• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.9.2019Meniny má Olympia
18°Bratislava

Car-sharing v Nemecku zatiaľ nedokáže nahradiť vlastníctvo auta

  • 13:19 10.08.2019
  • Düsseldorf
Car-sharing v Nemecku zatiaľ nedokáže nahradiť vlastníctvo auta

Približne len 5 % Nemcov považuje službu zdieľania vozidla, tzv. car-sharing, ako alternatívu k vlastníctvu vozidla. Navyše, len niekoľko nemeckých miest má dostatočný počet obyvateľov na to, aby bol car-sharing hospodárny. Vyplýva to zo štúdie konzultačnej spoločnosti A.T. Kearney.

Ziskový car-sharing vyžaduje určitý minimálny počet používateľov v kombinácii s ich vysokou hustotou, čo však nespĺňajú ani mnohé nemecké veľkomestá,“ povedal pre agentúru DPA predstaviteľ A.T. Kearney Wulf Stolle. Podľa neho iba 11 miest má dostatočnú veľkosť a počet obyvateľov, aby mohlo ekonomicky úspešne ponúkať car-sharingové služby. Lukratívne marže však poskytujú iba tri z nich: Berlín, Hamburg a Mníchov.

Podľa výpočtov štúdie môžu tieto služby nahradiť najviac dva milióny súkromných vozidiel, a aj to len vtedy, ak všetci potenciálni klienti prestúpia výlučne na car-sharing. Nemeckí motoristi, vrátane tých, ktorí túto službu využívajú, si však stále cenia vlastné autá. V prvom rade preto, že sú neustále k dispozícii. Preto zatiaľ bude car-sharing iba dodatočnou možnosťou, ale nie plnohodnotnou náhradou vlastného auta.

Nemecká trhová jednotka v oblasti car-sharingu Sharenow vidí v štúdii potvrdenie jej názoru. „Štúdia A.T. Kearney podporuje náš názor, že súkromné vozidlo v Nemecku aj naďalej zohráva príliš dôležitú úlohu, aby došlo k výraznej zmene v spôsobe mobility,“ povedal šéf spoločnosti Oliver Reppert. Podľa neho to môžu zmeniť iba politici.

Autori štúdie odporúčajú lepšie integrovať car-sharing do verejnej dopravy, keďže v súčasnosti sú tieto služby skôr konkurenciou pre autobusovú a železničnú dopravu.

Pre účely štúdie A.T. Kearney oslovil viac než tisíc ľudí v Nemecku, USA a vo Veľkej Británii, z čoho polovicu tvoria klienti car-sharingovej spoločnosti. V porovnaní s obidvomi ďalšími sledovanými trhmi je car-sharing v Nemecku veľmi populárny: kým v USA a Británii využíva túto službu aspoň raz mesačne polovica respondentov, v Nemecku sú to až dve tretiny.

Klienti v Nemecku sú však oveľa spokojnejší s ponukou než vo Veľkej Británii a v USA. Podľa štúdie by si britské a americké spoločnosti mali brať príklad z nemeckého trhu z hľadiska vozového parku, dostupnosti vozidiel a cien. Štúdia okrem toho zistila, že ľudia vo veku do 30 rokov sú otvorenejší ku car-sharingu než starší respondenti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koncesionárske poplatky pre seniorov sa zrušia

Koncesionárske poplatky pre seniorov sa zrušia

DNES - 12:09Ekonomické

Koncesionárske poplatky pre seniorov a poberateľov dávok v hmotnej núdzi sa zrušia. Plénum schválilo novelu zákona z dielne SNS o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS).

Matečná: Zákon proti neférovým praktikám obchodníkov pomáha potravinárom

Matečná: Zákon proti neférovým praktikám obchodníkov pomáha potravinárom

VČERA - 18:46Ekonomické

Slovenské pekárstvo je podľa Matečnej poznačené neférovými praktikami obchodníkov, nútiacich dodávateľov ísť s cenami až pod výrobné náklady, čo ruinovalo pekárov, ale aj kvalitu samotných produktov.

Podľa SaS je Ministerstvo hospodárstva zodpovedné za zdražovanie energií,rezort to odmieta

Podľa SaS je Ministerstvo hospodárstva zodpovedné za zdražovanie energií,rezort to odmieta

VČERA - 16:22Ekonomické

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) v pondelok obvinila Ministerstvo hospodárstva (MH) SR zo zodpovednosti za zdražovanie cien energií.

Petrovič: Uhlie z hornej Nitry by po skončení ťažby mohol nahradiť plyn

Petrovič: Uhlie z hornej Nitry by po skončení ťažby mohol nahradiť plyn

VČERA - 15:07Ekonomické

Slovensko by malo v nasledujúcich desiatich rokoch zlepšiť energetickú efektívnosť a zároveň znížiť emisie oxidu uhličitého oproti roku 2005 o 12 %.

Prieskum: Slováci najviac dôverujú automobilkám, najmenej politickým stranám

Prieskum: Slováci najviac dôverujú automobilkám, najmenej politickým stranám

VČERA - 10:07Ekonomické

Najmenej veria Slováci politickým stranám a vláde. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre skupinu Erste uskutočnila firma IMAS International na vzorke 600 respondentov.