• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 16.9.2019Meniny má Ľudmila
26°Bratislava

Pre toto by ste si nikdy nemali požičiavať nabíjačku na mobil od niekoho iného

  • 20:27 19.08.2019
  • Bratislava
Pre toto by ste si nikdy nemali požičiavať nabíjačku na mobil od niekoho iného

Bezpečnostní experti varujú pred požičiavaním nabíjačky na mobil. Aké riziká vám hrozia?

Každému z nás sa už stalo, že si doma zabudol nabíjačku na mobil alebo tablet akurát vtedy, keď sa to najmenej hodilo. Ako najjednoduchšie riešenie situácie sa ponúka možnosť požičať si nabíjačku od recepcie v hoteli alebo od prísediaceho vo vlaku.

V roku 2019 by sme na takéto nebezpečné nápady mali zabudnúť, hovoria bezpečnostní experti.

Ukradnúť údaje nie je problém

„V živote sú veci, ktoré sa jednoducho nepožičiavajú,“ hovorí vedúci programačného oddelenia X-Force Red v spoločnosti IBM Security Charles Henderson. „Keby ste šli na výlet, kde by ste zistili, že ste si zabudli zabaliť spodnú bielizeň, nepožičiavali by ste si ju od ďalších cestujúcich. Radšej by ste asi zašli do obchodu a kúpili si celkom novú.“

Henderson je vedúci tímu hackerov, ktorých si ľudia najímajú, aby im napadli operačný systém, vďaka čomu dokážu zlepšiť ochranu pred neželaným útokom. Kybernetickí útočnosti v súčasnosti dokážu implantovať malware do nabíjačky, čo im poskytuje možnosť napadnúť zariadenia a počítače na diaľku. Henderson niekedy prezentuje tento trik pred klientmi, aby ich upozornil na riziká dôvery voči tretím stranám.

„Niekomu napríklad pošleme upravený nabíjací kábel na iPhone. Snažíme sa, aby balík vyzeral dôveryhodne, a tak za odosielateľa označíme predajcu alebo partnera spoločnosti, ktorý je zverejnený na internetovej stránke,“ vysvetľuje Henderson. „Kábel odošleme a počkáme, kým ho príjemca zapojí.“

Bez stopy

Na každoročnej konferencii DEF CON Hacking Conference nedávno vystúpil hacker známy pod prezývkou MG, ktorý predstavil modifikovaný nabíjací kábel na iPhone. MG ho pred ostatnými využil na pripojenie iPhonu k počítaču Mac, a na diaľku získal prístup k IP adrese počítača, ktorý tak mohol ovládať.

Aby toho nebolo málo, hacker, ktorý sa takýmto spôsobom „nabúra“ do vášho systému, môže neskôr zničiť celý malware a zahladiť všetky stopy, ktoré by k nemu smerovali.

Henderson hovorí, že napadnuté nabíjacie káble v súčasnosti nie sú príliš rozšírené, „hlavne kvôli tomu, že takýto útok sa veľmi neoplatí, takže ak sa s ním stretnete, musí byť mimoriadne cielený.“

Bezpečnostný odborník ale nepodceňuje hrozbu podobných útokov. „Technológia je veľmi malá a lacná. Môže dokonca niesť podobu obyčajného kábla so schopnosťou zasiať do obete malware,“ hovorí Henderson s tým, že podobné zariadenia sa pravdepodobne čoskoro stanú dostupné pre širokú verejnosť.

Voľne dostupné nabíjacie USB porty na staniciach a letiskách sú podľa odborníka aktuálne väčšou hrozbou pre bezpečnosť verejnosti ako požičaná nabíjačka. „Už sme sa stretli s prípadmi, keď niekto modifikoval takéto USB porty.“

Henderson ďalej všetkých vyzýva, aby si dávali lepší pozor na to, čo pripoja k svojim zariadeniam. „Správajte sa tak, ako sa správate pri otváraní prílohy v maile a zdieľaní hesla. V kontexte sveta počítačov je požičiavanie kábla rovnako vážne ako požičanie hesla,“ hovorí expert.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, forbes.com, vice.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
B. B. King dokázal ako jeden z mála prepísať históriu R&B

B. B. King dokázal ako jeden z mála prepísať históriu R&B

DNES - 6:27Zaujímavosti

Americký bluesový gitarista B. B. King by sa v pondelok dožil 94 rokov.

Biologický vek sa dá zvrátiť, tvrdia vedci v prelomovej štúdii

Biologický vek sa dá zvrátiť, tvrdia vedci v prelomovej štúdii

20:56 14.09.2019Zaujímavosti

Predbežná štúdia nevylučuje možnosť, že biologický vek sa dá zvrátiť pomocou troch ingrediencií.

Primerané množstvo čokolády priaznivo pôsobí na ľudský organizmus

Primerané množstvo čokolády priaznivo pôsobí na ľudský organizmus

13:12 14.09.2019Zaujímavosti

Čokoláda obsahuje vysoký podiel antioxidantov, magnézia, vitamínu B, ktorý priaznivo pôsobí na kožu a nervy, kalcium pre pevné kosti a železo pre lepšiu krvotvorbu.

Video: Chlapcovi niekto ukradol nočník. Páchateľa odhalila skrytá kamera

Video: Chlapcovi niekto ukradol nočník. Páchateľa odhalila skrytá kamera

21:56 13.09.2019Zaujímavosti

Skrytá kamera v domácnosti našla toho, kto si požičal chlapčekov nočník.

Video: Manžela prekvapil úsmevný záhradkársky trik jeho polovičky

Video: Manžela prekvapil úsmevný záhradkársky trik jeho polovičky

21:07 13.09.2019Zaujímavosti

Muž zostal pri zbere paradajok poriadne zaskočený.