• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 18.9.2019Meniny má Eugénia
13°Bratislava

Africký mor ošípaných sa šíri, ŠVPS eviduje ďalšie prípady nákazy

  • 13:24 16.08.2019
  • Trebišov
Africký mor ošípaných sa šíri, ŠVPS eviduje ďalšie prípady nákazy

Nákaza africkým morom ošípaných (AMO) sa v Trebišovskom okrese opäť rozšírila. Počet ohnísk u domácich ošípaných sa zvýšil na desať, vírus sa potvrdil spolu u dvoch diviakov. TASR o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Nové prípady u domácich ošípaných pribudli v ďalšom chove v obci Svätá Mária, kde sa potvrdil aj vo štvrtok (15. 8.), v obciach Zemplín, Rad – časť Hrušov a Brehov. V katastrálnom území obce Cejkov našli uhynutého diviaka. „Nájdený diviak je v oblasti, kde boli potvrdené prípady v záhumienkových chovoch ošípaných,“ uvádza Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR na svojej webovej stránke s tým, že všetky nové ohniská sa vyskytujú v oblasti, kde už boli v predchádzajúcom období potvrdené výskyty a sú tu aj nálezy pozitívnych diviakov na AMO.

Vo Svätej Márii diagnostikovali AMO v susedstve predtým potvrdeného prípadu. Teraz išlo o chov troch kusov ošípaných, pričom jedna uhynula.

V obci Zemplín išlo o dva záhumienkové chovy v blízkom susedstve, pričom v chove z 29 ošípaných uhynuli dve a v druhom chove bola jedna ošípaná, ktorá rovnako uhynula.

Neďaleko obce Rad, kde bol štvrtý prípad, v piatok potvrdili jednu uhynutú ošípanú pre AMO v záhumienkovom chove, kde boli tri tieto zvieratá. Išlo o obec Rad – časť Hrušov.

Ďalšia ošípaná zahynula u súkromného chovateľa so záhumienkovým chovom troch ošípaných, a to v obci Brehov.

Likvidácia ohnísk nákazy u chovateľov prebieha už dnes, 16. augusta. K neškodnému utrateniu ostatných zvierat v kontaktných chovoch - v obciach s pozitívnymi nálezmi, dôjde 19. augusta,“ dodal agrorezort.

Do ochranného pásma aktuálne patria katastrálne územia obcí Veľký Kamenec, Malý Kamenec, Strážne, Somotor, Veľký Horeš, Streda nad Bodrogom, Svätá Mária, Rad, Vojka, Malý Horeš, Svinice, Svätuše, Ladmovce, Zemplín, Cejkov, Brehov, Sirník, Zemplínske Jastrabie a Zatín.

ŠVPS SR pripomína, že chovatelia sú povinní mať zaregistrované chovy aj keď chovajú iba jednu ošípanú, pričom to platí pre celé územie Slovenska. MPRV v piatok nariadilo všetkým užívateľom poľovných revírov na území SR intenzívny lov diviačej zveri, pričom je umožnené použiť zakázaný spôsob lovu podľa zákona o poľovníctve. Agrorezort zároveň upozornil na to, že nahlásenie zvierat podozrivých z nákazy štátnemu alebo súkromnému veterinárnemu lekárovi je zákonnou povinnosťou a je mimoriadne dôležité na zamedzenie šírenia nákazy do ďalších oblastí Slovenska.

Prvý výskyt AMO na Slovensku zaznamenali koncom júla v domácom chove na Slovensku v obci Strážne, následne sa rozšíril do chovov v obciach Veľký Kamenec, Somotor, Rad a Svätá Mária. V uplynulých dňoch nákazu prvýkrát na území SR diagnostikovali aj u diviaka, a to v poľovnom revíri v katastri obce Svätuše. Všetky potvrdené nálezy boli doposiaľ v okrese Trebišov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mimoriadne valné zhromaždenie Prvej stavebnej sporiteľne odvolalo z funkcie Imricha Béreša

Mimoriadne valné zhromaždenie Prvej stavebnej sporiteľne odvolalo z funkcie Imricha Béreša

VČERA - 15:26Ekonomické

Dôvodom tohto kroku, ako informoval TASR Maroš Havran, poverený komunikáciou PSS, je strata dôvery zo strany akcionárov voči odvolaným.

Koncesionárske poplatky pre seniorov sa zrušia

Koncesionárske poplatky pre seniorov sa zrušia

VČERA - 12:09Ekonomické

Koncesionárske poplatky pre seniorov a poberateľov dávok v hmotnej núdzi sa zrušia. Plénum schválilo novelu zákona z dielne SNS o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS).

Matečná: Zákon proti neférovým praktikám obchodníkov pomáha potravinárom

Matečná: Zákon proti neférovým praktikám obchodníkov pomáha potravinárom

18:46 16.09.2019Ekonomické

Slovenské pekárstvo je podľa Matečnej poznačené neférovými praktikami obchodníkov, nútiacich dodávateľov ísť s cenami až pod výrobné náklady, čo ruinovalo pekárov, ale aj kvalitu samotných produktov.

Podľa SaS je Ministerstvo hospodárstva zodpovedné za zdražovanie energií,rezort to odmieta

Podľa SaS je Ministerstvo hospodárstva zodpovedné za zdražovanie energií,rezort to odmieta

16:22 16.09.2019Ekonomické

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) v pondelok obvinila Ministerstvo hospodárstva (MH) SR zo zodpovednosti za zdražovanie cien energií.

Petrovič: Uhlie z hornej Nitry by po skončení ťažby mohol nahradiť plyn

Petrovič: Uhlie z hornej Nitry by po skončení ťažby mohol nahradiť plyn

15:07 16.09.2019Ekonomické

Slovensko by malo v nasledujúcich desiatich rokoch zlepšiť energetickú efektívnosť a zároveň znížiť emisie oxidu uhličitého oproti roku 2005 o 12 %.