• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Ako môže obmedzenie kalórií prospievať aj chudým ľuďom

  • 20:20 16.07.2019
  • Bratislava
Ako môže obmedzenie kalórií prospievať aj chudým ľuďom

Dokonca aj štíhlym ľuďom môže prospieť, ak obmedzia príjem kalórií.

Zníženie denného príjmu kalórií o približne 300 kalórií denne môže významne zlepšiť markery kardiometabolického zdravia. Také sú výsledky nedávnej štúdie, ktorá 2 roky skúmala 218 ľudí vo veku 21 - 50 rokov, ktorí neboli obézni.

Kardiológ William E. Kraus a jeho kolegovia vo výskume vysvetľujú, že niektoré kardiometabolické markery, napríklad cholesterol, krvný tlak a krvný cukor, môžu zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a kardiovaskulárnych úmrtí, aj keď sú v rozmedzí, ktoré zdravotnícki pracovníci považujú za normálne.

Na druhej strane, mnohé štúdie naznačujú, že obmedzenie kalórií prospieva tak zdraviu človeka, ako aj dĺžke života. Sú však tieto prínosy spojené s chudnutím?

Výskumníci v štúdii otestovali hypotézu, že to nie len o chudnutí, ale existuje aj nejaký iný, komplexnejší molekulárny mechanizmus, ktorý vysvetľuje prínosy obmedzenia kalórií pre kardiometabolické zdravie. Zistenia zverejnili v časopise The Lancet Diabetes & Endocrinology.

Ako obmedzenie kalórií pomáha metabolickému zdraviu

Všetci účastníci štúdie mali priemerný index telesnej hmotnosti (BMI) medzi 22 a 27,9. Výskumníci ich náhodne zaradili do jednej z dvoch skupín: jedna skupina znížila svoj príjem kalórií o 25% (intervenčná skupina), a druhá skupina nemenila svoj príjem (kontrolná skupina). Nie všetkým účastníkom intervenčnej skupiny sa podarilo udržať 25-percentné zníženie kalórií počas celého obdobia štúdie, ale v priemere znížili svoj príjem o takmer 12%.

Po intervencii stratili účastníci tejto skupiny 10% svojej hmotnosti, pričom 71% tvorila tuková hmota. Obmedzenie kalórií malo za následok významné kardiometabolické prínosy. Konkrétne obmedzenie kalórií spôsobilo trvalé a významné zníženie všetkých meraných konvenčných kardiometabolických rizikových faktorov. U účastníkov sa znížili hladiny LDL, HDL cholestorolu aj krvného tlaku.

Ako dodávajú autori: “Obmedzenie kalórií malo za následok významné zlepšenie C-reaktívneho proteínu po 2 rokoch." To je marker zápalu, ktorý vedci spájajú s chorobami srdca, rakovinou a zhoršenými kognitívnymi schopnosťami. Zlepšila sa aj citlivosť na inzulín a markery metabolického syndrómu.

Ako dodáva Kraus:

"Ľudia to dokážu pomerne jednoducho tým, že len tu a tam obmedzia malé prehrešky, alebo možno znížia ich množstvo, ako napríklad maškrtenie po večeri."

Dr Kraus tiež objasňuje, že jeho štúdia skúmala biomarkery pre zdravotný stav človeka a hovorí, že on a jeho kolegovia boli „ohromení“ „dramatickými“ zlepšeniami a „pozoruhodne“ pozitívnymi účinkami, ktoré malo obmedzenie kalórií na obvod pásu, triglyceridy, HDL cholesterol, glukózu a krvný tlak.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, medicalnewstoday.com, thelancet.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

VČERA - 20:05Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

19:52 04.12.2019Zdravie

Medzi príznaky rakoviny môžeme zaradiť aj nepríjemné pískanie v ušiach. Kedy by ste rozhodne nemali odkladať návštevu lekára?