultúra

Britská herečka Jacqueline Bissetová známa z filmov Dvaja na ceste, Bullittov prípad, Letisko, Vražda v orientexprese, Muž z Acapulca či Hlbočina sa v piatok 13. septembra dožíva 75 rokov.

Legenda dokumentárnych filmov Pavol Barabáš má 60 rokov

Legenda dokumentárnych filmov Pavol Barabáš má 60 rokov

7:34 13.09.2019Kultúra

V piatok 13. septembra sa oceňovaný filmový tvorca Pavol Barabáš dožíva 60 rokov.

Nie je vylúčené, že si skupina Evanescence vyjde do ulíc Trnavy

Nie je vylúčené, že si skupina Evanescence vyjde do ulíc Trnavy

13:45 06.09.2019Kultúra

Organizátori sobotného koncertu americkej rockovej skupiny Evanescence, ktorý sa bude konať v Trnave, nevylučujú, že si členovia skupiny v piatok vyjdú do ulíc mesta.