• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.1.2020Meniny má Drahomíra, Mário
Bratislava

Pravda o tom, čo musíte prestať jesť, aby ste mali nižší cholesterol

  • 20:24 11.08.2019
  • Bratislava
Pravda o tom, čo musíte prestať jesť, aby ste mali nižší cholesterol

Vysoký cholesterol môže viesť k ochoreniu srdca a iným zdravotným problémom. Preto je nutné mať jeho hladinu pod kontrolou.

Ak sa snažíte znížiť si hladiny cholesterolu, pravdou je, že musíte obmedziť nielen konzumáciu červeného mäsa, ale aj bieleho mäsa. Názor, že biele mäso, ako je kuracie mäso, je dobré na cholesterol oproti červenému mäsu, je podľa novej štúdie mýtus.

V skutočnosti má kuracie mäso rovnako negatívny účinok na hladinu cholesterolu v krvi ako bravčové, hovädzie či jahňacie mäso. Nová štúdia publikovaná v časopise The American Journal of Clinical Nutrition zistila, že konzumácia veľkého množstva červeného alebo bieleho mäsa zvyšuje lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL) známe ako „zlý“ cholesterol.

Kuracie mäso cholesterolu neprospieva

Vedci skúmali 3 výživové bielkoviny, pričom porovnávali červené mäso s bielym a bezmäsité zdroje bielkovín. Výsledky ukázali, že rovnako hydina aj červené mäso zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi v porovnaní s bezmäsitými zdrojmi bielkovín.

Ronald Krauss, hlavný autor štúdie, povedal:

"Keď sme plánovali túto štúdiu, očakávali sme, že červené mäso bude mať viac nepriaznivý vplyv na hladiny cholesterolu v krvi ako biele mäso, ale boli sme prekvapení, že to tak nie je - ich účinky na cholesterol sú rovnaké, keď sú úrovne nasýtených tukov rovnaké."

Tiež si všimli, že zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi nebolo ovplyvnené množstvom nasýtených tukov v strave. LDL obsahuje častice rôznych veľkostí a vysoké množstvo nasýteného tuku môže zvýšiť koncentráciu veľkých LDL častíc.

Hladiny LDL cholesterolu sa používajú na meranie pravdepodobnosti kardiovaskulárnych chorôb, ale testy na LDL cholesterol skúmajú hlavne hladiny väčších LDL častíc. Preto to môže viesť k nadhodnoteniu účinku príjmu nasýteného tuku na kardiovaskulárne ochorenia.

V posledných rokoch sa z dôvodu spojenia príjmom červeného mäsa a zvýšeným rizikom srdcových ochorením podporovala konzumácia hydiny ako zdravšia alternatíva k červenému mäsu. Doteraz však neexistovala žiadna komplexná štúdia porovnávajúca účinky červeného mäsa, bieleho mäsa a bezmäsitých zdrojov bielkovín na cholesterol v krvi, uviedol Dr. Krauss.

Bezmäsité zdroje bielkovín, ako sú mliečne výrobky, strukoviny a zelenina, by mali byť najviac účinné pri znižovaní zlého cholesterolu. Kraus však poznamenal, že štúdia nezahŕňala ryby ani spracované mäso, ako je klobása alebo slanina. Ako uviedol:

„Naše výsledky naznačujú, že súčasné odporúčania týkajúce sa obmedzenia červeného a nie bieleho mäsa by sa nemali zakladať iba na ich účinkoch na cholesterol v krvi. V skutočnosti by ďalšie účinky konzumácie červeného mäsa mohli prispieť k srdcovým chorobám a tieto účinky by sa mali podrobnejšie preskúmať v snahe zlepšiť zdravie.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, spring.org.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Búšenie srdca po prebudení: Príčiny zrýchleného tepu v noci

Búšenie srdca po prebudení: Príčiny zrýchleného tepu v noci

DNES - 7:30Zdravie

Vysoká frekvencia tepu po prebudení môže mať jednoduché vysvetlenie. V niektorých prípadoch je však dôvodom na obavy.

9 výživových omylov, kvôli ktorým stále priberáte

9 výživových omylov, kvôli ktorým stále priberáte

VČERA - 20:07Zdravie

Každý by chcel schudnúť rýchlo, ale len málokto si uvedomí, že pri tom môže robiť chyby. Aké sú najlepšie spôsoby ako schudnúť?

4 jedlá, ktorým by ste sa počas menštruácie mali vyhnúť + 6 takých, ktoré by ste mali jesť

4 jedlá, ktorým by ste sa počas menštruácie mali vyhnúť + 6 takých, ktoré by ste mali jesť

VČERA - 19:47Zdravie

Niektoré jedlá vám vedia počas menštruácie priťažiť. Iné zas pomôžu uvoľniť bolesť a potlačiť ďalšie nepríjemné príznaky. Ktoré to sú?

7 dôvodov, prečo vyskúšať pôst, aj keď sa nesnažíte schudnúť

7 dôvodov, prečo vyskúšať pôst, aj keď sa nesnažíte schudnúť

VČERA - 18:20Zdravie

Zdravotné benefity postenia siahajú od zdravého srdca až po pevné svaly. Prečo sa ho oplatí vyskúšať, aj keď nechudnete?

Na toto prekvapivé ochorenie zomrie až 1 z 5 ľudí, je nebezpečnejšie ako rakovina

Na toto prekvapivé ochorenie zomrie až 1 z 5 ľudí, je nebezpečnejšie ako rakovina

20:46 17.01.2020Zdravie

Tento stav si podľa nových odhadov vyžiada viac úmrtí ako rakovina.