• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

7 nenápadných príznakov sivého zákalu, o ktorých nemusíte vedieť

  • 20:36 28.08.2019
  • Bratislava
7 nenápadných príznakov sivého zákalu, o ktorých nemusíte vedieť

Sivý zákal môže pacienta napadnúť postupne a nenápadne. Je preto dobré poznať aj menej známe príznaky, ktorými sa toto ochorenie spočiatku prejavuje.

Sivý zákal stojí za 40 percentami prípadov slepoty u ľudí po 40-ke. Napriek tomu, že ide o mimoriadne časté ochorenie, je ťažké včas spozorovať jeho prvotné príznaky. Týchto 7 častých príznakov sivého zákalu, ktoré opisujú odborníci, by ste preto mali poznať.

1. Rozmazané alebo zahmlené videnie

Porucha zraku je jedným z najskorších príznakov sivého zákalu, ktoré si na sebe všimnete. Môže sa prejaviť lokálnym rozostrením obrazu alebo celkovým oslabením zraku. Ľudia so sivým zákalom vidia svet podobne ako impresionistické dielo alebo sa naň dívajú akoby cez zahmlené sklo.

2. Oslabené vnímanie farieb

Pri sivom zákale u človeka postupne slabne aj vnímanie farieb. Väčšina pacientov si túto skutočnosť uvedomí až po tom, ako im sivý zákal vyoperujú. Ak sa vám začína tvoriť sivý zákal, bielu budete napríklad vnímať ako slabo žltú.

3. Citlivosť na svetlo

Sivý zákal má schopnosť trieštiť svetlo, ktoré preniká do oka. Pri postupnom raste zákalu má svetlo čoraz väčší problém preniknúť do zadnej časti oka, kvôli čomu človek stráca schopnosť vidieť jasne. Svetlo pouličných lámp alebo slnka sa vám bude zdať vejárovité a pozeranie naň môže spôsobovať nepríjemný pocit.

4. Ťažkosti so šoférovaním počas noci

Keďže zákal zjemňuje kontrast medzi tmou a svetlami okolitých áut, vodiči s ním môžu mať problém šoférovať v noci. Ak vás pri pozeraní do svetla pouličných lámp alebo áut často bolí hlava, zvážte návštevu lekára. Problém môže predstavovať aj čítanie dopravných značiek.

5. Problémy pri čítaní drobných písmen

Problémy pri čítaní obvykle naznačujú potrebu nosenia okuliarov alebo silnejších dioptrií. Ak sa tento predpoklad nesplní, je potrebné vylúčiť možnosť sivého zákalu. Pri zákale sa písmená zlievajú dokopy alebo sa z nich vytráca ostrý kontrast s pozadím.

6. Dvojité videnie

V prípade, že vám dvojité videnie nespôsobila iná príčina, napríklad strabizmus (škúlenie), môže ísť o príznak vzniku sivého zákalu. V prípade, že zákal postihol len jedno oko, dvojité videnie nemizne ani vtedy, keď sa na svet dívate len ním.

7. Musia vám pravidelne meniť predpis na okuliare alebo šošovky

Pokiaľ zákal najprv postihne stred šošovky, zrak sa môže na chvíľu zlepšiť, a to dokonca do takej miery, že možno vôbec nebudete potrebovať okuliare. Takéto zlepšenie ale rýchlo zmizne a vy si opäť budete musieť dať predpísať nové dioptrie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, trendingposts.net
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

VČERA - 20:05Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

19:52 04.12.2019Zdravie

Medzi príznaky rakoviny môžeme zaradiť aj nepríjemné pískanie v ušiach. Kedy by ste rozhodne nemali odkladať návštevu lekára?