• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Tieto tipy k zdraviu by podľa lekárov mal poznať úplne každý

  • 20:09 28.08.2019
  • Svet
Tieto tipy k zdraviu by podľa lekárov mal poznať úplne každý

Tieto základné poznatky a zručnosti spojené s ľudským telom a starostlivosťou o zdravie by podľa lekárov mali byť známe každému človeku.

Na diskusnom fóre Reddit sa rozbehla debata, v ktorej sa dodnes viac ako 50.000 lekárov podelilo o tipy a znalosti, ktoré by podľa nich mal ovládať každý pacient. Mnohí z nich nechápu, ako sa ľudia dokážu bez týchto základov zaobísť.

Jeden lekár napríklad hovorí o menej závažných ochoreniach: „Veľa ľahších ochorení sa dá prirovnať k autu,“ začína svoj príspevok.

„Ak ho pravidelne nekontrolujete a nestaráte sa oň, nevšimnete si hneď, že s ním niečo nie je v poriadku. To, že treba vymeniť starý olej, si napríklad všimnete až po prejdení stoviek kilometrov.

Ochorenia ako cukrovka, vysoký krvný tlak, závislosť na alkohole a iné vás ovládnu postupne. Tak, ako pri aute, aj tu platí, že motor kvôli nim nikdy nebude bežať tak ako predtým.“

Toto vyjadrenie sa stretlo so všeobecným súhlasom, pričom mnohí poukazovali najmä na nebezpečenstvo vysokého tlaku. „Pri vysokom tlaku sa často cítite normálne. Veľa ráz ho zistíme náhodou. Ak si nechcete prejsť nepeknými príznakmi, čakať sa neoplatí,“ radí jeden z lekárov, pričom dodáva, že po 35-ke si treba nechať skontrolovať tlak aspoň raz do roka.

Okrem starostlivosti o vlastné zdravie by ste sa podľa lekárov mali viac venovať aj rodinnej anamnéze, ktorá hrá pri prevencii dôležitú rolu.

„Medicína prikladá prevencii čoraz väčšiu dôležitosť a liečiť chorobu od začiatku je oveľa jednoduchšie ako liečiť ju v rozvinutom štádiu.

Ak sa vo vašej rodine nachádza niekto, kto okolo 30-ky prekonal rakovinu vaječníka alebo hrubého čreva, vystavuje vás to značnému riziku. Keď nás o tom upovedomíte, môžeme zmeniť spôsob testovania a sledovania.

Ak chcete začať užívať antikoncepciu, je dôležité vedieť, či sa vo vašej rodine nevyskytla rakovina prsníka, trombóza alebo problémy so zrážaním krvi. Jednoducho to pomôže nám aj vám, ak sa svojej rodiny opýtate na opakujúce sa ochorenia alebo ochorenia, ktoré sa vyskytli v mladom veku (20, 30, niekedy aj 40 rokov).“

Lekári chcú pre pacienta len to najlepšie, a preto niektorí upozorňujú na spôsoby, ako pri zdravotnej starostlivosti ušetriť. Napríklad by ste mali vedieť o tom, že väčšina prípravkoch slúžiacich na detox organizmu v skutočnosti nefunguje tak, ako to o sebe tvrdí.

„Vaše obličky a pečeň sa s radosťou zbavia všetkých toxínov v tele, ktoré tam nemajú čo hľadať. Očistné a ‚detoxové‘ prípravky sú nanič a zbytočne na ne vyhadzujete peniaze. Ľudia, ktorí ich predávajú, sú predátori, ktorých trápi len to, ako vás čo najrýchlejšie ošklbať o peniaze.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, reddit.com, menshealth.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

VČERA - 20:05Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

19:52 04.12.2019Zdravie

Medzi príznaky rakoviny môžeme zaradiť aj nepríjemné pískanie v ušiach. Kedy by ste rozhodne nemali odkladať návštevu lekára?