• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 22.2.2020Meniny má Etela
Bratislava

Británii hrozí pri brexite bez dohody nedostatok potravín a liekov

  • 10:57 18.08.2019
  • Londýn
Británii hrozí pri brexite bez dohody nedostatok potravín a liekov

Ak by Británia vystúpila z Európskej únie bez dohody, bola by vystavená nedostatku potravín, liekov a pohonných hmôt.

Očakáva to britská vláda, vyplýva z jej uniknutých dokumentov, o ktorých informovali nedeľňajšie noviny Sunday Times. Okrem toho možno podľa nich rátať s narušením prevádzky prístavov na niekoľko mesiacov, obnovením tzv. tvrdej hranice s Írskom a rastúcimi sociálnymi nákladmi.

Uniknutý spis, ktorý sa zaoberá pravdepodobnými dôsledkami „bezdohodového“ brexitu, podľa Sunday Times zostavil tento mesiac britský úrad vlády a ponúka tak pohľad na tajné plánovanie s cieľom zabrániť „katastrofálnemu kolapsu“ infraštruktúry krajiny.

Spojené kráľovstvo smeruje k ústavnej kríze a konfrontácii s EÚ, keď premiér Boris Johnson opakovane vyhlásil, že krajina 31. októbra odíde z Únie bez dohody, pokiaľ nebude EÚ súhlasiť s opätovným prerokovaním podmienok vystúpenia, píše agentúra Reuters.

Po viac ako troch rokoch, počas ktorých brexit dominuje záležitostiam EÚ, lídri Únie opakovane odmietli znovu otvoriť dohodu o vystúpení Británie zahŕňajúcu aj tzv. írsku poistku, ktorú Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová vyrokovala v novembri.

Johnson sa budúci týždeň stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a podľa britských médií im povie, že parlament v Londýne nemôže zastaviť brexit bez dohody - a ak sa má zabrániť takémuto vývoju, musí byť vyrokovaná nová dohoda s EÚ.

Nový predseda britskej vlády je pod rastúcim tlakom politikov z celého politického spektra v krajine na to, aby zamedzil neusporiadanému vystúpeniu z Únie. Opozičný líder Jeremy Corbyn tento týždeň avizoval zámer zosadiť v septembri Johnsonovu vládu s cieľom dosiahnuť ďalší odklad brexitu.

Nie je však jasné, či majú poslanci dostatočnú jednotu alebo silu na to, aby využili parlament na zabránenie bezdohodovému brexitu. Ten by bol podľa oponentov pohromou pre krajinu, poškodil by aj globálny rast a otriasol by finančnými trhmi. Tvrdí stúpenci brexitu naopak tvrdia, že by mohlo dôjsť ku krátkodobým problémom, no hospodárstvo Británie by následne prosperovalo, ak by sa odtrhlo od podľa ich slov neúspešného integračného experimentu, v ktorého dôsledku Európa zaostáva za Čínou a Spojenými štátmi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Približne 3000 ľudí v meste Hanau demonštrovalo proti nenávisti

Približne 3000 ľudí v meste Hanau demonštrovalo proti nenávisti

DNES - 17:54Zahraničné

Približne 3000 ľudí demonštrovalo v sobotu v západonemeckom meste Hanau proti nenávisti a pohŕdaniu ľudskou rasou, informovala agentúra DPA.

Herci zo sitkomu Priatelia potvrdili prípravu špeciálnej epizódy

Herci zo sitkomu Priatelia potvrdili prípravu špeciálnej epizódy

DNES - 17:29Zahraničné

Predstavitelia hlavných postáv sitkomu Priatelia potvrdili, že sa viac ako 15 rokov po skončení natáčania sitcomu stretnú pri príprave špeciálnej epizódy.

Taliansko hlási druhú obeť nákazy spôsobenej novým koronavírusom

Taliansko hlási druhú obeť nákazy spôsobenej novým koronavírusom

DNES - 11:03Zahraničné

Talianske úrady v sobotu oznámili, že nákaze spôsobenej novým koronavírusom podľahol už druhý človek. Informovala o tom agentúra ANSA.

Počet obetí koronavírusu sa zvýšil na 2345, nových prípadov však ubudlo

Počet obetí koronavírusu sa zvýšil na 2345, nových prípadov však ubudlo

DNES - 6:29Zahraničné

Počet obetí epidémie nového koronavírusu v Číne sa v sobotu zvýšil na 2345 po tom, ako infekcii podľahlo ďalších 109 ľudí.

Sanders vyzval Rusko, aby nezasahovalo do prezidentských volieb

Sanders vyzval Rusko, aby nezasahovalo do prezidentských volieb

DNES - 6:27Zahraničné

Senátor Bernie Sanders požiadal v piatok Rusko, aby nezasahovalo do amerických volieb.