• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 9.12.2019Meniny má Izabela
Bratislava

Jedna šálka tohto nápoja dokáže meniť nezdravý tuk na prospešný hnedý

  • 19:45 25.06.2019
  • Bratislava
Jedna šálka tohto nápoja dokáže meniť nezdravý tuk na prospešný hnedý

V boji s obezitou môže pomôcť už jedna šálka nápoja.

Vedci vykonali prvú štúdiu na ľuďoch, ktorá ukázala, že šálka kávy môže mať priamy vplyv na funkcie hnedého tuku. Hnedý tuk, ktorý je označovaný za „dobrý“ tuk, pomáha telu premeniť živiny na energiu a vytvárať teplo. Biely alebo žltý tuk je naopak zodpovedný za nadmerné ukladanie kalórií.

Zatiaľ čo lekári spájajú biely tuk s obezitou a metabolickými poruchami, ako je cukrovka, hnedý tuk môže pomôcť ľuďom zostať chudí a udržiavať zdravú telesnú hmotnosť.

Niektorí výskumníci navrhli, že nabádanie tela, aby premieňalo biely tuk na hnedý, by mohlo byť úspešným spôsobom boja proti obezite a rôzne štúdie sa zamerali na špecifické cesty, ktoré by mohli uľahčiť proces spaľovania tukov.

Hnedý tuk metabolizuje potraviny na energiu aktiváciou tzv. rozpojovacieho proteínu 1 (angl. uncoupling protein - UCP1), ktorý existuje v mitochondriách hnedého tukového tkaniva.

Predchádzajúce štúdie spojili spotrebu kofeínu so stratou hmotnosti a vyšším výdajom energie. Vedci však doteraz neskúmali spojenie medzi kávou a aktiváciou UCP1, takže tím výskumníkov z University of Nottingham vo Veľkej Británii sa rozhodol preskúmať túto oblasť. Profesor Michael Symonds z Lekárskej fakulty Univerzity v Nottinghame a jeho tím zverejnil výsledky časopise Scientific Reports.

Ako 1 šálka kávy ovplyvňuje hnedý tuk

Symonds a jeho tím uskutočnili experimenty in vitro aj in vivo, aby preskúmali vplyv kofeínu na tvorbu tepla z hnedého tuku alebo termogenézu.

Po prvé, vystavili tukové bunky alebo adipocyty z kmeňových buniek kofeínu. Všimli si, že vystavenie kofeínu zvýšilo hladiny UCP1 a zvýšilo metabolizmus buniek. Tieto účinky "boli spojené so štrukturálnymi zmenami podobnými zhnednutiu" v mitochondriách a lipidoch.

Po druhé, výskumníci sa snažili potvrdiť zistenia u ľudí. Pomocou termovízie našli zásoby hnedého tuku v tele a vyhodnotili ich schopnosti generovať teplo. Symonds vysvetlil výsledky:

"Z našej predchádzajúcej práce sme vedeli, že hnedý tuk sa nachádza hlavne v oblasti krku, takže sme mohli človeka snímať priamo po tom, čo vypil nápoj, aby sme zistili, či sa hnedý tuk rozžiari."

Výskumníci porovnávali účinky pitia šálky kávy s pitím vody a zistili, že „pitie kávy (ale nie vody) stimulovalo teplotu supraclavikulárnej oblasti“, čo zodpovedá oblasti, kde sa hromadí hnedý tuk u ľudí a ktorý "vykazuje termogenézu". Ako dodáva Symonds:

"Výsledky boli pozitívne a teraz musíme zistiť, či kofeín ako jedna zo zložiek v káve pôsobí ako impulz, alebo či existuje iná zložka, ktorá pomáha pri aktivácii hnedého tuku. V súčasnosti sledujeme kofeínové doplnky, aby sme otestovali, či je účinok podobný.

Výsledky novej štúdie môžu poslúžiť pri regulácii hmotnosti alebo ako súčasť programu na reguláciu glukózy na pomoc pri prevencii diabetu. Ako vysvetľuje Symonds:

"Zvýšenie aktivity hnedého tuku zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi, ako aj zlepšuje hladiny lipidov v krvi, a spálené kalórie pomáhajú pri chudnutí. Až doteraz však nikto nenašiel prijateľný spôsob, ako stimulovať jeho aktivitu u ľudí. Toto je prvá štúdia u ľudí, ktorá ukazuje, že niečo ako šálka kávy môže mať priamy vplyv na naše funkcie hnedého tuku. Potenciálne dôsledky našich výsledkov sú dosť veľké, pretože obezita je hlavným zdravotným problémom spoločnosti a tiež tu máme rastúcu epidémiu diabetu a hnedý tuk by mohol byť súčasťou riešenia.”

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, genesdev.cshlp.org, mrc-mbu.cam.ac.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

VČERA - 18:21Zdravie

Obezitu dokážu predpovedať 3 jednoduché faktory, ktoré pramenia aj od rodičov.

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

20:05 07.12.2019Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.