• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.10.2019Meniny má Sergej
15°Bratislava

11 kombinácií vitamínov a doplnkov, ktoré by ste nikdy nemali užívať naraz

  • 18:47 01.07.2019
  • Bratislava
11 kombinácií vitamínov a doplnkov, ktoré by ste nikdy nemali užívať naraz

Tieto lieky a doplnky je lepšie užívať s určitým odstupom.

Okrem rôznych doplnkov, sľubujúcich nemožné, sa terčom marketingu v modernej dobe stali aj vitamíny a vitamínové doplnky, ktorých celý obsah možno nájsť aj v potravinách, ktoré bežne konzumujeme.

Ak už ste sa rozhodli pre užívanie vitamínov, dávajte si pozor na to, akým spôsobom ich prijímate. Tieto dvojice radšej nikdy neužívajte naraz.

1. Horčík a vápnik

Horčík a vápnik navzájom oslabujú svoje vstrebávanie v organizme, čím klesá ich účinok. Ak beriete tieto dva vitamíny, medzi ich užitím si spravte minimálne 2-hodinovú prestávku.

2. Meď a zinok

Zinok poskytuje početné množstvo zdravotných benefitov, najčastejšie sa však užíva vďaka jeho schopnosti posilniť imunitu. Pomocou tohto minerálu dokážete skrátiť alebo celkom stopnúť bežné ochorenia ako chrípka či prechladnutie.

Meď zas najčastejšie užívajú tí, ktorí jej v tele majú nedostatok, najmä v dôsledku chronických ochorení. Nedostatok medi môže byť okrem toho spôsobený nadmerným užívaním zinku.

Podobne ako horčík a vápnik, aj meď a zinok by ste mali užívať s 2-hodinovým odstupom, aby ste zabránili ich vzájomnému oslabeniu.

3. Železo a zelený čaj

Foto: Iryna Imago/Shutterstock.com

Vitamíny s obsahom železa pomáhajú rovnomerne distribuovať kyslík do buniek organizmu. Ak ich užívate a popri tom pijete zelený alebo čierny čaj či doplnky s obsahom kurkumínu, riskujete, že sa nevstrebú dokonale. Nezabudnite preto na potrebný odstup.

4. Rybí olej a ginko biloba/cesnak

Doplnky s obsahom rybieho oleja sú užitočné najmä vďaka obsahu omega-3 mastných kyselín a vedia zlepšiť náladu a utíšiť zápal. Ak ich užívate zároveň s doplnkami riediacimi krv, ako je cesnak alebo ginko biloba, staviate sa do ohrozenia nekontrolovateľným krvácaním. Aj v tomto prípade sa treba spoľahnúť na 2-hodinový odstup.

5. Melatonín a iné upokojujúce bylinky

Predávkovanie bylinkami a doplnkami s obsahom sedačných látok si často ani nevšimnete. Ak naraz beriete niekoľko doplnkov s obsahom valeriány, pieporu opojného (kava), melatonínu alebo withanie opojnej (ashwagandha), môže dôjsť k prejaveniu vedľajších účinkov v podobe extrémnej ospalosti.

6. Na červeno fermentovaná ryža a niacín

Foto: Hendrasu/Shutterstock.com

Pacienti, ktorí majú problémy s vysokým cholesterolom, sa v rámci prírodnej doplnkovej liečby môžu spoľahnúť na pilulky s obsahom niacínu alebo červenej fermentovanej ryže. Pri týchto suplementoch ale treba dať pozor na správne dávkovanie a vzájomné nekombinovanie, inak hrozí poškodenie pečene.

7. Vitamíny A, D, E a K

Vitamíny rozpustné v tuku poskytujú mnoho zdravých prínosov, ale určite by ste ich nemali brať všetky v tú istú dobu. Namiesto toho si medzi jednotlivými dávkami spravte už zmieňované 2-hodinové prestávky.

8. Draslík a vápnik

Ľudia, ktorí sa aktívne venujú športovaniu alebo namáhavej fyzickej aktivite vo vlhkom prostredí, prichádzajú o draslík rýchlejšie. Tento minerál rýchlejšie absorbujú aj tí, ktorých trápia problémy s trávením.

Ak chcete tento problém vyriešiť, užívajte doplnky s obsahom draslíka bez toho, aby ste ich kombinovali napríklad s vápnikom. Tieto dva minerálny navzájom blokujú svoje vstrebávanie vnútri organizmu.

9. Antidepresíva a ľubovník bodkovaný

Ak sa spoliehate na prírodnú liečbu ľubovníkom, no zároveň užívate antidepresíva, môžu sa dostaviť vedľajšie účinky ako zmätenosť, nervozita a horúčka. V najhoršom prípade môže dôjsť k vzniku záchvatov a stuhnutia svalstva.

10. Koenzým Q10 a lieky na cukrovku

Foto: nokwalai/Shutterstock.com

Koenzým Q10, ktorý posilňuje činnosť srdca, pri užívaní spolu s liekmi na cukrovku, zároveň dramaticky znižuje hladinu cukru v krvi. Kombinácia Koenzýmu Q10 a liekov na tlak môže zas viesť k ráznemu zníženiu krvného tlaku.

11. Antibiotiká a železo

Doplnky s obsahom železa môžu v kombinácii s antibiotikami, ktoré zaraďujeme k tetracyklínom, spôsobiť oslabenie ich činnosti. Medzi užitím lieku na predpis a doplnku si spravte vždy niekoľkohodinovú prestávku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, trendingposts.net
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jedna generácia má vážny problém s alkoholom. Ktorá to je, vás prekvapí

Jedna generácia má vážny problém s alkoholom. Ktorá to je, vás prekvapí

18:34 19.10.2019Zdravie

Vedci skúmali rizikové návyky pitia alkoholu a zistili, ktorá skupina obyvateľstva je najviac ohrozená.

Ako liečiť depresiu: Stačí jesť tieto jedlá po dobu 3 týždňov

Ako liečiť depresiu: Stačí jesť tieto jedlá po dobu 3 týždňov

19:18 17.10.2019Zdravie

Aj strava dokáže urobiť výrazne pomôcť psychike.

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

19:26 16.10.2019Zdravie

Tento vitamín chýba až štvrtine obyvateľstva.

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

8:35 16.10.2019Zdravie

Niektoré náhle zmeny v stravovacích návykoch môžu byť prvotným príznakom smrteľnej diagnózy.

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

19:08 15.10.2019Zdravie

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.