• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 3.4.2020Meniny má Richard
Bratislava

Matečnej sa nepáči kritika prezidentky Čaputovej na adresu Číny

  • 11:07 12.07.2019
  • Bratislava
Matečnej sa nepáči kritika prezidentky Čaputovej na adresu Číny

Ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej sa nepáčia vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej.

Ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (SNS) sa nepáčia vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá kritizovala Čínu za porušovanie ľudských práv. Podľa ministerky si slovenská vláda praje s Čínou priateľské vzťahy, nie konfrontáciu. Tá by podľa nej mohla ohroziť rozvoj obchodu s Čínou a tým aj pracovné miesta na Slovensku, informoval v piatok tlačový odbor ministerstva.

Vyvinuli sme mimoriadne úsilie, aby Slovenská republika mohla vyvážať mliečne výrobky do Číny. Bola by som nerada, keby ktorýkoľvek ústavný činiteľ svojimi výrokmi ohrozil túto sľubne sa rozvíjajúcu spoluprácu, našu obchodnú výmenou s Čínou a ohrozoval tak pracovné miesta na Slovensku. Úlohou predstaviteľov štátu je slovenským podnikateľom dvere do zahraničia otvárať, nie ich zatvárať,“ uviedla Matečná.

Povolenie exportu mlieka zo Slovenska do Číny považuje ministerstvo za jeden „dôležitých míľnikov slovenskej agrodiplomacie“. Export mlieka môže Slovensku priniesť výrazné zlepšenie situácie živočíšnej výroby, zvýšenie stavov dojníc, investície do najmodernejších agrotechnológií a tiež vytvorenie pracovných miest. V súčasnosti veterinári spustili certifikáciu mliekarenských závodov, ktoré majú záujem vyvážať svoje produkty na čínsky trh a dostať sa tým na zoznam schválených subjektov pre vývoz do Číny. O takúto certifikáciu už požiadalo 19 slovenských firiem.

Čína je kľúčový aktér vo svetovom meradle a pre Slovensko dôležitý obchodný partner. Netýka sa to len agrosektora, ale aj hospodárstva. Hlavnými komoditami v slovenskom vývoze do Číny sú totiž automobily, strojárske produkty či elektronika. Slovenská vláda si praje s Čínou priateľské vzťahy, nie konfrontáciu,“ uzavrela Matečná. Záporné saldo obchodnej bilancie Slovenska s Čínou za rok 2018 dosiahlo 3,144 miliardy eur.

Hovorca prezidentky Martin Strižinec kritiku Matečnej odmietol. „Pani prezidentka na všetkých stretnutiach zdôrazňuje, že jej záleží na dobrých a konštruktívnych vzťahoch. Postoj pani prezidentky je v súlade s politikou EÚ a ministerstva zahraničných vecí, čo konštatovalo samotné ministerstvo, ktoré zároveň potvrdilo, že týmto postojom dobré vzťahy Slovenska a Činy nie sú ohrozené,“ uviedol Strižinec, podľa ktorého o rozvoji obchodnej spolupráce s Čínou rokoval so svojím partnerom minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pošta pokračuje vo vyplácaní dôchodkov aj tento mesiac, 95 % doručuje na adresu

Pošta pokračuje vo vyplácaní dôchodkov aj tento mesiac, 95 % doručuje na adresu

DNES - 18:13Ekonomické

Vyplácanie dôchodkov naďalej pokračuje v súlade s legislatívou a stanovenými pravidlami Sociálnej poisťovne.

Prezidentka sa pre 13. dôchodky obrátila na Ústavný súd

Prezidentka sa pre 13. dôchodky obrátila na Ústavný súd

DNES - 18:09Ekonomické

Výhrady prezidentky sa týkajú výhradne legislatívneho procesu.

SP upozorňuje na pravidlá pre ľudí, ktorí nemôžu cestovať do zahraničia za prácou

SP upozorňuje na pravidlá pre ľudí, ktorí nemôžu cestovať do zahraničia za prácou

DNES - 15:22Ekonomické

Ak zamestnanec alebo SZČO začne vykonávať zárobkovú činnosť z domu, avšak stále vykonáva činnosť v inom členskom štáte EÚ, zmenu nie je potrebné hlásiť Sociálnej poisťovni.

Sulík: Navrhnem, aby sme otvorili predajne automobilov

Sulík: Navrhnem, aby sme otvorili predajne automobilov

DNES - 14:21Ekonomické

Sulík je za to, aby sa pokračovalo v otváraní prevádzok.

Zamestnávatelia a SZČO budú mať odklad splátok poistného o tri mesiace

Zamestnávatelia a SZČO budú mať odklad splátok poistného o tri mesiace

DNES - 14:10Ekonomické

Počíta s tým novela zákona o sociálnom poistení, ktorú v piatok schválil parlament. Rokoval o nej v skrátenom legislatívnom konaní.