• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Tínedžer prišiel o zrak a čiastočne o sluch. Na vine bolo jedlo

  • 20:09 04.09.2019
  • Veľká Británia
Tínedžer prišiel o zrak a čiastočne o sluch. Na vine bolo jedlo

Strava chlapca spôsobila ojedinelé ochorenie.

Britský tínedžer ostal slepý a čiastočne hluchý po tom, čo sa ostatných desať rokov živil iba hranolkami, párkami, pečivom a lupienkami. Chlapcova strava prispela k zdravotnému stavu, ktorý sa bežne vyskytuje iba u podvyživených detí z tretieho sveta.

Podľa denníka Mirror ide o prvý prípad svojho druhu vo Veľkej Británii. Sedemnásťročný chlapec od základnej školy jedol iba hranolky, lupienky, párky, spracovanú šunku a biely chlieb, pričom lekárom tvrdil, že mu vadí „textúra“ ovocia a zeleniny. Šokujúci nedostatok vitamínov zo stravy poškodil jeho zrakový nerv, ktorý spája oko s mozgom.

Podvýživa z fast foodu

Zistilo sa, že trpí stavom nazývaným nutričná optická neuropatia (NON), ktorá sa zvyčajne objavuje iba v krajinách, kde je nedostatok potravy.

Doktorka Denize Atanová z Univerzitnej nemocnice v Bristole povedala, že slepota mladíka bola spôsobená nezdravým jedlom a že trpel zriedkavou poruchou príjmu potravy, pri ktorej človek odmieta jesť niektoré druhy jedla. Pacient je citlivý na chuť, textúru, vôňu alebo vzhľad určitých druhov potravín. Niektorí ich môžu jesť iba pri určitej teplote.

U chlapca došlo tiež k strate sluchu a oslabeniu kostí. Priveľa cukru a uhľohydrátov v spracovaných potravinách môže poškodiť uši. Lekári dlho nevedeli, prečo chlapec stratil zrak. Zatiaľ čo NON môže byť dedičná, u chlapca sa nenašli žiadne dedičné znaky.

Mal však nedostatok vitamínu B12, ktorý sa vyskytuje v mlieku, vnútornostiach, rybách a vajciach, čo podnietilo lekárov k ďalšiemu vyšetrovaniu jeho stravy. Akonáhle lekári vylúčili pitie, fajčenie a užívanie drog ako možné príčiny a jeho výška a BMI boli považované za normálne, lekári pravdepodobnú príčinu ochorenia pripísali strave.

Chlapec priznal, že nič zdravé nikdy nejedol

Atanová uviedla: „Pacient sa priznal, že od základnej školy nedjedol určité textúry jedla.“ Prvýkrát ho vzali k praktickému lekárovi, keď mal 14 rokov, pričom sa sťažoval na únavu. Okrem toho, že bol označený za „slabého jedáka“, bol na tom dobre a neužíval žiadne lieky.

Krvné testy ukázali, že mal nízke hladiny B12, čo spôsobilo únavu. Lekári mu preto predpísali injekcie s vitamínom a výživové poradenstvo. Vitamín však chlapcovi už nepomohol a časom stratil nervové vlákna v sietnici. Atanová uviedla: „Nezdravé potraviny sú z hľadiska výživy chudobné, ale sú energeticky sýte a lacné. Vysokoenergetická strava preto koreluje s vysokým BMI, nízkym sociálno-ekonomickým stavom a zlým zdravotným."

NON je potenciálne zvrátiteľné ochorenie, ak sa diagnostikuje včas. Ak sa však nelieči, vedie k trvalej slepote. Zlá výživa môže trvalo poškodiť nervový systém - najmä zrak. Vedci preto varujú lekárov, aby nezanedbali zrakové komplikácie spojené s nezdravou stravou pacientov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, mirror.co.uk, annals.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

VČERA - 20:05Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

19:52 04.12.2019Zdravie

Medzi príznaky rakoviny môžeme zaradiť aj nepríjemné pískanie v ušiach. Kedy by ste rozhodne nemali odkladať návštevu lekára?