• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 16.9.2019Meniny má Ľudmila
13°Bratislava

Tieto tipy k zdraviu by podľa lekárov mal poznať úplne každý

  • 20:09 28.08.2019
  • Svet
Tieto tipy k zdraviu by podľa lekárov mal poznať úplne každý

Tieto základné poznatky a zručnosti spojené s ľudským telom a starostlivosťou o zdravie by podľa lekárov mali byť známe každému človeku.

Na diskusnom fóre Reddit sa rozbehla debata, v ktorej sa dodnes viac ako 50.000 lekárov podelilo o tipy a znalosti, ktoré by podľa nich mal ovládať každý pacient. Mnohí z nich nechápu, ako sa ľudia dokážu bez týchto základov zaobísť.

Jeden lekár napríklad hovorí o menej závažných ochoreniach: „Veľa ľahších ochorení sa dá prirovnať k autu,“ začína svoj príspevok.

„Ak ho pravidelne nekontrolujete a nestaráte sa oň, nevšimnete si hneď, že s ním niečo nie je v poriadku. To, že treba vymeniť starý olej, si napríklad všimnete až po prejdení stoviek kilometrov.

Ochorenia ako cukrovka, vysoký krvný tlak, závislosť na alkohole a iné vás ovládnu postupne. Tak, ako pri aute, aj tu platí, že motor kvôli nim nikdy nebude bežať tak ako predtým.“

Toto vyjadrenie sa stretlo so všeobecným súhlasom, pričom mnohí poukazovali najmä na nebezpečenstvo vysokého tlaku. „Pri vysokom tlaku sa často cítite normálne. Veľa ráz ho zistíme náhodou. Ak si nechcete prejsť nepeknými príznakmi, čakať sa neoplatí,“ radí jeden z lekárov, pričom dodáva, že po 35-ke si treba nechať skontrolovať tlak aspoň raz do roka.

Okrem starostlivosti o vlastné zdravie by ste sa podľa lekárov mali viac venovať aj rodinnej anamnéze, ktorá hrá pri prevencii dôležitú rolu.

„Medicína prikladá prevencii čoraz väčšiu dôležitosť a liečiť chorobu od začiatku je oveľa jednoduchšie ako liečiť ju v rozvinutom štádiu.

Ak sa vo vašej rodine nachádza niekto, kto okolo 30-ky prekonal rakovinu vaječníka alebo hrubého čreva, vystavuje vás to značnému riziku. Keď nás o tom upovedomíte, môžeme zmeniť spôsob testovania a sledovania.

Ak chcete začať užívať antikoncepciu, je dôležité vedieť, či sa vo vašej rodine nevyskytla rakovina prsníka, trombóza alebo problémy so zrážaním krvi. Jednoducho to pomôže nám aj vám, ak sa svojej rodiny opýtate na opakujúce sa ochorenia alebo ochorenia, ktoré sa vyskytli v mladom veku (20, 30, niekedy aj 40 rokov).“

Lekári chcú pre pacienta len to najlepšie, a preto niektorí upozorňujú na spôsoby, ako pri zdravotnej starostlivosti ušetriť. Napríklad by ste mali vedieť o tom, že väčšina prípravkoch slúžiacich na detox organizmu v skutočnosti nefunguje tak, ako to o sebe tvrdí.

„Vaše obličky a pečeň sa s radosťou zbavia všetkých toxínov v tele, ktoré tam nemajú čo hľadať. Očistné a ‚detoxové‘ prípravky sú nanič a zbytočne na ne vyhadzujete peniaze. Ľudia, ktorí ich predávajú, sú predátori, ktorých trápi len to, ako vás čo najrýchlejšie ošklbať o peniaze.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, reddit.com, menshealth.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

VČERA - 19:45Zdravie

Ústna voda nie je vždy najlepším pomocníkom dentálnej hygieny. Po tejto aktivite to s ňou radšej neriskujte.

Fytosteroly: Takto pôsobia na vaše cievy

Fytosteroly: Takto pôsobia na vaše cievy

20:20 14.09.2019Zdravie

Doplnky stravy dokážu napraviť hladiny cholesterolu.

8 jedál, ktoré na zdravie pôsobia rovnako zle ako cigarety

8 jedál, ktoré na zdravie pôsobia rovnako zle ako cigarety

19:23 13.09.2019Zdravie

S konzumáciou niektorých jedál by sme to rozhodne nemali preháňať.

Kedy sú kŕče v nohách príznakom vážnejšieho ochorenia?

Kedy sú kŕče v nohách príznakom vážnejšieho ochorenia?

18:53 12.09.2019Zdravie

Bolesť dolných končatín počas chôdze nie je vždy znakom starnutia.

Toto sa stane, keď začnete jesť jedno jablko denne

Toto sa stane, keď začnete jesť jedno jablko denne

20:55 11.09.2019Zdravie

Je pravda, že jablko denne odplaší lekárov? Na túto otázku vám odpovie sám profesionál z odboru.