• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

Tieto zdanlivo zdravé nápoje zvyšujú riziko rakoviny

  • 21:03 11.07.2019
  • Bratislava
Tieto zdanlivo zdravé nápoje zvyšujú riziko rakoviny

Nápoje, ktoré pijú milióny ľudí na celom svete, prispievajú k vzniku rakoviny.

Vedci už dlhší čas spájajú sladké nápoje so širokým spektrom zdravotných rizík. Nová pozorovacia štúdia z Francúzska však zistila súvislosť medzi konzumáciou sladkých nápojov vrátane zdanlivo zdravých 100% ovocných štiav a rizikom rakoviny.

Vedecký tím pod vedením Eloia Chazelasa skúmal spojenie medzi príjmom sladkých nápojov a rôznymi formami rakoviny u 101 257 dospelých dospelých vo veku 42 rokov. Sladké nápoje, ktoré skúmali, zahŕňali sýtené ochutené nápoje, sirupy, ovocné nápoje, 100% ovocné šťavy bez pridaného cukru, sladké mliečne nápoje, športové nápoje a energetické nápoje.

Pomocou online dotazníkov o potravinách výskumníci zhodnotili spotrebu 3 300 rôznych druhov potravín a nápojov. Okrem toho klinické pozorovanie účastníkov pokračovalo ďalších 9 rokov. Počas tejto doby sa výskumníci zaoberali rizikom karcinómu prsníka, prostaty a kolorektálneho karcinómu.

Chazelas a kolegovia vylúčili ďalšie faktory, vrátane veku, pohlavia, vzdelania, dedičného rizika rakoviny a faktorov životného štýlu - ako je fajčenie a cvičenie.

O 22% vyššie riziko rakoviny prsníka, o 18% vyššie všeobecné riziko rakoviny

Počas sledovaného obdobia sa u 2 193 ľudí objavila rakovina, pričom diagnostikovaní pacienti mali priemerní vek 59 rokov. Z analýzy vyplynulo, že pri dennom náraste príjmu sladkých nápojov o 100 mililitrov sa celkové riziko rakoviny zvýšilo o 18% a riziko rakoviny prsníka sa zvýšilo o 22%.

Keď výskumníci samostatne analyzovali 100% ovocné šťavy, tiež našli zvýšené riziko celkovej rakoviny a rakoviny prsníka. Štúdia však nenašla spojenie s kolorektálnym karcinómom alebo rakovinou prostaty.

Naproti tomu diétne nápoje nezvyšovali riziko rakoviny. Vedci to vysvetľujú tak, že ľudia, ktorí uviedli konzumáciu diétnych nápojov, ich pili vo veľmi malých množstvách, takže tento výsledok navrhujú interpretovať s opatrnosťou.

Autori štúdie však pripomínajú, že ich zistenia nemusia platiť pre všeobecnú populáciu, pretože skúmaná vzorka nie je reprezentatívna pre širšiu populáciu. Ako uvádzajú, najväčšie zastúpenie v skúmanej vzorke mali ženy "so zdravým správaním a vyššou úrovňou sociálno-profesijnej a vzdelanostnej úrovne ako všeobecná francúzska populácia, čo mohlo to viesť k nižšiemu výskytu rakoviny v porovnaní s odhadmi populácie.”

Autori si myslia, že sladké nápoje môžu zvýšiť riziko rakoviny, pretože cukor ovplyvňuje viscerálny tuk, krvný cukor a zápalové markery - všetky faktory, ktoré predchádzajúce štúdie spojili s vyšším rizikom rakoviny.

Vedci konštatujú:

"Tieto údaje podporujú relevantnosť existujúcich výživových odporúčaní na obmedzenie konzumácie sladkých nápojov vrátane 100% ovocnej šťavy, ako aj politických opatrení, ako sú napríklad daňové a marketingové obmedzenia zamerané na sladké nápoje, ktoré by mohli potenciálne prispieť k zníženiu výskytu rakoviny."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, bmj.com, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čo by sa stalo s vaším telom, ak by ste vypili len jeden pohár vody za deň?

Čo by sa stalo s vaším telom, ak by ste vypili len jeden pohár vody za deň?

VČERA - 21:11Zdravie

Lekári často zdôrazňujú dôležitosť pitného režimu počas dňa. Ako by však vyzerali reálne následky toho, že by ste cez deň vypili len jediný pohár vody?

9 prekvapivých vecí, ktoré zhoršujú príznaky PMS

9 prekvapivých vecí, ktoré zhoršujú príznaky PMS

VČERA - 19:30Zdravie

Pokiaľ patríte k ženám, ktoré len s ťažkosťami prežívajú príznaky predmenštruačného syndrómu, nezhoršujte svoj stav niektorou z týchto vecí.

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

21:11 22.08.2019Zdravie

Výskum rozoberá spojenie medzi konzumáciou fluoridovanej vody počas tehotenstva a zdravím narodených detí.

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

20:18 22.08.2019Zdravie

O tomto „fakte“ o infarkte sa hovorí často, no skutočnosť znie celkom inak.

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

21:08 21.08.2019Zdravie

Ak je vaším cieľom schudnúť, doprajte si pred spánkom jeden z týchto nápojov.