Na Slovensko bolo dovezené mäso so salmonelou. Našli ho v tejto prevádzke
- 9:36 25.06.2019
- Bratislava

Na Slovensko sa dostala zásielka poľských kuracích pŕs, ktorá obsahovala baktérie salmonely.
Na Slovensko bolo znovu dovezené mäso kuracie mäso so salmonelou. Krajinou pôvodu salmonelového mäsa bolo Poľsko. Upozornili na to slovenskí kontrolóri prostredníctvom Rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá (RASFF) minulý piatok. Chladené kuracie prsia obsahovali baktérie Salmonella enterica, ktorá sa zaraďuje medzi patogénne, a teda pre človeka nebezpečné, formy.
„Mäso bolo dovezené do prevádzky Mäso-údeniny v Námestove,“ upresnil pre Hospodárske noviny šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. Išlo o 60 kilogramov mäsa od poľského výrobcu Kubex. Keďže mäso bolo tesne pred uplynutím exspirácie, v čase, keď naši kontrolóri prišli na to, že obsahovalo salmonelu, bolo už zjedené.
Minulý týždeň pritom došlo k podobnému nálezu. Česká republika v pondelok (10.6.) informovala o náleze baktérie Salmonela enteritidis vo viac ako 5 tonách porcovaných kuracích pŕs a krídel, ktoré boli predávané na Slovensku.
„V systéme bolo uvedené, že poslali 3640 kilogramov do skladu Kauflandu v Ilave. Pri kontrole na mieste našimi veterinárnymi inšpektormi bolo zistené, že už toto mäso neexistuje, je rozpredané. Nebolo to 3640 kg, ale približne 5 200 kilogramov,“ uviedol Bíreš.

V sušenom ovocí našli rakovinotvornú látku, prekročila limit
Laboratórna analýza preukázala u sušených fíg prekročenie maximálne povoleného obsahu aflatoxínu.

Tipos funguje bez obmedzení, dočasne ho vedie podpredseda predstavenstva
Národná lotériová spoločnosť Tipos funguje bez akýchkoľvek obmedzení.

BVS: V minulosti boli zlé rozhodnutia, v súčasnosti sa firma stavia na nohy
Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) urobila v minulosti niekoľko zlých rozhodnutí, v súčasnosti sa však veci menia a spoločnosť sa stavia na nohy.

V SR aj v EÚ prevládajú klietkové chovy nosníc nad ostatnými spôsobmi
Zmena systému chovu obohatených klietok na voliérové chovy si podľa riaditeľa Únie hydinárov Slovenska vyžaduje investície vo výške 47,3 milióna eur.

Ochranári vyzvali banky v EÚ, aby nefinancovali nové uhoľné elektrárne
Niektoré z najväčších európskych bánk čelia výzve environmentálnych skupín, aby prerušili všetky pôžičky pre energetické spoločnosti, ktoré stále budujú nové uhoľné elektrárne.