• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.1.2020Meniny má Timotej
-1°Bratislava

Takto by vyzeral človek, ktorý by sa narodil vo vesmíre

  • 19:51 10.08.2019
  • Bratislava
Takto by vyzeral človek, ktorý by sa narodil vo vesmíre

Lietanie do vesmíru sa možno čoskoro stane realitou aj pre bežného človeka. Jedna z otázok, ktorú pokrok prináša, je, ako by ľudia vyzerali, ak by ženy rodili mimo Zeme.

Veda už do vesmíru vyslala niekoľko tehotných zvierat – medzi inými to boli jašterice, potkany aj ryby, ale nikdy nie ľudia. Napriek tomu, že do vesmíru už letelo viac ako 60 žien, ani jedna z nich v tom čase nebola tehotná, a už vôbec mimo zemského povrchu nerodila.

Budovanie vesmírnych kolónií a osídľovanie Marsu už ale nie je tabu, a preto si čoraz častejšie kladieme množstvo otázok, ktoré pramenia z tejto témy. Jednou z nich je aj otázka, ako by vyzeral pôrod vo vesmíre, a do akej miery by to zmenilo anatómiu novorodenca.

Spoznali by sme svojich vesmírnych potomkov?

Snáď najväčší rozdiel medzi zemským povrchom a vesmírom vyplýva z gravitácie. Ak by žena rodila v priestore bez nej, bolo by pre ňu ťažšie vytlačiť dieťa z maternice. Ženy, ktoré by žili vo vesmíre neustále, by pri pôrode podstupovali oveľa väčšie riziko.

Prvé nebezpečenstvo plynie z faktu, že kosti človeka bez vplyvu gravitácie strácajú hustotu. Odhaduje sa, že astronauti stratia 1 až 2 percentá hustoty kostí za každý mesiac pobytu vo vesmíre.

Toto zistenie hrá pri pôrode obzvlášť dôležitú úlohu, lebo kosti panvy by mohli pri tomto procese výrazne trpieť alebo by sa mohli zlomiť. Lekári už aj dnes odporúčajú ženám s krehkými kosťami vyhnúť sa pôrodu prirodzeným spôsobom, čo znamená, že rodenie vo vesmíre by sa pravdepodobne muselo uskutočniť cisárskym rezom.

Dávno vieme, že spôsob, akým ženy rodia, ovplyvňuje anatómiu dieťaťa. Veľkosť hlavy bábätka je teda napríklad obmedzená veľkosťou pôrodných ciest matky. Vyšší počet cisárskych rezov by sa mohol premietnuť do väčších hláv našich potomkov, ktorým by pri pôrode neprekážali pôrodné cesty.

Tvar ľudskej hlavy nie je to jediné, čo by život vo vesmíre poznačil. Ľudská pokožka by pravdepodobne časom takisto zmenila farbu.

Na Zemi nás pred ultrafialovým žiarením zo Slnka chráni melanín. V kozme je ľudský organizmus vystavený radiácii s oveľa ničivejším účinkom a dalo by sa čakať, že evolúcia by našim potomkom o niekoľko desiatok rokov dopriala obranný mechanizmus na pokožke, ktorý by pravdepodobne zmenil aj jej sfarbenie.

Čím viac melanínu obsahuje pokožka, tým je tmavšia. Niektorí preto odhadujú, že po dlhšom čase strávenom vo vesmíre by ľuďom mohla stmavnúť pokožka. Po dostatočne dlhej dobe by sa ľudia vo vesmíre mohli zmeniť tak, že by pri pohľade na nich pozemšťania hovorili o celkom inom druhu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, businessinsider.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Muž chcel prejsť cez most smrti

Video: Muž chcel prejsť cez most smrti

VČERA - 21:58Zaujímavosti

Pri pohľade na zábery je ťažko určiť, či ide o odvahu alebo bláznovstvo.

Video: Lampa sa pred zrakmi okoloidúcich triasla

Video: Lampa sa pred zrakmi okoloidúcich triasla

VČERA - 21:03Zaujímavosti

Roztrasená lampa pôsobila dojmom, že jej bolo zima.

Choreograf a režisér Ondrej Šoth oslavuje okrúhle narodeniny

Choreograf a režisér Ondrej Šoth oslavuje okrúhle narodeniny

VČERA - 7:37Zaujímavosti

Rozsiahly je zoznam rozmanitej a mnohostrannej umeleckej činnosti Ondreja Šotha, jednej z najvýraznejších osobností slovenského divadelníctva.

Video: Toto sa stane, keď si odtlačíte tvár do snehu

Video: Toto sa stane, keď si odtlačíte tvár do snehu

21:51 22.01.2020Zaujímavosti

Mladík rozpútal virálnu senzáciu.

Video: Žena objavila ľad, ktorý sa vie naťahovať

Video: Žena objavila ľad, ktorý sa vie naťahovať

21:24 22.01.2020Zaujímavosti

Nezvyčajný prírodný fenomén si na internete vyslúžil vysokú dávku pozornosti.