• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.8.2019Meniny má Filip
24°Bratislava

Diabetes: Dokáže syr kontrolovať krvný cukor?

  • 19:43 17.07.2019
  • Bratislava
Diabetes: Dokáže syr kontrolovať krvný cukor?

Nové zistenia ukazujú, že syr má prekvapivý vplyv na krvný cukor.

Syr je pochúťka známa pre jej obsah tuku a soli a preto je predmetom diskusie, či je vhodná pre diabetikov, alebo či celkovo ide o zdravú potravinu. Nedávna štúdia sa zaoberala problematikou konzumácie syru u cukrovkárov a jej výsledky prekvapivo ukázali, že bežný aj nízkotučný syr zvyšuje citlivosť na inzulín u prediabetických potkanov.

Syr zlepšuje citlivosť na inzulín

Catherine Chanová, profesorka na University of Alberta v kanadskom Edmontone a jej spolupracovníci skúmali, ako sa prediabetické potkany správajú na strave s pravidelným príjmom syru v porovnaní s príjmom nízkotučného syru.

Tím vedcov kŕmil potkany stravou s vysokým obsahom tuku počas 4 týždňov, aby boli prediabetické. Potom do stravy niektorých potkanov pridali buď nízkotučný alebo obyčajný syr Cheddar počas ďalších 10 týždňov. Potkany v kontrolnej skupine dostávali stravu s nízkym obsahom tuku počas celej štúdie.

Po 10 týždňoch sa nepreukázali žiadne rozdiely v hladinách glukózy v krvi nalačno alebo inzulínu nalačno. Keď tím vedcov testoval, ako dobre boli zvieratá schopné regulovať hladinu cukru v krvi po injekcii inzulínu, potkany, ktoré dostávali syr a stravu s vysokým obsahom tuku, mali podobné výsledky ako pri nízkotučnej diéte. Výsledky sa však významne líšili od výsledkov u potkanov na strave s vysokým obsahom tuku.

Chanová vysvetlila výsledky v tlačovej správe:

„Syr úplne nenormalizoval účinky inzulínu, ale výrazne ich zlepšil. A nezáležalo na tom, či ide o nízkotučné alebo bežné syry.“

Keď však tím použil iný test, orálny glukózový tolerančný test (oGGT), ktorý meria hladiny cukru v krvi pred a po vysokej dávke glukózy, nezistili žiadny rozdiel v spôsobe, akým zvieratá reagovali.

To ukazuje, že v modeli prediabetického potkana použitého v štúdii boli všetky potkany schopné vyrovnať sa s nárastom cukru v krvi rovnakým spôsobom, bez ohľadu na to, či boli na diéte s nízkym obsahom tuku, diéte s vysokým obsahom tuku alebo jedli syr.

Nízkotučný verzus normálny syr

Chenová a tím pokračovali v sledovaní množstva metabolitov v krvi zvierat. Zistili, že niekoľko fosfolipidov vykazuje podobné profily u potkanov konzumujúcich syr a potkanov so stravou s nízkym obsahom tuku, zatiaľ čo hladiny u potkanov s vysokým obsahom tuku boli odlišné.

Fosfolipidy sú nevyhnutné na udržanie zdravej bunkovej funkcie a vedci spojili zmeny v normálnych hladinách fosfolipidov s inzulínovou rezistenciou a diabetom. Chanová v príspevku uviedla, že "citlivosť na inzulín u potkanov sa zlepšila syrom nezávisle od jeho obsahu tuku".

Chanová však zostáva kritická voči syru s nízkym obsahom tuku:

"Ľudia buď nejedia žiadne syry alebo jedia syr s normálnym obsahom tuku a cítia sa previnilo. Syr má veľa živín a ak ho odstránite z vašej stravy, čím ho nahradíte? V súčasnosti to môže byť mätúce, keď nám hovoria, aby sme zredukovali tuk v našej strave. Táto štúdia pomáha poskytnúť odôvodnenie pre ďalšie štúdie na ľuďoch, takže výskumníci môžu v konečnom dôsledku robiť racionálnejšie rozhodnutia o stravovacích odporúčaniach, ktoré dávame ľuďom."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, nature.com, medicalxpress.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

VČERA - 21:11Zdravie

Výskum rozoberá spojenie medzi konzumáciou fluoridovanej vody počas tehotenstva a zdravím narodených detí.

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

VČERA - 20:18Zdravie

O tomto „fakte“ o infarkte sa hovorí často, no skutočnosť znie celkom inak.

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

21:08 21.08.2019Zdravie

Ak je vaším cieľom schudnúť, doprajte si pred spánkom jeden z týchto nápojov.

Mrazená zelenina a 8 bežných chýb, ktoré opakujeme pri jej príprave

Mrazená zelenina a 8 bežných chýb, ktoré opakujeme pri jej príprave

19:09 21.08.2019Zdravie

Odborníci radia, ako kupovať, pripravovať, variť a skladovať mrazenú zeleninu tak, aby ste z nej mali najväčší pôžitok.

Kávová diéta: Účinný spôsob chudnutia, alebo len rozprávka na dobrú noc?

Kávová diéta: Účinný spôsob chudnutia, alebo len rozprávka na dobrú noc?

20:12 20.08.2019Zdravie

Kávová diéta sľubuje chudnutie len s niekoľkými šálkami kávy za deň. Aké sú jej skutočné účinky a na čo treba dať pozor?