• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 16.9.2019Meniny má Ľudmila
13°Bratislava

Rusi odhalili nové skafandre. Nemôžu v nich však robiť jednu vec, ktorú zaviedol Gagarin

  • 20:22 30.08.2019
  • Rusko
Rusi odhalili nové skafandre. Nemôžu v nich však robiť jednu vec, ktorú zaviedol Gagarin

Ruskí kozmonauti budú v nových skafandroch v istom smere obmedzení.

Vládna agentúra Roskosmos zodpovedná za ruský vesmírny program a letecký výskum predstavila nový prototyp skafandru. Jeho dizajn sa však možno bude musieť zmeniť, aby kozmonauti mohli pokračovať v tradícii, ktorú zaviedol Jurij Gagarin - zastaviť sa na ceste pred štartom raketoplánu a vymočiť sa na autobus.

Nový skafander Sokol-M bol navrhnutý ako náhrada za staré skafandry Sokol-K používané počas štartov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) na kozmickej lodi Sojuz. Sojuz, ktorý sa používa od šesťdesiatych rokov, sa má postupne vyradiť a v nasledujúcich rokoch ho má nahradiť nová ruská loď s názvom Federacija.

Výrobca nových oblekov, letecká spoločnosť Zvezda, tvrdí, že budú vyrobené z nových materiálov a prispôsobia sa rôznym veľkostiam tela. Nový dizajn však znemožňuje vykonať jeden konkrétny rituál, ktorý zaviedol prvý muž vo vesmíre Jurij Gagarin, ktorý sa vyprázdil na zadné koleso autobusu, ktorý ho v roku 1961 viezol na štartovaciu plochu.

Túto zastávku kozmonauti opakovali pri každom štarte z vojenskej základne Bajkonur a považujú to za rituál pre šťastie. Ženské kozmonautky nie sú povinné zúčastniť sa rituálu, ale niektoré z nich si namiesto toho priniesli skúmavky s močom, aby nimi obliali pneumatiku.

"Nie som si istý, ako budú v tradícii pokračovať, pretože poklopec sme nenavrhli," uviedol riaditeľ spoločnosti Zvezda Sergej Pozdňjakov. Nový oblek Sokol-M má rovný zips, na rozdiel od skafandru Sokol-K, ktorý má otvor v tvare V smerujúci k rozkroku. Pozdňjakov zároveň uviedol, že ak Roskosmos zmení konštrukčné špecifikácie obleku, otvor v rozkroku ešte môžu pridať.

Mnohé výhody, no jedno obmedzenie

Nový oblek je ľahší vďaka tomu, že zips a všetky švy sú vzduchotesné, takže už nie je potrebná vnútorná pogumovaná vrstva.

Všetci členovia posádky ISS musia mať na mieru vyrobené obleky Sokol-K, pretože sú povinné na kozmickej lodi Sojuz, ktorá vezie kozmonautov na obežnú dráhu. Obleky sú navrhnuté tak, aby boli pohodlné v hlbokých sedadlách Sojuzu, ale sú ťažké a prispievajú k výraznému zhrbeniu pri pohybe po rakete.

Štart Sojuzu je spájaný s množstvom rituálov. Kozmonauti napríklad vysádzajú stromy v Bajkonure, robia si podobné účesy, sledujú klasický sovietsky film Biele slnko púšte a pravoslávny kňaz ich pokropí svätenou vodou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, theguardian.com, ria.ru
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci poznajú pravdu o Lochnesskej príšere, toto v jazere mnohí nečakali

Vedci poznajú pravdu o Lochnesskej príšere, toto v jazere mnohí nečakali

19:43 06.09.2019Veda

Vedcom sa podarilo odhaliť nové fakty mýtickej príšere.

Apple bude používateľov služby Siri výslovne žiadať o súhlas s nahrávaním

Apple bude používateľov služby Siri výslovne žiadať o súhlas s nahrávaním

13:07 29.08.2019Veda

Americký technologický koncern Apple ako prvá firma bude používateľov svojho hlasového asistenta Siri výslovne žiadať o povolenie nahrávať ich príkazy alebo časti rozhovorov.

Sme vo vesmíre sami? Vedci zachytili nové opakované signály

Sme vo vesmíre sami? Vedci zachytili nové opakované signály

20:31 27.08.2019Veda

Vedcom sa podarilo zachytiť signály opakovane prenášané na Zem.

Vo vesmíre došlo po prvý krát k trestnej činnosti

Vo vesmíre došlo po prvý krát k trestnej činnosti

21:22 26.08.2019Veda

NASA vyšetruje prvé obvinenie z trestnej činnosti vo vesmíre.