• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.7.2019Meniny má Bohuslav
18°Bratislava

Tieto zdanlivo zdravé nápoje zvyšujú riziko rakoviny

  • 21:03 11.07.2019
  • Bratislava
Tieto zdanlivo zdravé nápoje zvyšujú riziko rakoviny

Nápoje, ktoré pijú milióny ľudí na celom svete, prispievajú k vzniku rakoviny.

Vedci už dlhší čas spájajú sladké nápoje so širokým spektrom zdravotných rizík. Nová pozorovacia štúdia z Francúzska však zistila súvislosť medzi konzumáciou sladkých nápojov vrátane zdanlivo zdravých 100% ovocných štiav a rizikom rakoviny.

Vedecký tím pod vedením Eloia Chazelasa skúmal spojenie medzi príjmom sladkých nápojov a rôznymi formami rakoviny u 101 257 dospelých dospelých vo veku 42 rokov. Sladké nápoje, ktoré skúmali, zahŕňali sýtené ochutené nápoje, sirupy, ovocné nápoje, 100% ovocné šťavy bez pridaného cukru, sladké mliečne nápoje, športové nápoje a energetické nápoje.

Pomocou online dotazníkov o potravinách výskumníci zhodnotili spotrebu 3 300 rôznych druhov potravín a nápojov. Okrem toho klinické pozorovanie účastníkov pokračovalo ďalších 9 rokov. Počas tejto doby sa výskumníci zaoberali rizikom karcinómu prsníka, prostaty a kolorektálneho karcinómu.

Chazelas a kolegovia vylúčili ďalšie faktory, vrátane veku, pohlavia, vzdelania, dedičného rizika rakoviny a faktorov životného štýlu - ako je fajčenie a cvičenie.

O 22% vyššie riziko rakoviny prsníka, o 18% vyššie všeobecné riziko rakoviny

Počas sledovaného obdobia sa u 2 193 ľudí objavila rakovina, pričom diagnostikovaní pacienti mali priemerní vek 59 rokov. Z analýzy vyplynulo, že pri dennom náraste príjmu sladkých nápojov o 100 mililitrov sa celkové riziko rakoviny zvýšilo o 18% a riziko rakoviny prsníka sa zvýšilo o 22%.

Keď výskumníci samostatne analyzovali 100% ovocné šťavy, tiež našli zvýšené riziko celkovej rakoviny a rakoviny prsníka. Štúdia však nenašla spojenie s kolorektálnym karcinómom alebo rakovinou prostaty.

Naproti tomu diétne nápoje nezvyšovali riziko rakoviny. Vedci to vysvetľujú tak, že ľudia, ktorí uviedli konzumáciu diétnych nápojov, ich pili vo veľmi malých množstvách, takže tento výsledok navrhujú interpretovať s opatrnosťou.

Autori štúdie však pripomínajú, že ich zistenia nemusia platiť pre všeobecnú populáciu, pretože skúmaná vzorka nie je reprezentatívna pre širšiu populáciu. Ako uvádzajú, najväčšie zastúpenie v skúmanej vzorke mali ženy "so zdravým správaním a vyššou úrovňou sociálno-profesijnej a vzdelanostnej úrovne ako všeobecná francúzska populácia, čo mohlo to viesť k nižšiemu výskytu rakoviny v porovnaní s odhadmi populácie.”

Autori si myslia, že sladké nápoje môžu zvýšiť riziko rakoviny, pretože cukor ovplyvňuje viscerálny tuk, krvný cukor a zápalové markery - všetky faktory, ktoré predchádzajúce štúdie spojili s vyšším rizikom rakoviny.

Vedci konštatujú:

"Tieto údaje podporujú relevantnosť existujúcich výživových odporúčaní na obmedzenie konzumácie sladkých nápojov vrátane 100% ovocnej šťavy, ako aj politických opatrení, ako sú napríklad daňové a marketingové obmedzenia zamerané na sladké nápoje, ktoré by mohli potenciálne prispieť k zníženiu výskytu rakoviny."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, bmj.com, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako môže obmedzenie kalórií prospievať aj chudým ľuďom

Ako môže obmedzenie kalórií prospievať aj chudým ľuďom

VČERA - 20:20Zdravie

Dokonca aj štíhlym ľuďom môže prospieť, ak obmedzia príjem kalórií.

Toto sú najlepšie miesta na chudnutie, spájajú sa s jednou farbou

Toto sú najlepšie miesta na chudnutie, spájajú sa s jednou farbou

VČERA - 19:46Zdravie

Niektoré miesta dokážu tlmiť chuť na nezdravé jedlo.

ŠÚKL sťahuje z trhu životne dôležitý liek

ŠÚKL sťahuje z trhu životne dôležitý liek

20:49 15.07.2019Zdravie

Štátny ústav pre kontrolu liečiv nariadil stiahnutie lieku, ktorý sa používa v život ohrozujúcich prípadoch.

Najdôležitejší vitamín znižuje riziko úmrtia na rakovinu

Najdôležitejší vitamín znižuje riziko úmrtia na rakovinu

19:57 14.07.2019Zdravie

Tri nezávislé štúdie potvrdili účinky vitamínu v boji s rakovinou.

5 hlavných príznakov, podľa ktorých zistíte, že máte v tele priveľa bielkovín

5 hlavných príznakov, podľa ktorých zistíte, že máte v tele priveľa bielkovín

18:16 14.07.2019Zdravie

Bielkoviny nám pomáhajú udržiavať zdravie v norme, budovať pevnosť svalstva a posilňovať činnosť mozgu. Ak ich máme v tele prebytok, ukáže sa to aj na zdraví.