• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 4.7.2020Meniny má Prokop
17°Bratislava

Matečnej sa nepáči kritika prezidentky Čaputovej na adresu Číny

  • 11:07 12.07.2019
  • Bratislava
Matečnej sa nepáči kritika prezidentky Čaputovej na adresu Číny

Ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej sa nepáčia vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej.

Ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (SNS) sa nepáčia vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá kritizovala Čínu za porušovanie ľudských práv. Podľa ministerky si slovenská vláda praje s Čínou priateľské vzťahy, nie konfrontáciu. Tá by podľa nej mohla ohroziť rozvoj obchodu s Čínou a tým aj pracovné miesta na Slovensku, informoval v piatok tlačový odbor ministerstva.

Vyvinuli sme mimoriadne úsilie, aby Slovenská republika mohla vyvážať mliečne výrobky do Číny. Bola by som nerada, keby ktorýkoľvek ústavný činiteľ svojimi výrokmi ohrozil túto sľubne sa rozvíjajúcu spoluprácu, našu obchodnú výmenou s Čínou a ohrozoval tak pracovné miesta na Slovensku. Úlohou predstaviteľov štátu je slovenským podnikateľom dvere do zahraničia otvárať, nie ich zatvárať,“ uviedla Matečná.

Povolenie exportu mlieka zo Slovenska do Číny považuje ministerstvo za jeden „dôležitých míľnikov slovenskej agrodiplomacie“. Export mlieka môže Slovensku priniesť výrazné zlepšenie situácie živočíšnej výroby, zvýšenie stavov dojníc, investície do najmodernejších agrotechnológií a tiež vytvorenie pracovných miest. V súčasnosti veterinári spustili certifikáciu mliekarenských závodov, ktoré majú záujem vyvážať svoje produkty na čínsky trh a dostať sa tým na zoznam schválených subjektov pre vývoz do Číny. O takúto certifikáciu už požiadalo 19 slovenských firiem.

Čína je kľúčový aktér vo svetovom meradle a pre Slovensko dôležitý obchodný partner. Netýka sa to len agrosektora, ale aj hospodárstva. Hlavnými komoditami v slovenskom vývoze do Číny sú totiž automobily, strojárske produkty či elektronika. Slovenská vláda si praje s Čínou priateľské vzťahy, nie konfrontáciu,“ uzavrela Matečná. Záporné saldo obchodnej bilancie Slovenska s Čínou za rok 2018 dosiahlo 3,144 miliardy eur.

Hovorca prezidentky Martin Strižinec kritiku Matečnej odmietol. „Pani prezidentka na všetkých stretnutiach zdôrazňuje, že jej záleží na dobrých a konštruktívnych vzťahoch. Postoj pani prezidentky je v súlade s politikou EÚ a ministerstva zahraničných vecí, čo konštatovalo samotné ministerstvo, ktoré zároveň potvrdilo, že týmto postojom dobré vzťahy Slovenska a Činy nie sú ohrozené,“ uviedol Strižinec, podľa ktorého o rozvoji obchodnej spolupráce s Čínou rokoval so svojím partnerom minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Potravinárska inšpekcia upozorňuje na nebezpečný doplnok stravy

Foto: Potravinárska inšpekcia upozorňuje na nebezpečný doplnok stravy

VČERA - 20:54Ekonomické

Potravinárska inšpekcia varuje pred škodlivým doplnkom stravy s mimoriadne vysokým množstvom rozpúšťadiel a ďalších nepovolených látok.

Obchodný reťazec upozorňuje na nebezpečnú aplikáciu

Obchodný reťazec upozorňuje na nebezpečnú aplikáciu

VČERA - 20:00Ekonomické

Spoločnosť varuje zákazníkov pred falošnou aplikáciou, ktorá využíva meno obchodného reťazca.

V nedeľu 5. júla budú obchody pre sviatok zatvorené

V nedeľu 5. júla budú obchody pre sviatok zatvorené

VČERA - 12:45Ekonomické

V nedeľu 5. júla je na Slovensku sviatok svätých Cyrila a Metoda. Väčšina maloobchodných prevádzok vtedy bude zatvorená.

PKS: Po 100 dňoch možno rozpoznať priority MPRV pod vedením Mičovského

PKS: Po 100 dňoch možno rozpoznať priority MPRV pod vedením Mičovského

VČERA - 9:40Ekonomické

Podľa slovenských potravinárov je potrebné, aby bolo v čo najširšej miere naplnené Programové vyhlásenie vlády SR.

Merkelová: Lídri EÚ musia ešte v lete dosiahnuť dohodu o fonde obnovy a rozpočte

Merkelová: Lídri EÚ musia ešte v lete dosiahnuť dohodu o fonde obnovy a rozpočte

20:10 02.07.2020Ekonomické

yhlásila to vo štvrtok kancelárka Angela Merkelová, deň po tom, ako Nemecko prevzalo predsedníctvo bloku.