• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.8.2019Meniny má Tichomír
23°Bratislava

Ako môže obmedzenie kalórií prospievať aj chudým ľuďom

  • 20:20 16.07.2019
  • Bratislava
Ako môže obmedzenie kalórií prospievať aj chudým ľuďom

Dokonca aj štíhlym ľuďom môže prospieť, ak obmedzia príjem kalórií.

Zníženie denného príjmu kalórií o približne 300 kalórií denne môže významne zlepšiť markery kardiometabolického zdravia. Také sú výsledky nedávnej štúdie, ktorá 2 roky skúmala 218 ľudí vo veku 21 - 50 rokov, ktorí neboli obézni.

Kardiológ William E. Kraus a jeho kolegovia vo výskume vysvetľujú, že niektoré kardiometabolické markery, napríklad cholesterol, krvný tlak a krvný cukor, môžu zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a kardiovaskulárnych úmrtí, aj keď sú v rozmedzí, ktoré zdravotnícki pracovníci považujú za normálne.

Na druhej strane, mnohé štúdie naznačujú, že obmedzenie kalórií prospieva tak zdraviu človeka, ako aj dĺžke života. Sú však tieto prínosy spojené s chudnutím?

Výskumníci v štúdii otestovali hypotézu, že to nie len o chudnutí, ale existuje aj nejaký iný, komplexnejší molekulárny mechanizmus, ktorý vysvetľuje prínosy obmedzenia kalórií pre kardiometabolické zdravie. Zistenia zverejnili v časopise The Lancet Diabetes & Endocrinology.

Ako obmedzenie kalórií pomáha metabolickému zdraviu

Všetci účastníci štúdie mali priemerný index telesnej hmotnosti (BMI) medzi 22 a 27,9. Výskumníci ich náhodne zaradili do jednej z dvoch skupín: jedna skupina znížila svoj príjem kalórií o 25% (intervenčná skupina), a druhá skupina nemenila svoj príjem (kontrolná skupina). Nie všetkým účastníkom intervenčnej skupiny sa podarilo udržať 25-percentné zníženie kalórií počas celého obdobia štúdie, ale v priemere znížili svoj príjem o takmer 12%.

Po intervencii stratili účastníci tejto skupiny 10% svojej hmotnosti, pričom 71% tvorila tuková hmota. Obmedzenie kalórií malo za následok významné kardiometabolické prínosy. Konkrétne obmedzenie kalórií spôsobilo trvalé a významné zníženie všetkých meraných konvenčných kardiometabolických rizikových faktorov. U účastníkov sa znížili hladiny LDL, HDL cholestorolu aj krvného tlaku.

Ako dodávajú autori: “Obmedzenie kalórií malo za následok významné zlepšenie C-reaktívneho proteínu po 2 rokoch." To je marker zápalu, ktorý vedci spájajú s chorobami srdca, rakovinou a zhoršenými kognitívnymi schopnosťami. Zlepšila sa aj citlivosť na inzulín a markery metabolického syndrómu.

Ako dodáva Kraus:

"Ľudia to dokážu pomerne jednoducho tým, že len tu a tam obmedzia malé prehrešky, alebo možno znížia ich množstvo, ako napríklad maškrtenie po večeri."

Dr Kraus tiež objasňuje, že jeho štúdia skúmala biomarkery pre zdravotný stav človeka a hovorí, že on a jeho kolegovia boli „ohromení“ „dramatickými“ zlepšeniami a „pozoruhodne“ pozitívnymi účinkami, ktoré malo obmedzenie kalórií na obvod pásu, triglyceridy, HDL cholesterol, glukózu a krvný tlak.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, medicalnewstoday.com, thelancet.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

VČERA - 21:08Zdravie

Ak je vaším cieľom schudnúť, doprajte si pred spánkom jeden z týchto nápojov.

Mrazená zelenina a 8 bežných chýb, ktoré opakujeme pri jej príprave

Mrazená zelenina a 8 bežných chýb, ktoré opakujeme pri jej príprave

VČERA - 19:09Zdravie

Odborníci radia, ako kupovať, pripravovať, variť a skladovať mrazenú zeleninu tak, aby ste z nej mali najväčší pôžitok.

Kávová diéta: Účinný spôsob chudnutia, alebo len rozprávka na dobrú noc?

Kávová diéta: Účinný spôsob chudnutia, alebo len rozprávka na dobrú noc?

20:12 20.08.2019Zdravie

Kávová diéta sľubuje chudnutie len s niekoľkými šálkami kávy za deň. Aké sú jej skutočné účinky a na čo treba dať pozor?

10 najčastejších chýb, ktoré robíme pri skladovaní potravín

10 najčastejších chýb, ktoré robíme pri skladovaní potravín

19:18 20.08.2019Zdravie

Asi už viete, že zemiaky do chladničky nepatria. Ďalšie chyby pri skladovaní potravín vás ale môžu prekvapiť.

Varovné príznaky nedostatku omega-3 mastných kyselín

Varovné príznaky nedostatku omega-3 mastných kyselín

19:45 19.08.2019Zdravie

Nedostatok omega-3 a omega-6 mastných kyselín môže mať za následok niekoľko zdravotných problémov.