• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 29.2.2020Meniny má Radomír
Bratislava

Louvre odstránil zmienky o mecénoch zapletených do opiátovej epidémie v USA

  • 15:15 18.07.2019
  • Paríž
Louvre odstránil zmienky o mecénoch zapletených do opiátovej epidémie v USA

Louvre je prvým múzeom, kde odstránili meno Sackler z expozícií.

Parížske múzeum Louvre odstránilo z informačných tabuliek vo svojich sálach orientálneho umenia i zo svojej webovej stránky meno americkej rodiny Sacklerovcov. Súvisí to so škandálom okolo vysoko návykového lieku OxyContin a tzv. opiátovou epidémiu, ku ktorej v USA prispelo aj jeho predpisovanie pacientom.

Sacklerovci sú americká rodina, ktorá sa venuje podpore umenia a podniká vo farmaceutickom priemysle.

Ich spoločnosť Purdue Pharma vyrába bolesť tlmiaci liek OxyContin, ktorý však vyvoláva silnú závislosť a v roku 2017 mal v USA na svedomí smrť asi 47.000 ľudí. Lekári totiž toto opioidné analgetikum bežne predpisovali aj na najbanálnejšie bolesti.

Odstránenie tabuliek s menom rodiny mecenášov žiadala od Louvru americké združenie PAIN (Pain Addiction Intervention Now), ktoré od začiatku júla usporadúvalo na nádvorí parížskeho múzea protestné zhromaždenia s požiadavkou premenovať jedno z krídel múzea, nosiace meno Sackler.

Združenie PAIN vedie fotografka Nan Goldinová, ktorá bola v minulosti závislá od liekov na tlmenie bolesti.

Cieľom aktivistov pod jej vedením je apelovať na kultúrne ustanovizne, aby sa dištancovali od rodiny Sacklerovcov vzhľadom na jej rolu v kríze s opiátmi v USA a pravdepodobnú vinu za smrť tisícov ľudí závislých od bolesť tlmiacich liekov.

V súvislosti s touto polemikou finančné dary od Sacklerovcov odmietli v uplynulých mesiacoch galérie a múzeá ako National Portrait Gallery a Tate Gallery v Londýne, či Metropolitan Museum a Guggenheim Museum v New Yorku.

Goldinová pre francúzske médií uviedla, že Louvre je prvým múzeom, kde odstránili meno Sackler z expozícií. Vyslovila nádej, že ostatné inštitúcie budú príklad Louvru nasledovať.

Ako informovala agentúra AFP, v stredu bolo meno Sackler na orientačných tabuľkách prelepené páskou. Kedy k tomu došlo, však múzeum nevedelo uviesť.

Podľa francúzskych médií Sacklerovci zbohatli práve na výrobe lieku OxyContin. Ich laboratóriá, Purdue Pharma, čelia obvineniam, že tlačili lekárov do predpisovania tohto svojho lieku, pričom však vedeli, že vyvoláva silnú závislosť. Firma tak prispela k zosilneniu závislosti Američanov od opoidov a dotlačila mnohých z nich k silnejším drogám ako fentanyl či heroín.

V Spojených štátoch sa proti firme Purdue Pharma vedie vyše 2000 súdnych sporov týkajúcich sa jej role v kríze s opioidnými analgetikami, ktorá si za posledné dve desaťročia v USA vyžiadala 400.000 ľudských životov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
BBC: V Iráne podľahlo koronavírusu už najmenej 210 ľudí, Teherán to popiera

BBC: V Iráne podľahlo koronavírusu už najmenej 210 ľudí, Teherán to popiera

VČERA - 20:28Zahraničné

Na ochorenie vyvolané novým koronavírusom zomrelo v Iráne už najmenej 210 ľudí. Uviedlo to perzské vysielanie stanice BBC s odvolaním sa na zdroje z iránskeho zdravotníctva.

V Taliansku si koronavírus vyžiadal už 21 obetí, nakazených je 821 ľudí

V Taliansku si koronavírus vyžiadal už 21 obetí, nakazených je 821 ľudí

VČERA - 19:37Zahraničné

Na 21 stúpol v piatok v Taliansku počet obetí nákazy spôsobenej novým koronavírusom, ktorý sa do najmenej 46 krajín rozšíril z Číny.

Merkelová odsúdila útok v Sýrii, Trump a Erdogan žiadajú zastavenie ofenzívy

Merkelová odsúdila útok v Sýrii, Trump a Erdogan žiadajú zastavenie ofenzívy

VČERA - 19:07Zahraničné

Nemecká kancelárka Angela Merkelová odsúdila v piatok útok sýrskej armády v provincii Idlib na severozápade Sýrie, pri ktorom zahynulo 33 tureckých vojakov.

WHO: Riziko globálneho šírenia koronavírusu je

WHO: Riziko globálneho šírenia koronavírusu je "veľmi vysoké"

VČERA - 17:40Zahraničné

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvýšila v piatok stupeň varovania v súvislosti s novým typom koronavírusu.

Zadržali Slováka, ktorý útočil nožom v pražskej električke

Zadržali Slováka, ktorý útočil nožom v pražskej električke

VČERA - 16:12Zahraničné

Polícia musela najprv zistiť totožnosť útočníka, po ktorom následne vyhlásila celoštátne pátranie.