• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.7.2019Meniny má Olga
26°Bratislava

Riziko kardiovaskulárnych ochorení nesúvisí s hmotnosťou, ale s tukom v týchto oblastiach

  • 9:44 14.07.2019
  • Bratislava
Riziko kardiovaskulárnych ochorení nesúvisí s hmotnosťou, ale s tukom v týchto oblastiach

Spôsob, akým naše telo ukladá tuky, je dôležitejší ako celková hmotnosť.

Štúdia postmenopauzálnych žien ukázala, že riziko kardiovaskulárnych ochorení je spojené s tvarom tela, čo vyplýva z toho, ako naše telo ukladá tuky. Doterajšie štúdie naznačujú, že BMI index telesnej hmotnosti vypočítaný na základe celkovej hmotnosti a výšky, je spojený s rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Doteraz sa lekári domnievali, že čím vyššie je BMI osoby, tým väčšie je riziko vzniku mŕtvice, srdcových ochorení a podobných a stavov.

Avšak nový výskum uskutočnený na ženách vo veku nad 50 rokov poukazuje na ďalší potenciálny faktor, konkrétne rozmiestnenie tuku v tele. Nová štúdia, ktorej zistenia sú uvedené v odbornom časopise European Heart Journal, skúmala údaje od 161 808 žien vo veku 50 - 79 rokov, aby zistila, či BMI alebo distribúcia tuku súvisí s rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Žiadna z týchto žien nemala predtým kardiovaskulárne ochorenie. Počas celého obdobia štúdie však vedci zaznamenali 291 nových prípadov kardiovaskulárneho ochorenia.

Záleží na tvare tela

Výskumníci v štúdii merali hmotnosť tuku pomocou duálnej röntgenovej absorpciometrie, čo je typ skenovania, ktorý hodnotí hustotu tuku, svalov a kostí. Tím vedcov pritom našiel vzorec. Najvyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení mali ženy s najvyšším percentom tuku uloženým v oblasti brucha a trupu a najnižším percentom tuku v oblasti nôh, vďaka čomu majú tvar „jablka“.

Tieto ženy mali viac ako trojnásobné riziko kardiovaskulárnych ochorení oproti rovesníčkam s nízkym percentom tuku v oblasti brucha a vyšším percentom tuku v oblasti nôh: takzvaný tvar hrušky. Okrem toho ženy v hornom 25. percentile s najväčším telesným tukom v okolí svojho stredu mali takmer dvojnásobné riziko výskytu srdcových problémov alebo mŕtvice v porovnaní s top 25% žien s najnižším telesným tukom v oblasti brucha.

Zároveň ženy s najväčším obsahom tuku v oblasti nôh mali nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení - o 40% nižšie ako u tých, ktoré mali najmenej tuku v oblasti nôh.

Výskumníci však dodali, že telesná hmotnosť toto riziko neovplyvňuje. Tiež tvrdia, že zníženie množstva telesného tuku v oblasti brucha môže pomôcť znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Výskumníci sa domnievajú, že ich súčasné zistenia sú dobrým dôvodom, prečo by pri posudzovaní rizika kardiovaskulárnych ochorení mali byť použité iné merania než len BMI.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, ncbi.nlm.nih.gov, whi.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je najlepšie dať si sprchu alebo kúpeľ? Takto si ho načasujte, ak chcete dobre spať

Kedy je najlepšie dať si sprchu alebo kúpeľ? Takto si ho načasujte, ak chcete dobre spať

DNES - 19:35Zdravie

Načasovanie kúpeľa dokáže ovplyvniť kvalitu spánku.

Operácia štítnej žľazy: Toto o nej musíte vedieť

Operácia štítnej žľazy: Toto o nej musíte vedieť

DNES - 19:13Zdravie

Pred podstúpením chirurgického zákroku by ste mali vedieť niekoľko dôležitých faktov.

Príspevky na Facebooku dokážu u autora odhaliť až 21 druhov ochorení

Príspevky na Facebooku dokážu u autora odhaliť až 21 druhov ochorení

VČERA - 21:53Zdravie

Samotné facebookové príspevky dokážu odhaliť 21 rôznych porúch a ochorení, vrátane cukrovky, vysokého tlaku, nervozity a depresie.

Aká je pravda o ortopedických topánkach

Aká je pravda o ortopedických topánkach

VČERA - 20:01Zdravie

Nové poznatky o stvrdnutej koži na nohách rozpútali diskusiu o vplyve orotopedických topánok na zdravie.

Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

VČERA - 18:48Zdravie

Ak ste sa niekedy zháčili pri pocite náhlej bolesti, ktorá sa ozvala z niektorej časti vášho tela, tento článok vám o vašom zdraví prezradí viac.