• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Takto vplýva vegánstvo na vývoj detí

  • 19:30 03.09.2019
  • Bratislava
Takto vplýva vegánstvo na vývoj detí

Deti, ktoré vyrastali na vegánskej strave, môžu pociťovať viaceré problémy.

Vegánstvo si za ostatné roky získalo množstvo priaznivcov ako zdravý životný štýl, ktorý je šetrný voči prírode. Aj keď sa stravovanie, ktoré vylučuje akékoľvek živočíšne produkty považuje za zdravé, môže byť zodpovedné za klesajúcu inteligenciu našej mládeže.

Nová štúdia tvrdí, že vegánska strava znižuje IQ detí

Vegánstvo sprevádza množstvo kontroverzie a mnohí ho presadzujú, aby bolo obmedzené týranie zvierat a došlo k prínosom pre životné prostredie, ktoré produkciou mäsa trpí. Ale aký dopad má vegánstvo na naše zdravie? Nová štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Nutrition BMJ odhalila, že vzostup vegánskej stravy v Spojenom kráľovstve môže spôsobiť „cholínovú krízu“.

Cholín je nevyhnutný pre kognitívne funkcie a vo vegánskej strave je ho nedostatok

Cholín je esenciálna živina potrebná pre fungovanie ľudského tela. Nedostatok cholínu u detí, ktoré konzumujú len rastlinnú stravu, môže spôsobiť, že vyrastú s nižšou úrovňou inteligencie, ochorením pečene a potenciálnymi neurologickými poruchami. Cholín sa nachádza v mnohých potravinách, jeho najvyššia koncentrácia je však vo vajciach, mliečnych výrobkoch, hovädzom mäse, rybách a kuracine. Všetko sú to živočíšne potraviny.

Zatiaľ čo pečeň dokáže vyprodukovať malé množstvo a rovnako malé množstvá sa nachádzajú v orechoch, fazuli a brokolici, podľa lekárov toto množstvo cholínu nestačí na správny vývoj. Preto je potrebné ho doplniť prostredníctvom stravy alebo doplnkov. Autorka štúdie Emma Derbyshirová napísala, že hladina cholínu bola vládou „prehliadaná“ pri navrhovaní zloženia dobrej stravy.

Nedostatok živín je obzvlášť nebezpečný počas tehotenstva a dojčenia

Aj keď sú tieto živiny dôležité vo všetkých fázach života, zdá sa, že ich nedostatok je najškodlivejší počas tehotenstva a dojčenia. Štúdia tvrdí, že cholín je „obzvlášť kritický počas vývoja plodu, pretože modifikuje štruktúru mozgu a miechy.“ Nedostatok živiny v tomto štádiu môže mať vážne následky, napríklad ovplyvnenie pamäti a IQ dieťaťa.

Štúdia dospela k záveru, že je potrebné lepšie vzdelať lekárov a zdravotníckych pracovníkov o dôležitosti stravy bohatej na cholín počas tehotenstva. Derbyshirová je presvedčená, že zdravotnícki pracovníci by mali poskytovať informácie o účinných doplnkoch, ak by strava jednotlivca ovplyvňovala množstvo živín, ktoré získava z potravy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nutrition.bmj.com, sciencedaily.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

VČERA - 20:05Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

19:52 04.12.2019Zdravie

Medzi príznaky rakoviny môžeme zaradiť aj nepríjemné pískanie v ušiach. Kedy by ste rozhodne nemali odkladať návštevu lekára?