• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 13.11.2019Meniny má Stanislav
Bratislava

Africký mor ošípaných sa šíri, ŠVPS eviduje ďalšie prípady nákazy

  • 13:24 16.08.2019
  • Trebišov
Africký mor ošípaných sa šíri, ŠVPS eviduje ďalšie prípady nákazy

Nákaza africkým morom ošípaných (AMO) sa v Trebišovskom okrese opäť rozšírila. Počet ohnísk u domácich ošípaných sa zvýšil na desať, vírus sa potvrdil spolu u dvoch diviakov. TASR o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Nové prípady u domácich ošípaných pribudli v ďalšom chove v obci Svätá Mária, kde sa potvrdil aj vo štvrtok (15. 8.), v obciach Zemplín, Rad – časť Hrušov a Brehov. V katastrálnom území obce Cejkov našli uhynutého diviaka. „Nájdený diviak je v oblasti, kde boli potvrdené prípady v záhumienkových chovoch ošípaných,“ uvádza Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR na svojej webovej stránke s tým, že všetky nové ohniská sa vyskytujú v oblasti, kde už boli v predchádzajúcom období potvrdené výskyty a sú tu aj nálezy pozitívnych diviakov na AMO.

Vo Svätej Márii diagnostikovali AMO v susedstve predtým potvrdeného prípadu. Teraz išlo o chov troch kusov ošípaných, pričom jedna uhynula.

V obci Zemplín išlo o dva záhumienkové chovy v blízkom susedstve, pričom v chove z 29 ošípaných uhynuli dve a v druhom chove bola jedna ošípaná, ktorá rovnako uhynula.

Neďaleko obce Rad, kde bol štvrtý prípad, v piatok potvrdili jednu uhynutú ošípanú pre AMO v záhumienkovom chove, kde boli tri tieto zvieratá. Išlo o obec Rad – časť Hrušov.

Ďalšia ošípaná zahynula u súkromného chovateľa so záhumienkovým chovom troch ošípaných, a to v obci Brehov.

Likvidácia ohnísk nákazy u chovateľov prebieha už dnes, 16. augusta. K neškodnému utrateniu ostatných zvierat v kontaktných chovoch - v obciach s pozitívnymi nálezmi, dôjde 19. augusta,“ dodal agrorezort.

Do ochranného pásma aktuálne patria katastrálne územia obcí Veľký Kamenec, Malý Kamenec, Strážne, Somotor, Veľký Horeš, Streda nad Bodrogom, Svätá Mária, Rad, Vojka, Malý Horeš, Svinice, Svätuše, Ladmovce, Zemplín, Cejkov, Brehov, Sirník, Zemplínske Jastrabie a Zatín.

ŠVPS SR pripomína, že chovatelia sú povinní mať zaregistrované chovy aj keď chovajú iba jednu ošípanú, pričom to platí pre celé územie Slovenska. MPRV v piatok nariadilo všetkým užívateľom poľovných revírov na území SR intenzívny lov diviačej zveri, pričom je umožnené použiť zakázaný spôsob lovu podľa zákona o poľovníctve. Agrorezort zároveň upozornil na to, že nahlásenie zvierat podozrivých z nákazy štátnemu alebo súkromnému veterinárnemu lekárovi je zákonnou povinnosťou a je mimoriadne dôležité na zamedzenie šírenia nákazy do ďalších oblastí Slovenska.

Prvý výskyt AMO na Slovensku zaznamenali koncom júla v domácom chove na Slovensku v obci Strážne, následne sa rozšíril do chovov v obciach Veľký Kamenec, Somotor, Rad a Svätá Mária. V uplynulých dňoch nákazu prvýkrát na území SR diagnostikovali aj u diviaka, a to v poľovnom revíri v katastri obce Svätuše. Všetky potvrdené nálezy boli doposiaľ v okrese Trebišov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS: Energeticky náročné podniky si zaslúžia nižšie ceny elektriny

SaS: Energeticky náročné podniky si zaslúžia nižšie ceny elektriny

DNES - 15:31Ekonomické

Opozičná strana SaS označila kompenzáciu vysokých cien elektrickej energie podnikom s najvyššou energetickou náročnosťou ohlásenú Ministerstvom hospodárstva SR za "snahu o hasenie požiaru".

Kamenický: Rozpočet ešte v NRSR upravíme, aby sme dostali deficit na 0,49%

Kamenický: Rozpočet ešte v NRSR upravíme, aby sme dostali deficit na 0,49%

DNES - 13:45Ekonomické

V parlamente sa ešte budú robiť nejaké opatrenia tak, aby deficit verejných financií v roku 2020 nepresiahol 0,49 % hrubého domáceho produktu.

Štát sa chystá viac podporovať vozidlá s alternatívnym pohonom

Štát sa chystá viac podporovať vozidlá s alternatívnym pohonom

DNES - 12:40Ekonomické

Slovensko by v nasledujúcich rokoch okrem elektromobility malo viac podporovať aj vozidlá na alternatívne palivá, ako sú stlačený či skvapalnený zemný plyn, vodík a biopalivá.

Nemecká prokuratúra obvinila manažérov Volkswagenu pre nadmerné odmeny pre odborárov

Nemecká prokuratúra obvinila manažérov Volkswagenu pre nadmerné odmeny pre odborárov

VČERA - 17:42Ekonomické

Nemecká prokuratúra obvinila bývalých aj súčasných manažérov automobilky Volkswagen z porušenia dôvery v súvislosti s platmi a odmenami pre členov odborov.

Danko: Záujem o podnikové byty je, bola by škoda,ak by zákon v NRSR neprešiel

Danko: Záujem o podnikové byty je, bola by škoda,ak by zákon v NRSR neprešiel

VČERA - 14:18Ekonomické

Návrh zákona je podľa Danka v niektorých oblastiach „doštrnganý“ do detailov.