• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 13.12.2019Meniny má Lucia
Bratislava

Matečnej sa nepáči kritika prezidentky Čaputovej na adresu Číny

  • 11:07 12.07.2019
  • Bratislava
Matečnej sa nepáči kritika prezidentky Čaputovej na adresu Číny

Ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej sa nepáčia vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej.

Ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (SNS) sa nepáčia vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá kritizovala Čínu za porušovanie ľudských práv. Podľa ministerky si slovenská vláda praje s Čínou priateľské vzťahy, nie konfrontáciu. Tá by podľa nej mohla ohroziť rozvoj obchodu s Čínou a tým aj pracovné miesta na Slovensku, informoval v piatok tlačový odbor ministerstva.

Vyvinuli sme mimoriadne úsilie, aby Slovenská republika mohla vyvážať mliečne výrobky do Číny. Bola by som nerada, keby ktorýkoľvek ústavný činiteľ svojimi výrokmi ohrozil túto sľubne sa rozvíjajúcu spoluprácu, našu obchodnú výmenou s Čínou a ohrozoval tak pracovné miesta na Slovensku. Úlohou predstaviteľov štátu je slovenským podnikateľom dvere do zahraničia otvárať, nie ich zatvárať,“ uviedla Matečná.

Povolenie exportu mlieka zo Slovenska do Číny považuje ministerstvo za jeden „dôležitých míľnikov slovenskej agrodiplomacie“. Export mlieka môže Slovensku priniesť výrazné zlepšenie situácie živočíšnej výroby, zvýšenie stavov dojníc, investície do najmodernejších agrotechnológií a tiež vytvorenie pracovných miest. V súčasnosti veterinári spustili certifikáciu mliekarenských závodov, ktoré majú záujem vyvážať svoje produkty na čínsky trh a dostať sa tým na zoznam schválených subjektov pre vývoz do Číny. O takúto certifikáciu už požiadalo 19 slovenských firiem.

Čína je kľúčový aktér vo svetovom meradle a pre Slovensko dôležitý obchodný partner. Netýka sa to len agrosektora, ale aj hospodárstva. Hlavnými komoditami v slovenskom vývoze do Číny sú totiž automobily, strojárske produkty či elektronika. Slovenská vláda si praje s Čínou priateľské vzťahy, nie konfrontáciu,“ uzavrela Matečná. Záporné saldo obchodnej bilancie Slovenska s Čínou za rok 2018 dosiahlo 3,144 miliardy eur.

Hovorca prezidentky Martin Strižinec kritiku Matečnej odmietol. „Pani prezidentka na všetkých stretnutiach zdôrazňuje, že jej záleží na dobrých a konštruktívnych vzťahoch. Postoj pani prezidentky je v súlade s politikou EÚ a ministerstva zahraničných vecí, čo konštatovalo samotné ministerstvo, ktoré zároveň potvrdilo, že týmto postojom dobré vzťahy Slovenska a Činy nie sú ohrozené,“ uviedol Strižinec, podľa ktorého o rozvoji obchodnej spolupráce s Čínou rokoval so svojím partnerom minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Použitie strojov pri plynovode nás zaskočilo, komentuje SPP tragédiu v Prešove

Použitie strojov pri plynovode nás zaskočilo, komentuje SPP tragédiu v Prešove

VČERA - 16:42Ekonomické

Stavbári mali podľa SPP určené kopať vo vzdialenosti menej ako jeden meter od osi potrubia výhradne ručne. "Použitie strojového mechanizmu tak blízko pri plynovode nás zaskočilo," uviedli vo štvrtok zo SPP – distribúcia.

Premiér: SR je pripravená mať uhlíkovo neutrálnu ekonomiku do roku 2050

Premiér: SR je pripravená mať uhlíkovo neutrálnu ekonomiku do roku 2050

VČERA - 15:41Ekonomické

Podľa Pellegriniho by Európska únia mala byť lídrom v uhlíkovej neutrálnosti.

O tieto témy sa Slováci najviac zaujímali na Google v roku 2019

O tieto témy sa Slováci najviac zaujímali na Google v roku 2019

VČERA - 14:05Ekonomické

Slovenskému internetu v roku 2019 dominovali emócie, ako aj záujem o veci verejné. Vyplýva to z koncoročnej bilancie spoločnosti Google.

PS-Spolu chce stanoviť podmienky na zabránenie podpisovaniu nevýhodných zmlúv

PS-Spolu chce stanoviť podmienky na zabránenie podpisovaniu nevýhodných zmlúv

VČERA - 13:26Ekonomické

Podmienky uzatvárania zmlúv zo strany štátu treba upraviť a jasne stanoviť, za akých okolností možno od nevýhodnej zmluvy odstúpiť.

Bratislava od januára 2020 zvýši daň z nehnuteľnosti

Bratislava od januára 2020 zvýši daň z nehnuteľnosti

VČERA - 12:18Ekonomické

Mesto Bratislava zvýši od januára 2020 daň z nehnuteľnosti na svojom území. Vo štvrtok o tom rozhodli bratislavskí mestskí poslanci.