• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Johnson vyhlásil, že EÚ ponesie istú zodpovednosť za brexit bez dohody

  • 5:45 18.07.2019
  • Londýn
Johnson vyhlásil, že EÚ ponesie istú zodpovednosť za brexit bez dohody

Favorit súboja o post nového lídra britských konzervatívcov Boris Johnson v stredu vyhlásil, že Európska únia bude niesť istú zodpovednosť v prípade, že Británia pod Johnsonovým vedením Úniu opustí bez dohody. Informovala o tom agentúra AFP.

Bývalý starosta Londýna a minister zahraničných vecí Johnson svoju kampaň založil na sľube uskutočniť brexit 31. októbra podľa plánu - s dohodou alebo bez dohody s Bruselom.

Johnson v poslednej debate kandidátov pred členmi strany v stredu večer povedal, že sa počas leta bude snažiť vyrokovať s EÚ nové podmienky brexitu.

Uviedol však, že ak EÚ nebude ochotná urobiť v dohode zmeny, „potom nemáme inú možnosť, ako vystúpiť za odlišných podmienok“.

Lídri EÚ opakovane uviedli, že text dohody, ktorú minulý rok uzavreli s britskou premiérkou Theresou Mayovou, nebudú znovu otvárať aj napriek tomu, že ho britský parlament v hlasovaní trikrát odmietol.

Johnson a jeho súper o post premiéra, súčasný minister zahraničných vecí Jeremy Hunt, tvrdia, že sa dohodu pokúsia zmeniť, najmä v súvislosti s odstránením tzv. írskej poistky.

Mayová z funkcie líderky britskej Konzervatívnej strany oficiálne odstúpila 7. júna. Vládny kabinet povedie, kým nebude zvolený nový predseda konzervatívcov, ktorý sa zároveň stane aj premiérom.

Hlasovanie poštou, v ktorom členovia Konzervatívnej strany rozhodnú, či Mayovú na Downing Street nahradí Hunt alebo Johnson, sa skončí 22. júla a meno nového premiéra bude známe o deň neskôr.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump sa poďakoval Iránu za

Trump sa poďakoval Iránu za "veľmi férové" rokovanie o prepustení väzňa

VČERA - 21:27Zahraničné

Prezident USA sa poďakoval Teheránu za "veľmi férové" rokovanie, ktoré viedlo k prepusteniu amerického výskumníka zadržiavaného v Iráne a iránskeho vedca väzneného v USA.

Znásilnenú ženu cestou na súd podpálili, v nemocnici zomrela

Znásilnenú ženu cestou na súd podpálili, v nemocnici zomrela

VČERA - 18:15Zahraničné

Mladú ženu, ktorá išla vypovedať na súd vo veci svojho znásilnenia, napadli po ceste údajní páchatelia tohto činu, pričom ju podpálili a spôsobili jej popáleniny na 70 percentách povrchu tela.

USA odkladajú zaradenie mexických drogových kartelov na zoznam teroristov

USA odkladajú zaradenie mexických drogových kartelov na zoznam teroristov

VČERA - 9:08Zahraničné

Vláda Spojených štátov "odloží" zaradenie mexických drogových kartelov na zoznam teroristických organizácií, oznámil v piatok americký prezident Donald Trump.

Lavrov sa budúci týždeň stretne vo Washingtone s Pompeom

Lavrov sa budúci týždeň stretne vo Washingtone s Pompeom

VČERA - 7:29Zahraničné

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívi budúci týždeň Washington, kde absolvuje rokovanie s ministrom zahraničných vecí USA Mikeom Pompeom.

Johnson a Corbyn sa stretli v poslednej televíznej debate pred voľbami

Johnson a Corbyn sa stretli v poslednej televíznej debate pred voľbami

VČERA - 5:43Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson a vodca opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn sa v piatok večer stretli v poslednej televíznej debate pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v krajine konajú 12. decembra.