• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Lenka
10°Bratislava

Riziko kardiovaskulárnych ochorení nesúvisí s hmotnosťou, ale s tukom v týchto oblastiach

  • 9:44 14.07.2019
  • Bratislava
Riziko kardiovaskulárnych ochorení nesúvisí s hmotnosťou, ale s tukom v týchto oblastiach

Spôsob, akým naše telo ukladá tuky, je dôležitejší ako celková hmotnosť.

Štúdia postmenopauzálnych žien ukázala, že riziko kardiovaskulárnych ochorení je spojené s tvarom tela, čo vyplýva z toho, ako naše telo ukladá tuky. Doterajšie štúdie naznačujú, že BMI index telesnej hmotnosti vypočítaný na základe celkovej hmotnosti a výšky, je spojený s rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Doteraz sa lekári domnievali, že čím vyššie je BMI osoby, tým väčšie je riziko vzniku mŕtvice, srdcových ochorení a podobných a stavov.

Avšak nový výskum uskutočnený na ženách vo veku nad 50 rokov poukazuje na ďalší potenciálny faktor, konkrétne rozmiestnenie tuku v tele. Nová štúdia, ktorej zistenia sú uvedené v odbornom časopise European Heart Journal, skúmala údaje od 161 808 žien vo veku 50 - 79 rokov, aby zistila, či BMI alebo distribúcia tuku súvisí s rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Žiadna z týchto žien nemala predtým kardiovaskulárne ochorenie. Počas celého obdobia štúdie však vedci zaznamenali 291 nových prípadov kardiovaskulárneho ochorenia.

Záleží na tvare tela

Výskumníci v štúdii merali hmotnosť tuku pomocou duálnej röntgenovej absorpciometrie, čo je typ skenovania, ktorý hodnotí hustotu tuku, svalov a kostí. Tím vedcov pritom našiel vzorec. Najvyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení mali ženy s najvyšším percentom tuku uloženým v oblasti brucha a trupu a najnižším percentom tuku v oblasti nôh, vďaka čomu majú tvar „jablka“.

Tieto ženy mali viac ako trojnásobné riziko kardiovaskulárnych ochorení oproti rovesníčkam s nízkym percentom tuku v oblasti brucha a vyšším percentom tuku v oblasti nôh: takzvaný tvar hrušky. Okrem toho ženy v hornom 25. percentile s najväčším telesným tukom v okolí svojho stredu mali takmer dvojnásobné riziko výskytu srdcových problémov alebo mŕtvice v porovnaní s top 25% žien s najnižším telesným tukom v oblasti brucha.

Zároveň ženy s najväčším obsahom tuku v oblasti nôh mali nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení - o 40% nižšie ako u tých, ktoré mali najmenej tuku v oblasti nôh.

Výskumníci však dodali, že telesná hmotnosť toto riziko neovplyvňuje. Tiež tvrdia, že zníženie množstva telesného tuku v oblasti brucha môže pomôcť znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Výskumníci sa domnievajú, že ich súčasné zistenia sú dobrým dôvodom, prečo by pri posudzovaní rizika kardiovaskulárnych ochorení mali byť použité iné merania než len BMI.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, ncbi.nlm.nih.gov, whi.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

VČERA - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

VČERA - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

16:02 02.06.2020Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.