• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 29.10.2020Meniny má Klára
10°Bratislava

Matečnej sa nepáči kritika prezidentky Čaputovej na adresu Číny

  • 11:07 12.07.2019
  • Bratislava
Matečnej sa nepáči kritika prezidentky Čaputovej na adresu Číny

Ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej sa nepáčia vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej.

Ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (SNS) sa nepáčia vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá kritizovala Čínu za porušovanie ľudských práv. Podľa ministerky si slovenská vláda praje s Čínou priateľské vzťahy, nie konfrontáciu. Tá by podľa nej mohla ohroziť rozvoj obchodu s Čínou a tým aj pracovné miesta na Slovensku, informoval v piatok tlačový odbor ministerstva.

Vyvinuli sme mimoriadne úsilie, aby Slovenská republika mohla vyvážať mliečne výrobky do Číny. Bola by som nerada, keby ktorýkoľvek ústavný činiteľ svojimi výrokmi ohrozil túto sľubne sa rozvíjajúcu spoluprácu, našu obchodnú výmenou s Čínou a ohrozoval tak pracovné miesta na Slovensku. Úlohou predstaviteľov štátu je slovenským podnikateľom dvere do zahraničia otvárať, nie ich zatvárať,“ uviedla Matečná.

Povolenie exportu mlieka zo Slovenska do Číny považuje ministerstvo za jeden „dôležitých míľnikov slovenskej agrodiplomacie“. Export mlieka môže Slovensku priniesť výrazné zlepšenie situácie živočíšnej výroby, zvýšenie stavov dojníc, investície do najmodernejších agrotechnológií a tiež vytvorenie pracovných miest. V súčasnosti veterinári spustili certifikáciu mliekarenských závodov, ktoré majú záujem vyvážať svoje produkty na čínsky trh a dostať sa tým na zoznam schválených subjektov pre vývoz do Číny. O takúto certifikáciu už požiadalo 19 slovenských firiem.

Čína je kľúčový aktér vo svetovom meradle a pre Slovensko dôležitý obchodný partner. Netýka sa to len agrosektora, ale aj hospodárstva. Hlavnými komoditami v slovenskom vývoze do Číny sú totiž automobily, strojárske produkty či elektronika. Slovenská vláda si praje s Čínou priateľské vzťahy, nie konfrontáciu,“ uzavrela Matečná. Záporné saldo obchodnej bilancie Slovenska s Čínou za rok 2018 dosiahlo 3,144 miliardy eur.

Hovorca prezidentky Martin Strižinec kritiku Matečnej odmietol. „Pani prezidentka na všetkých stretnutiach zdôrazňuje, že jej záleží na dobrých a konštruktívnych vzťahoch. Postoj pani prezidentky je v súlade s politikou EÚ a ministerstva zahraničných vecí, čo konštatovalo samotné ministerstvo, ktoré zároveň potvrdilo, že týmto postojom dobré vzťahy Slovenska a Činy nie sú ohrozené,“ uviedol Strižinec, podľa ktorého o rozvoji obchodnej spolupráce s Čínou rokoval so svojím partnerom minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ak sa občan nezúčastní na testovaní, nemá nárok na pandemickú PN

Ak sa občan nezúčastní na testovaní, nemá nárok na pandemickú PN

DNES - 10:22Ekonomické

Pracujúci, ktorý sa dobrovoľne nezúčastní na celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19, nemá nárok na pandemické nemocenské.

Všetky pobočky Slovenskej pošty budú cez víkend zatvorené

Všetky pobočky Slovenskej pošty budú cez víkend zatvorené

VČERA - 15:19Ekonomické

Pošta chce umožniť svojim zamestnancom, aby počas víkendu využili možnosť otestovať sa. Informovala o tom hovorkyňa pošty Iveta Dorčáková.

Londýnske letisko Heathrow prišlo o pozíciu najrušnejšieho letiska v Európe

Londýnske letisko Heathrow prišlo o pozíciu najrušnejšieho letiska v Európe

VČERA - 14:43Ekonomické

Londýnske letisko Heathrow prišlo o pozíciu najrušnejšieho letiska v Európe. Dôvodom sú kroky britskej vlády v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

Opatrenia proti druhej vlne postihnú 95 % dotknutých podnikateľov

Opatrenia proti druhej vlne postihnú 95 % dotknutých podnikateľov

VČERA - 14:16Ekonomické

Podnikatelia sa prispôsobujú vládnym opatreniam aj zmenou v poskytovaní služieb či investíciami z rezerv.

Toto sa môže stať zamestnancom, ak odmietnu testovanie

Toto sa môže stať zamestnancom, ak odmietnu testovanie

VČERA - 12:14Ekonomické

Firmy majú niekoľko možností, ako postupovať, ak zamestnanec odmietne testovanie.