• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Lenka
10°Bratislava

Najdôležitejší vitamín znižuje riziko úmrtia na rakovinu

  • 19:57 14.07.2019
  • Bratislava
Najdôležitejší vitamín znižuje riziko úmrtia na rakovinu

Tri nezávislé štúdie potvrdili účinky vitamínu v boji s rakovinou.

Vitamín D pomáha znižovať riziko úmrtia na rakovinu. Podľa viacerých štúdií prezentovaných na konferencii Americkej spoločnosti klinickej onkológie (ASCO) slnko a doplnky s vitamínom D by mohli zachraňovať životy.

Vedci varovali, že moderný životný štýl zvyšuje riziko ochorenia, pretože ľudia trávia priveľa času v interiéri a v tieni výškových budov. Výskum Michigan State University a Hurley Medical Center na vzorke takmer v 80.000 dospelých ľudí zistil, že užívanie doplnku po dobu najmenej troch rokov bolo spojené s 13-percentným poklesom úmrtnosti na všetky druhy rakoviny.

Ďalšia štúdia Madridskej univerzitnej nemocnice zistila, že denné užívanie vitamínu D spolu so statínmi pomohlo znížiť úmrtnosť na rakovinu prostaty o 38%. Vedci uviedli, že účinky liekov sa zdali byť na sebe nezávislé, čo naznačuje, že statíny na zníženie cholesterolu aj vitamín D zvýšili šancu na prežitie.

Tretia štúdia inštitútu Allegheny Health Network Cancer Institute v Pittsburghu naznačila, že nedostatok vitamínu D môže zdvojnásobiť riziko rakoviny pankreasu.

Lekári by mali pacientom odporučiť vitamín D

Výskumní pracovníci uviedli, že praktickí lekári by mali predpisovať doplnky, aby sa zabezpečilo, že populácia zvýši svoj príjem vitamínu D.

Štúdie, ktoré boli prezentované na výročnej konferencii ASCO v Chicagu, nasledovali starší výskum, ktorý tvrdí, že vitamín D môže chrániť pred srdcovými chorobami a cukrovkou, ako aj pomáhať pri posilňovaní kostí.

Odborníci si myslia, že vitamín D môže posilňovať imunitnú reakciu organizmu, čím sa znižuje proliferácia nádorových buniek.

Tarek Haykal z Michiganskej štátnej univerzity, povedal, že zistenia boli „sľubné“ - a vyzval praktických lekárov, aby pacientom odporučili doplnky. Ako uviedol:

"Pacienti, ktorí dostávali vitamín D aspoň tri roky v akejkoľvek forme, mali výrazne nižšie riziko úmrtia súvisiaceho s rakovinou."

Vedci povedali, že dôchodcovia by mohli znížiť riziko predčasného úmrtia až o 20%, ak by si dopĺňali vitamín D.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, telegraph.co.uk, ascopubs.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

VČERA - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

VČERA - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

16:02 02.06.2020Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.