• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 19.8.2019Meniny má Lýdia
29°Bratislava

Takto by vyzeral človek, ktorý by sa narodil vo vesmíre

  • 19:51 10.08.2019
  • Bratislava
Takto by vyzeral človek, ktorý by sa narodil vo vesmíre

Lietanie do vesmíru sa možno čoskoro stane realitou aj pre bežného človeka. Jedna z otázok, ktorú pokrok prináša, je, ako by ľudia vyzerali, ak by ženy rodili mimo Zeme.

Veda už do vesmíru vyslala niekoľko tehotných zvierat – medzi inými to boli jašterice, potkany aj ryby, ale nikdy nie ľudia. Napriek tomu, že do vesmíru už letelo viac ako 60 žien, ani jedna z nich v tom čase nebola tehotná, a už vôbec mimo zemského povrchu nerodila.

Budovanie vesmírnych kolónií a osídľovanie Marsu už ale nie je tabu, a preto si čoraz častejšie kladieme množstvo otázok, ktoré pramenia z tejto témy. Jednou z nich je aj otázka, ako by vyzeral pôrod vo vesmíre, a do akej miery by to zmenilo anatómiu novorodenca.

Spoznali by sme svojich vesmírnych potomkov?

Snáď najväčší rozdiel medzi zemským povrchom a vesmírom vyplýva z gravitácie. Ak by žena rodila v priestore bez nej, bolo by pre ňu ťažšie vytlačiť dieťa z maternice. Ženy, ktoré by žili vo vesmíre neustále, by pri pôrode podstupovali oveľa väčšie riziko.

Prvé nebezpečenstvo plynie z faktu, že kosti človeka bez vplyvu gravitácie strácajú hustotu. Odhaduje sa, že astronauti stratia 1 až 2 percentá hustoty kostí za každý mesiac pobytu vo vesmíre.

Toto zistenie hrá pri pôrode obzvlášť dôležitú úlohu, lebo kosti panvy by mohli pri tomto procese výrazne trpieť alebo by sa mohli zlomiť. Lekári už aj dnes odporúčajú ženám s krehkými kosťami vyhnúť sa pôrodu prirodzeným spôsobom, čo znamená, že rodenie vo vesmíre by sa pravdepodobne muselo uskutočniť cisárskym rezom.

Dávno vieme, že spôsob, akým ženy rodia, ovplyvňuje anatómiu dieťaťa. Veľkosť hlavy bábätka je teda napríklad obmedzená veľkosťou pôrodných ciest matky. Vyšší počet cisárskych rezov by sa mohol premietnuť do väčších hláv našich potomkov, ktorým by pri pôrode neprekážali pôrodné cesty.

Tvar ľudskej hlavy nie je to jediné, čo by život vo vesmíre poznačil. Ľudská pokožka by pravdepodobne časom takisto zmenila farbu.

Na Zemi nás pred ultrafialovým žiarením zo Slnka chráni melanín. V kozme je ľudský organizmus vystavený radiácii s oveľa ničivejším účinkom a dalo by sa čakať, že evolúcia by našim potomkom o niekoľko desiatok rokov dopriala obranný mechanizmus na pokožke, ktorý by pravdepodobne zmenil aj jej sfarbenie.

Čím viac melanínu obsahuje pokožka, tým je tmavšia. Niektorí preto odhadujú, že po dlhšom čase strávenom vo vesmíre by ľuďom mohla stmavnúť pokožka. Po dostatočne dlhej dobe by sa ľudia vo vesmíre mohli zmeniť tak, že by pri pohľade na nich pozemšťania hovorili o celkom inom druhu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, businessinsider.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Pred domom sa objavil muž s televízorom namiesto hlavy. Vidieť ho si želá každý

Video: Pred domom sa objavil muž s televízorom namiesto hlavy. Vidieť ho si želá každý

22:00 16.08.2019Zaujímavosti

Muž s televízorom na krku za jedinú noc rozdal viac ako 50 televízorov. Kto by nestál o taký darček?

Video: Letuška sa rodičom vyhrážala poplatkom, ak si neusadia dieťa

Video: Letuška sa rodičom vyhrážala poplatkom, ak si neusadia dieťa

21:29 16.08.2019Zaujímavosti

Neprimeranú reakciu letušky už rieši aj vedenie spoločnosti.

Video: Nebojácna čajka si na obed dopriala živého žraloka

Video: Nebojácna čajka si na obed dopriala živého žraloka

21:55 15.08.2019Zaujímavosti

Čajka si nechcela nechať ujsť jedinečný obed, a tak prehltla žraloka v celku.

Toto sa stane, keď budete v noci spať vonku

Toto sa stane, keď budete v noci spať vonku

21:05 15.08.2019Zaujímavosti

Tu je 6 účinkov, ktoré môžete očakávať, ak sa vyberiete spať do prírody.