• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.7.2019Meniny má Olga
23°Bratislava

Jedna šálka tohto nápoja dokáže meniť nezdravý tuk na prospešný hnedý

  • 19:45 25.06.2019
  • Bratislava
Jedna šálka tohto nápoja dokáže meniť nezdravý tuk na prospešný hnedý

V boji s obezitou môže pomôcť už jedna šálka nápoja.

Vedci vykonali prvú štúdiu na ľuďoch, ktorá ukázala, že šálka kávy môže mať priamy vplyv na funkcie hnedého tuku. Hnedý tuk, ktorý je označovaný za „dobrý“ tuk, pomáha telu premeniť živiny na energiu a vytvárať teplo. Biely alebo žltý tuk je naopak zodpovedný za nadmerné ukladanie kalórií.

Zatiaľ čo lekári spájajú biely tuk s obezitou a metabolickými poruchami, ako je cukrovka, hnedý tuk môže pomôcť ľuďom zostať chudí a udržiavať zdravú telesnú hmotnosť.

Niektorí výskumníci navrhli, že nabádanie tela, aby premieňalo biely tuk na hnedý, by mohlo byť úspešným spôsobom boja proti obezite a rôzne štúdie sa zamerali na špecifické cesty, ktoré by mohli uľahčiť proces spaľovania tukov.

Hnedý tuk metabolizuje potraviny na energiu aktiváciou tzv. rozpojovacieho proteínu 1 (angl. uncoupling protein - UCP1), ktorý existuje v mitochondriách hnedého tukového tkaniva.

Predchádzajúce štúdie spojili spotrebu kofeínu so stratou hmotnosti a vyšším výdajom energie. Vedci však doteraz neskúmali spojenie medzi kávou a aktiváciou UCP1, takže tím výskumníkov z University of Nottingham vo Veľkej Británii sa rozhodol preskúmať túto oblasť. Profesor Michael Symonds z Lekárskej fakulty Univerzity v Nottinghame a jeho tím zverejnil výsledky časopise Scientific Reports.

Ako 1 šálka kávy ovplyvňuje hnedý tuk

Symonds a jeho tím uskutočnili experimenty in vitro aj in vivo, aby preskúmali vplyv kofeínu na tvorbu tepla z hnedého tuku alebo termogenézu.

Po prvé, vystavili tukové bunky alebo adipocyty z kmeňových buniek kofeínu. Všimli si, že vystavenie kofeínu zvýšilo hladiny UCP1 a zvýšilo metabolizmus buniek. Tieto účinky "boli spojené so štrukturálnymi zmenami podobnými zhnednutiu" v mitochondriách a lipidoch.

Po druhé, výskumníci sa snažili potvrdiť zistenia u ľudí. Pomocou termovízie našli zásoby hnedého tuku v tele a vyhodnotili ich schopnosti generovať teplo. Symonds vysvetlil výsledky:

"Z našej predchádzajúcej práce sme vedeli, že hnedý tuk sa nachádza hlavne v oblasti krku, takže sme mohli človeka snímať priamo po tom, čo vypil nápoj, aby sme zistili, či sa hnedý tuk rozžiari."

Výskumníci porovnávali účinky pitia šálky kávy s pitím vody a zistili, že „pitie kávy (ale nie vody) stimulovalo teplotu supraclavikulárnej oblasti“, čo zodpovedá oblasti, kde sa hromadí hnedý tuk u ľudí a ktorý "vykazuje termogenézu". Ako dodáva Symonds:

"Výsledky boli pozitívne a teraz musíme zistiť, či kofeín ako jedna zo zložiek v káve pôsobí ako impulz, alebo či existuje iná zložka, ktorá pomáha pri aktivácii hnedého tuku. V súčasnosti sledujeme kofeínové doplnky, aby sme otestovali, či je účinok podobný.

Výsledky novej štúdie môžu poslúžiť pri regulácii hmotnosti alebo ako súčasť programu na reguláciu glukózy na pomoc pri prevencii diabetu. Ako vysvetľuje Symonds:

"Zvýšenie aktivity hnedého tuku zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi, ako aj zlepšuje hladiny lipidov v krvi, a spálené kalórie pomáhajú pri chudnutí. Až doteraz však nikto nenašiel prijateľný spôsob, ako stimulovať jeho aktivitu u ľudí. Toto je prvá štúdia u ľudí, ktorá ukazuje, že niečo ako šálka kávy môže mať priamy vplyv na naše funkcie hnedého tuku. Potenciálne dôsledky našich výsledkov sú dosť veľké, pretože obezita je hlavným zdravotným problémom spoločnosti a tiež tu máme rastúcu epidémiu diabetu a hnedý tuk by mohol byť súčasťou riešenia.”

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, genesdev.cshlp.org, mrc-mbu.cam.ac.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je najlepšie dať si sprchu alebo kúpeľ? Takto si ho načasujte, ak chcete dobre spať

Kedy je najlepšie dať si sprchu alebo kúpeľ? Takto si ho načasujte, ak chcete dobre spať

DNES - 19:35Zdravie

Načasovanie kúpeľa dokáže ovplyvniť kvalitu spánku.

Operácia štítnej žľazy: Toto o nej musíte vedieť

Operácia štítnej žľazy: Toto o nej musíte vedieť

DNES - 19:13Zdravie

Pred podstúpením chirurgického zákroku by ste mali vedieť niekoľko dôležitých faktov.

Príspevky na Facebooku dokážu u autora odhaliť až 21 druhov ochorení

Príspevky na Facebooku dokážu u autora odhaliť až 21 druhov ochorení

VČERA - 21:53Zdravie

Samotné facebookové príspevky dokážu odhaliť 21 rôznych porúch a ochorení, vrátane cukrovky, vysokého tlaku, nervozity a depresie.

Aká je pravda o ortopedických topánkach

Aká je pravda o ortopedických topánkach

VČERA - 20:01Zdravie

Nové poznatky o stvrdnutej koži na nohách rozpútali diskusiu o vplyve orotopedických topánok na zdravie.

Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

VČERA - 18:48Zdravie

Ak ste sa niekedy zháčili pri pocite náhlej bolesti, ktorá sa ozvala z niektorej časti vášho tela, tento článok vám o vašom zdraví prezradí viac.