• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.1.2020Meniny má Tamara
-1°Bratislava

Diabetes: Dokáže syr kontrolovať krvný cukor?

  • 19:43 17.07.2019
  • Bratislava
Diabetes: Dokáže syr kontrolovať krvný cukor?

Nové zistenia ukazujú, že syr má prekvapivý vplyv na krvný cukor.

Syr je pochúťka známa pre jej obsah tuku a soli a preto je predmetom diskusie, či je vhodná pre diabetikov, alebo či celkovo ide o zdravú potravinu. Nedávna štúdia sa zaoberala problematikou konzumácie syru u cukrovkárov a jej výsledky prekvapivo ukázali, že bežný aj nízkotučný syr zvyšuje citlivosť na inzulín u prediabetických potkanov.

Syr zlepšuje citlivosť na inzulín

Catherine Chanová, profesorka na University of Alberta v kanadskom Edmontone a jej spolupracovníci skúmali, ako sa prediabetické potkany správajú na strave s pravidelným príjmom syru v porovnaní s príjmom nízkotučného syru.

Tím vedcov kŕmil potkany stravou s vysokým obsahom tuku počas 4 týždňov, aby boli prediabetické. Potom do stravy niektorých potkanov pridali buď nízkotučný alebo obyčajný syr Cheddar počas ďalších 10 týždňov. Potkany v kontrolnej skupine dostávali stravu s nízkym obsahom tuku počas celej štúdie.

Po 10 týždňoch sa nepreukázali žiadne rozdiely v hladinách glukózy v krvi nalačno alebo inzulínu nalačno. Keď tím vedcov testoval, ako dobre boli zvieratá schopné regulovať hladinu cukru v krvi po injekcii inzulínu, potkany, ktoré dostávali syr a stravu s vysokým obsahom tuku, mali podobné výsledky ako pri nízkotučnej diéte. Výsledky sa však významne líšili od výsledkov u potkanov na strave s vysokým obsahom tuku.

Chanová vysvetlila výsledky v tlačovej správe:

„Syr úplne nenormalizoval účinky inzulínu, ale výrazne ich zlepšil. A nezáležalo na tom, či ide o nízkotučné alebo bežné syry.“

Keď však tím použil iný test, orálny glukózový tolerančný test (oGGT), ktorý meria hladiny cukru v krvi pred a po vysokej dávke glukózy, nezistili žiadny rozdiel v spôsobe, akým zvieratá reagovali.

To ukazuje, že v modeli prediabetického potkana použitého v štúdii boli všetky potkany schopné vyrovnať sa s nárastom cukru v krvi rovnakým spôsobom, bez ohľadu na to, či boli na diéte s nízkym obsahom tuku, diéte s vysokým obsahom tuku alebo jedli syr.

Nízkotučný verzus normálny syr

Chenová a tím pokračovali v sledovaní množstva metabolitov v krvi zvierat. Zistili, že niekoľko fosfolipidov vykazuje podobné profily u potkanov konzumujúcich syr a potkanov so stravou s nízkym obsahom tuku, zatiaľ čo hladiny u potkanov s vysokým obsahom tuku boli odlišné.

Fosfolipidy sú nevyhnutné na udržanie zdravej bunkovej funkcie a vedci spojili zmeny v normálnych hladinách fosfolipidov s inzulínovou rezistenciou a diabetom. Chanová v príspevku uviedla, že "citlivosť na inzulín u potkanov sa zlepšila syrom nezávisle od jeho obsahu tuku".

Chanová však zostáva kritická voči syru s nízkym obsahom tuku:

"Ľudia buď nejedia žiadne syry alebo jedia syr s normálnym obsahom tuku a cítia sa previnilo. Syr má veľa živín a ak ho odstránite z vašej stravy, čím ho nahradíte? V súčasnosti to môže byť mätúce, keď nám hovoria, aby sme zredukovali tuk v našej strave. Táto štúdia pomáha poskytnúť odôvodnenie pre ďalšie štúdie na ľuďoch, takže výskumníci môžu v konečnom dôsledku robiť racionálnejšie rozhodnutia o stravovacích odporúčaniach, ktoré dávame ľuďom."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, nature.com, medicalxpress.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 príznakov, ktoré naznačujú, že pijete priveľa kávy

6 príznakov, ktoré naznačujú, že pijete priveľa kávy

VČERA - 20:15Zdravie

Ak ste sa už stretli s niektorou z týchto nepríjemností, vinu hľadajte v množstve vypitej kávy.

Toto je najlepší čas na večeru pre zdravie srdca

Toto je najlepší čas na večeru pre zdravie srdca

VČERA - 19:44Zdravie

Večera v správnej hodine dokáže predchádzať vysokému krvnému tlaku a priberaniu na váhe.

Slepé črevo nie je zbytočné. Takto sa podieľa na vašom zdraví

Slepé črevo nie je zbytočné. Takto sa podieľa na vašom zdraví

VČERA - 18:08Zdravie

O slepom čreve sa často hovorí, že u človeka neplní žiadnu úlohu a je to len prebytok evolúcie. Drobný orgán sa v skutočnosti podieľa na dôležitých procesoch.

Táto emócia najčastejšie poháňa závislosti

Táto emócia najčastejšie poháňa závislosti

20:08 24.01.2020Zdravie

Za návykové správanie nie sú zodpovedné všetky negatívne emócie.

Tieto dve chemikálie znižujú IQ, nachádzajú sa v každodenných predmetoch

Tieto dve chemikálie znižujú IQ, nachádzajú sa v každodenných predmetoch

20:48 23.01.2020Zdravie

Bežné chemikálie, ktoré nájdeme v domácnosti, môžu znižovať inteligenciu detí.