• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 7.12.2019Meniny má Ambróz
-1°Bratislava

Bolesť palca na nohe: Čo značí a ako bojovať s bolesťou v kĺbe

  • 19:44 24.06.2019
  • Bratislava
Bolesť palca na nohe: Čo značí a ako bojovať s bolesťou v kĺbe

Bolesť, ktorá sa prejavuje pri koreni palca na nohe môže naznačovať viaceré ochorenia, ktoré by ste nemali podceňovať.

Ľudia môžu pociťovať bolesť v kĺbe palca v dôsledku mnohých bežných problémov, vrátane artritídy, zranení a vybočeného palca. Bolesť môže sťažovať každodenné činnosti, vrátane chôdze.

Metatarzofalangeálny kĺb spája palec s nohou a je dôležitý pre podporu tela a flexibilitu špičky nohy. Pomáha pri chôdzi a behu tým, že pôsobí ako odrazný bod. Stavy, ktoré ovplyvňujú metatarzofalangeálny kĺb, môžu spôsobiť bolesť a opuch okolo palca. Bolesť v tomto kĺbe môže obmedziť hybnosť nohy a ovplyvniť schopnosť chodiť. Pozrime sa na niektoré príčiny bolesti palca a ako s nimi poradiť.

Príčiny bolesti v kĺbe palca môžu zahŕňať:

Artróza

Osteoartritída je forma artritídy, ktorá sa vyskytuje pri opotrebovaní chrupavky. Najčastejšie postihuje práve metatarzofalangeálny kĺb pri koreni palca na nohe. Časom osteoartritída spôsobí eróziu chrupavky a kosti sa budú o seba trieť, čo má za následok bolesť a zápal. Môže tiež dôjsť k vzniku výrastkov na povrchu kosti, stavu zvanom exostóza. Osteoartritída a exostóza môžu spôsobiť hallux rigidus v palci, ktorý spôsobuje stuhnutie palca.

Dna

Dna je ďalší typ artritídy, ktorý sa vyskytuje pri kryštalizácii kyseliny močovej v kĺboch. Kyselina močová je odpadový produkt, ktorý prechádza krvným obehom cez obličky a von z tela v podobe moču. Vysoká hladina kyseliny močovej môže viesť ku kryštalizácii a tvorbe malých usadenín. Keď k tomu dôjde v kĺboch, môže to byť veľmi bolestivé.

V mnohých prípadoch sa prvé príznaky dny vyskytujú v palci, kde spôsobuje silné bolesti a opuch. Dna sa môže šíriť aj do iných častí tela. Časom môže dôjsť k vzniku hrudiek pod kožou v postihnutých oblastiach.

Zranenia prsta

Mnohé zranenia môžu mať vplyv na kĺb v palci. Malé fraktúry a výrony sú častou príčinou bolesti prstov. K podvrtnutiu dochádza, keď sa väzy v prstoch roztrhnú alebo natiahnu. Tieto zranenia spôsobujú bolesť a opuch palca.

Hallux valgus

Vybočený palec môže spôsobiť bolesť a opuch okolo palca. Môže tiež viesť k stuhnutosti a obmedzenej flexibilite. Tento stav môže sťažiť nosenie určitých typov topánok alebo dokonca obmedziť chôdzu. Tento stav častejšie postihuje ľudí, ktorí nosia topánky, ktoré sú tesné v oblasti prstov.

Ako liečiť bolesť palca

Typ liečby bude závisieť od príčiny bolesti palca. V mnohých prípadoch lekár odporučí lieky proti bolesti, ako sú napríklad nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Tieto lieky môžu tiež pomôcť znížiť opuchy v oblasti.

Lekár tiež môže predpísať kortikosteroidy na zníženie zápalu. Niekedy sú potrebné zmeny životného štýlu. Napríklad je potrebné nosenie ortopedických topánok alebo vložiek do topánok. Topánky s väčším priestorom na prsty sú tiež dobrou voľbou pre ľudí s týmto problémom.

Ak je zranenie dôsledkom určitej činnosti, je často potrebné vyhnúť sa tejto aktivite, kým sa zranenie zahojí. V niektorých prípadoch je dôležité schudnúť, aby sa znížil tlak na prst.

Pre určité stavy, ako je napríklad osteoartritída a dna, môžu byť potrebné špecifickejšie liečby. Fyzická terapia môže pomôcť ľuďom s artritídou, v ojedinelých prípadoch môže byť nutná operácia, napríklad pri halluxe alebo na opravu poškodenia kĺbov.

Dôležitá je však aj prevencia bolesti v kĺbe palca, ktorá zahŕňa:

  • udržanie zdravej hmotnosti
  • pravidelné cvičenie s ohľadom na to, aby sa priveľmi nezaťažoval metatarzofalangeálny kĺb
  • vyhýbanie sa topánkam, ktoré sú príliš tesné, najmä okolo prstov
  • nosenie vhodnej obuvi, ak existuje riziko zranenia, napríklad topánok s oceľovou špičkou pri práci v sklade
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, orthoinfo.aaos.org, arthritis.org, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

VČERA - 9:57Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

19:52 04.12.2019Zdravie

Medzi príznaky rakoviny môžeme zaradiť aj nepríjemné pískanie v ušiach. Kedy by ste rozhodne nemali odkladať návštevu lekára?

Dvakrát denne nestačí. Takto často si treba umývať zuby, aby sme si zachovali zdravé srdce

Dvakrát denne nestačí. Takto často si treba umývať zuby, aby sme si zachovali zdravé srdce

19:22 04.12.2019Zdravie

Pravidelné čistenie zubov dokáže ovplyvniť riziko vzniku fibrilácie predsiení a infarktu. Ako často treba siahnuť po zubnej kefke?