• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 14.11.2019Meniny má Irma
Bratislava

Rusi odhalili nové skafandre. Nemôžu v nich však robiť jednu vec, ktorú zaviedol Gagarin

  • 20:22 30.08.2019
  • Rusko
Rusi odhalili nové skafandre. Nemôžu v nich však robiť jednu vec, ktorú zaviedol Gagarin

Ruskí kozmonauti budú v nových skafandroch v istom smere obmedzení.

Vládna agentúra Roskosmos zodpovedná za ruský vesmírny program a letecký výskum predstavila nový prototyp skafandru. Jeho dizajn sa však možno bude musieť zmeniť, aby kozmonauti mohli pokračovať v tradícii, ktorú zaviedol Jurij Gagarin - zastaviť sa na ceste pred štartom raketoplánu a vymočiť sa na autobus.

Nový skafander Sokol-M bol navrhnutý ako náhrada za staré skafandry Sokol-K používané počas štartov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) na kozmickej lodi Sojuz. Sojuz, ktorý sa používa od šesťdesiatych rokov, sa má postupne vyradiť a v nasledujúcich rokoch ho má nahradiť nová ruská loď s názvom Federacija.

Výrobca nových oblekov, letecká spoločnosť Zvezda, tvrdí, že budú vyrobené z nových materiálov a prispôsobia sa rôznym veľkostiam tela. Nový dizajn však znemožňuje vykonať jeden konkrétny rituál, ktorý zaviedol prvý muž vo vesmíre Jurij Gagarin, ktorý sa vyprázdil na zadné koleso autobusu, ktorý ho v roku 1961 viezol na štartovaciu plochu.

Túto zastávku kozmonauti opakovali pri každom štarte z vojenskej základne Bajkonur a považujú to za rituál pre šťastie. Ženské kozmonautky nie sú povinné zúčastniť sa rituálu, ale niektoré z nich si namiesto toho priniesli skúmavky s močom, aby nimi obliali pneumatiku.

"Nie som si istý, ako budú v tradícii pokračovať, pretože poklopec sme nenavrhli," uviedol riaditeľ spoločnosti Zvezda Sergej Pozdňjakov. Nový oblek Sokol-M má rovný zips, na rozdiel od skafandru Sokol-K, ktorý má otvor v tvare V smerujúci k rozkroku. Pozdňjakov zároveň uviedol, že ak Roskosmos zmení konštrukčné špecifikácie obleku, otvor v rozkroku ešte môžu pridať.

Mnohé výhody, no jedno obmedzenie

Nový oblek je ľahší vďaka tomu, že zips a všetky švy sú vzduchotesné, takže už nie je potrebná vnútorná pogumovaná vrstva.

Všetci členovia posádky ISS musia mať na mieru vyrobené obleky Sokol-K, pretože sú povinné na kozmickej lodi Sojuz, ktorá vezie kozmonautov na obežnú dráhu. Obleky sú navrhnuté tak, aby boli pohodlné v hlbokých sedadlách Sojuzu, ale sú ťažké a prispievajú k výraznému zhrbeniu pri pohybe po rakete.

Štart Sojuzu je spájaný s množstvom rituálov. Kozmonauti napríklad vysádzajú stromy v Bajkonure, robia si podobné účesy, sledujú klasický sovietsky film Biele slnko púšte a pravoslávny kňaz ich pokropí svätenou vodou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, theguardian.com, ria.ru
Najnovšie v kategóriiViac článkov
NASA plánuje vyslať na Mesiac robota na vyhľadávanie vody

NASA plánuje vyslať na Mesiac robota na vyhľadávanie vody

10:54 26.10.2019Veda

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v piatok oznámil, že v roku 2022 vyšle na Mesiac robota, ktorý bude pátrať po podpovrchových ložiskách vody.

Projekt meny Facebooku je ohrozený, ďalší dôležití partneri z neho odišli

Projekt meny Facebooku je ohrozený, ďalší dôležití partneri z neho odišli

16:02 13.10.2019Veda

Od ambiciózneho projektu digitálnej meny Facebooku odstupuje čoraz viac renomovaných partnerov.

Na Zem spadli ohnivé gule, podľa expertov to neboli meteory

Na Zem spadli ohnivé gule, podľa expertov to neboli meteory

19:21 03.10.2019Veda

Na Zem padlo niekoľko horiacich objektov, ktoré zachytili aj ľudia na sociálnych sieťach.

Pred 200 rokmi sa narodil Foucault, ktorý zviditeľnil rotáciu Zeme

Pred 200 rokmi sa narodil Foucault, ktorý zviditeľnil rotáciu Zeme

6:35 18.09.2019Veda

Francúzsky fyzik a astronóm Jean Bernard Léon Foucault sa preslávil zostrojením kyvadla, ktorým ako prvý v roku 1851 názorne demonštroval rotáciu Zeme.

Našli dedinu, v ktorej sa po ukrižovaní objavil Ježiš

Našli dedinu, v ktorej sa po ukrižovaní objavil Ježiš

20:37 16.09.2019Veda

Podarilo sa objaviť dlho hľadanú dedinu, ktorú Ježiš pravdepodobne navštívil po ukrižovaní.