• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.9.2019Meniny má Olympia
18°Bratislava

Severná Kórea vypálila do mora dva neidentifikované projektily

  • 6:19 16.08.2019
  • Soul
Severná Kórea vypálila do mora dva neidentifikované projektily

Severokórejské sily vypálili v piatok do Japonského mora dva "neidentifikované projektily". Oznámil to generálny štáb juhokórejskej armády, ktorého vyhlásenie priniesla tlačová agentúra AFP.

Severná Kórea vykonala v uplynulých týždňoch niekoľko testov balistických rakiet.

K piatkovému odpalu došlo podľa juhokórejskej armády v okolí mesta Tchongčchon v severokórejskej provincii Kangwon. „Armáda monitoruje situáciu pre prípad dodatočných odpalov a zachováva stav pohotovosti,“ uvádza sa v citovanom vyhlásení.

Od júla išlo už o šieste hlásenie o paľbe zo Severnej Kórey, ktorej vodca Kim Čong-un predtým hovoril o „vážnom varovaní“ v súvislosti s prebiehajúcimi americko-juhokórejskými vojenskými cvičeniami. Pchjongjang už tradične vyjadruje rozhorčenie nad týmito manévrami, ktoré považuje za nácvik invázie.

Podľa údajov generálneho štábu juhokórejských síl projektily po vypálení z východného pobrežia Severnej Kórey prekonali vzdialenosť približne 230 kilometrov a dopadli do vôd medzi Kórejským polostrovom a Japonskom. Počas letu dosiahli výšku 30 kilometrov, citovala z vyhlásenia tlačová agentúra AP.

Armády Spojených štátov a Južnej Kórey najnovšie odpaly analyzujú, bezprostredne sa však nevyjadrili, či mohlo ísť o balistické rakety. Kancelária juhokórejského prezidenta informovala v tejto súvislosti o krízovom zasadnutí národno-bezpečnostnej rady. Soul vyzval Pchjongjang na zastavenie odpalov, ktoré môžu zvýšiť vojenské napätie na Kórejskom polostrove.

Japonské ministerstvo obrany uviedlo, že severokórejské projektily neprenikli do teritoriálnych vôd alebo výlučnej ekonomickej zóny tejto krajiny. Biely dom sa medzitým vyjadril, že zachytil správy o týchto odpaloch a vedie konzultácie so Soulom a Tokiom.

Najnovší krok Severnej Kórey podľa AP nadväzuje na nedávne raketové testy, o ktorých sa predpokladá, že mali vyvinúť nátlak na Washington a Soul v súvislosti s „pomalou jadrovou diplomaciou“.

Severokórejský výbor pre opätovné zjednotenie Kórey krátko predtým vyhlásil, že odmieta tohtotýždňové vyjadrenia juhokórejského prezidenta Mun Če-ina, ktoré sa týkali otázky zjednotenia.

Mun v prejave pri príležitosti výročia oslobodenia Kórey spod japonskej nadvlády (1910 - 1945) vytýčil cieľ „dosiahnutia mieru a zjednotenia do roku 2045“. Jeho päťročné funkčné obdobie sa pritom skončí už v roku 2022, poznamenala AFP.

Severokórejský výbor vo svojom vyhlásení pripísal Juhu vinu za to, že plnenie „historickej Pchanmundžomskej deklarácie“ uviazlo na mŕtvom bode, a dodal, že „s juhokórejskými orgánmi nemá viac o čom diskutovať“. Pchanmunžomská deklarácia je dohoda, ktorú dosiahli Mun a Kim v apríli 2018 na svojom prvom summite v pohraničnej dedine Pchanmundžom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Došlo k explózii v centre s nebezpečnými vírusmi

Došlo k explózii v centre s nebezpečnými vírusmi

DNES - 10:35Zahraničné

Výbuch plynu poškodil centrum uchovávajúce nebezpečné vírusy.

Johnson: Európska únia má už

Johnson: Európska únia má už "plné zuby" brexitu

DNES - 9:02Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v pondelok pre britskú stanicu BBC povedal, že Európska únia má už "plné zuby" tzv. brexitu a chce dohodu.

Danko: Spoločný hlas Čechov a Slovákov je vo svete silnejší

Danko: Spoločný hlas Čechov a Slovákov je vo svete silnejší

VČERA - 19:15Zahraničné

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko to povedal v pondelok v juhomoravských Ledniciach po stretnutí parlamentných Skupín priateľstva NR SR a Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR.

Čaputová ocenila Zelenského reformy a snahu o vyriešenie konfliktu

Čaputová ocenila Zelenského reformy a snahu o vyriešenie konfliktu

VČERA - 14:08Zahraničné

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok v Kyjeve ocenila reformy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho snahu o konštruktívny dialóg v súvislosti s konfliktom vo východnej časti Ukrajiny.

Snowden požiadal Macrona, aby mu udelil azyl vo Francúzsku

Snowden požiadal Macrona, aby mu udelil azyl vo Francúzsku

VČERA - 12:17Zahraničné

Snowden o to už pred šiestimi rokmi neúspešne žiadal Macronovho predchodcu Francoisa Hollanda. S podobnou žiadosťou neuspel ani v ďalších krajinách sveta.