• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

Choroba banánov: Toto je dôvod, prečo možno zmiznú z regálov

  • 18:28 09.07.2019
  • Bratislava
Choroba banánov: Toto je dôvod, prečo možno zmiznú z regálov

Jedno z najobľúbenejších druhov ovocia na svete je ohrozené dvoma nebezpečnými chorobami.

Banány patria medzi najobľúbenejšie druhy ovocia pre ich obsah živín aj veľkú variabilitu v ich príprave. No túto populárnu pochúťku ničia dve škodlivé choroby, pričom hrozí, že postupne bude banánov v regáloch obchodov čoraz menej.

„Produkcia banánov v súčasnom stave čelí existenciálnej kríze,“ povedal Dan Bebber, špecialista pre rastliny a choroby na univerzite v Exeteri pre Huffington Post. Podľa Bebbera bude nutné vykonať veľké zmeny v produkcii banánov. V jeho novej štúdii vysvetľuje rastúce riziko plesňového ochorenia, ktoré do značnej miery ničí úrodu banánov.

Choroba Čierna Sigatoka vznikla v Ázii koncom 20. storočia, ale teraz sa rozšírila do Karibiku a na Floridu. Bebber hovorí, že tomuto šíreniu pomáhajú klimatické zmeny v kľúčových regiónoch Ázie, Južnej Ameriky a Karibiku, v ktorých sa pestujú banány:

„Vo veľkých častiach sveta, kde sa pestujú banány, sa teploty zvýšili a rastie vlhkosť. Chorobe vyhovujú a rýchlejšie rastie v teplejších a vlhkejších podmienkach.“

Choroby nás už o jeden druh banánov pripravili

Čierna Sigatoka je jednou z dvoch nebezpečných chorôb, ktoré sužujú pestovateľov banánov po celom svete. Druhou je panamská choroba, ktorá už stihla zničiť kedysi najobľúbenejší druh banánov, ktorý sa nazýval Gros Michel.

Plesňové ochorenie žije v pôde a napáda najprv korene, kým sa rozšíri do celej rastliny. Môže prežívať v pôde po celé desaťročia a bráni poľnohospodárom v snahe pestovať nové plodiny. Odroda Gros Michel musela byť nahradená banánom Cavendish, ktorý teraz predstavuje takmer polovicu všetkých banánov pestovaných v dnešnom svete.

Banán Cavendish je populárny medzi výrobcami a exportérmi kvôli vysokým výnosom a trvanlivosti počas dlhej prepravy. Aj ten je však teraz ohrozený oboma druhmi ochorenia. Podľa odborníkov sme sa opäť stali príliš závislí na jednom type banánov, namiesto toho, aby sme povzbudzovali rozmanitosť. Prevalencia jedného typu banánov znamená, že ak je ohrozený chorobou, neexistuje alternatívny typ, odolný voči chorobe, na ktorý by sme mohli prejsť.

Jeden druh banánov sa pestuje na jednom obrovskom poli ako jediná plodina, čo uľahčuje aplikáciu pesticídov a zberu úrody. Následkom toho sú však náchylnejšie na choroby.

Genetická modifikácia verzus väčšia rozmanitosť

Vedci v súčasnosti pracujú na vývoji geneticky modifikovaných (GM) banánovníkoch, ktoré dokážu odolať panamskej chorobe. Podľa Bebbera však bude potrebná zmena v správaní spotrebiteľov, aby sme boli pripravení prijať GM banány. GM plodina by mohla byť v budúcnosti stále náchylná na nový kmeň choroby.

Genetická modifikácia by však nemala byť jediným riešením. Aj keď pomôže udržať jednoduchý monokultúrny systém, z dlhodobého hľadiska je lepšie rozhodnutie začať pestovať rôznorodé banány. Táto rozmanitosť nám poskytne odolnosť voči budúcim chorobám.

Bebber povedal, že posun od produkcie monokultúrnych banánov by mohol vytvoriť poľnohospodársky systém, ktorý by bol schopný odolávať chorobám:

„Menej intenzívny systém by mohol zahŕňať pestovanie banánov s inými plodinami, ako napríklad palmou olejovou, čo sa už uskutočňuje v častiach Indie a Afriky. Spoločné pestovanie zmesi plodín znižuje zisk, ale aj riziko ochorenia."

Vyššia cena a tlak spotrebiteľov

Akýkoľvek rozsiahly prechod na menej intenzívnu a zmiešanú produkciu banánov by potreboval podporu spotrebiteľa, aby bol úspešný, povedal Bebber, a to znamená ochotu platiť viac za banány:

„Musíme platiť oveľa viac za banány, aby boli výrobcovia schopní investovať do udržateľnosti a dlhodobej životaschopnosti výroby. Ak ľudia kupujú fair trade alebo bio banány, vysielajú priemyslu a výrobcom signál, že chceme zmenu a podnecujú ich, aby prešli na udržateľnejšiu produkciu.“

Výskumníci tiež dúfajú, že ľudia sa odklonia od trendu nakupovať dokonale vyzerajúce ovocie a zeleninu a podporia predaj iných druhov banánov. Na celom svete pestujeme 1 000 druhov banánov. Mnohí spotrebitelia si myslia, že existuje len jeden druh. Ak budeme požadovať rôznorodejší výber, pestovatelia sa dopytu prispôsobia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, royalsocietypublishing.org, huffpost.com, journals.plos.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Sojuzu s humanoidným robotom sa zatiaľ nepodarilo automaticky spojiť s ISS

Sojuzu s humanoidným robotom sa zatiaľ nepodarilo automaticky spojiť s ISS

DNES - 9:20Veda

Nepilotovanej kozmickej lodi Sojuz MS-14 s ruským humanoidným robotom na palube sa v sobotu nepodarilo automaticky spojiť s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS).

Intel predstavil svoj prvý čip pracujúci s umelou inteligenciou

Intel predstavil svoj prvý čip pracujúci s umelou inteligenciou

7:53 21.08.2019Veda

Americký výrobca mikroprocesorov Intel v utorok (20. 8.) predstavil najnovší čip, ktorý ako prvý bude využívať umelú inteligenciu (UI) a je určený pre veľké počítačové centrá.

Čo sa skutočne stalo pri výbuchu v ruskom stredisku? Experti hovoria o jadrových zbraniach

Čo sa skutočne stalo pri výbuchu v ruskom stredisku? Experti hovoria o jadrových zbraniach

20:31 16.08.2019Veda

Mohol byť výbuch následkom experimentov s jadrovými zbraňami a ak áno, čo to znamená pre zvyšok sveta?

Vedci objavili obrovský svet plný skrytých galaxií

Vedci objavili obrovský svet plný skrytých galaxií

19:03 08.08.2019Veda

Nové zistenia vedcov môžu zmeniť naše chápanie vesmíru.

S našou klímou to skutočne nevyzerá ružovo. Vedci však prichádzajú s novým riešením

S našou klímou to skutočne nevyzerá ružovo. Vedci však prichádzajú s novým riešením

16:01 27.07.2019Veda

V boji s klimatickými zmenami má pomôcť zalesňovanie. Kľúčovými sú oblasti Ruska a USA, ktoré majú najviac vhodných plôch.