• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.7.2019Meniny má Olga
23°Bratislava

Bolesť palca na nohe: Čo značí a ako bojovať s bolesťou v kĺbe

  • 19:44 24.06.2019
  • Bratislava
Bolesť palca na nohe: Čo značí a ako bojovať s bolesťou v kĺbe

Bolesť, ktorá sa prejavuje pri koreni palca na nohe môže naznačovať viaceré ochorenia, ktoré by ste nemali podceňovať.

Ľudia môžu pociťovať bolesť v kĺbe palca v dôsledku mnohých bežných problémov, vrátane artritídy, zranení a vybočeného palca. Bolesť môže sťažovať každodenné činnosti, vrátane chôdze.

Metatarzofalangeálny kĺb spája palec s nohou a je dôležitý pre podporu tela a flexibilitu špičky nohy. Pomáha pri chôdzi a behu tým, že pôsobí ako odrazný bod. Stavy, ktoré ovplyvňujú metatarzofalangeálny kĺb, môžu spôsobiť bolesť a opuch okolo palca. Bolesť v tomto kĺbe môže obmedziť hybnosť nohy a ovplyvniť schopnosť chodiť. Pozrime sa na niektoré príčiny bolesti palca a ako s nimi poradiť.

Príčiny bolesti v kĺbe palca môžu zahŕňať:

Artróza

Osteoartritída je forma artritídy, ktorá sa vyskytuje pri opotrebovaní chrupavky. Najčastejšie postihuje práve metatarzofalangeálny kĺb pri koreni palca na nohe. Časom osteoartritída spôsobí eróziu chrupavky a kosti sa budú o seba trieť, čo má za následok bolesť a zápal. Môže tiež dôjsť k vzniku výrastkov na povrchu kosti, stavu zvanom exostóza. Osteoartritída a exostóza môžu spôsobiť hallux rigidus v palci, ktorý spôsobuje stuhnutie palca.

Dna

Dna je ďalší typ artritídy, ktorý sa vyskytuje pri kryštalizácii kyseliny močovej v kĺboch. Kyselina močová je odpadový produkt, ktorý prechádza krvným obehom cez obličky a von z tela v podobe moču. Vysoká hladina kyseliny močovej môže viesť ku kryštalizácii a tvorbe malých usadenín. Keď k tomu dôjde v kĺboch, môže to byť veľmi bolestivé.

V mnohých prípadoch sa prvé príznaky dny vyskytujú v palci, kde spôsobuje silné bolesti a opuch. Dna sa môže šíriť aj do iných častí tela. Časom môže dôjsť k vzniku hrudiek pod kožou v postihnutých oblastiach.

Zranenia prsta

Mnohé zranenia môžu mať vplyv na kĺb v palci. Malé fraktúry a výrony sú častou príčinou bolesti prstov. K podvrtnutiu dochádza, keď sa väzy v prstoch roztrhnú alebo natiahnu. Tieto zranenia spôsobujú bolesť a opuch palca.

Hallux valgus

Vybočený palec môže spôsobiť bolesť a opuch okolo palca. Môže tiež viesť k stuhnutosti a obmedzenej flexibilite. Tento stav môže sťažiť nosenie určitých typov topánok alebo dokonca obmedziť chôdzu. Tento stav častejšie postihuje ľudí, ktorí nosia topánky, ktoré sú tesné v oblasti prstov.

Ako liečiť bolesť palca

Typ liečby bude závisieť od príčiny bolesti palca. V mnohých prípadoch lekár odporučí lieky proti bolesti, ako sú napríklad nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Tieto lieky môžu tiež pomôcť znížiť opuchy v oblasti.

Lekár tiež môže predpísať kortikosteroidy na zníženie zápalu. Niekedy sú potrebné zmeny životného štýlu. Napríklad je potrebné nosenie ortopedických topánok alebo vložiek do topánok. Topánky s väčším priestorom na prsty sú tiež dobrou voľbou pre ľudí s týmto problémom.

Ak je zranenie dôsledkom určitej činnosti, je často potrebné vyhnúť sa tejto aktivite, kým sa zranenie zahojí. V niektorých prípadoch je dôležité schudnúť, aby sa znížil tlak na prst.

Pre určité stavy, ako je napríklad osteoartritída a dna, môžu byť potrebné špecifickejšie liečby. Fyzická terapia môže pomôcť ľuďom s artritídou, v ojedinelých prípadoch môže byť nutná operácia, napríklad pri halluxe alebo na opravu poškodenia kĺbov.

Dôležitá je však aj prevencia bolesti v kĺbe palca, ktorá zahŕňa:

  • udržanie zdravej hmotnosti
  • pravidelné cvičenie s ohľadom na to, aby sa priveľmi nezaťažoval metatarzofalangeálny kĺb
  • vyhýbanie sa topánkam, ktoré sú príliš tesné, najmä okolo prstov
  • nosenie vhodnej obuvi, ak existuje riziko zranenia, napríklad topánok s oceľovou špičkou pri práci v sklade
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, orthoinfo.aaos.org, arthritis.org, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je najlepšie dať si sprchu alebo kúpeľ? Takto si ho načasujte, ak chcete dobre spať

Kedy je najlepšie dať si sprchu alebo kúpeľ? Takto si ho načasujte, ak chcete dobre spať

DNES - 19:35Zdravie

Načasovanie kúpeľa dokáže ovplyvniť kvalitu spánku.

Operácia štítnej žľazy: Toto o nej musíte vedieť

Operácia štítnej žľazy: Toto o nej musíte vedieť

DNES - 19:13Zdravie

Pred podstúpením chirurgického zákroku by ste mali vedieť niekoľko dôležitých faktov.

Príspevky na Facebooku dokážu u autora odhaliť až 21 druhov ochorení

Príspevky na Facebooku dokážu u autora odhaliť až 21 druhov ochorení

VČERA - 21:53Zdravie

Samotné facebookové príspevky dokážu odhaliť 21 rôznych porúch a ochorení, vrátane cukrovky, vysokého tlaku, nervozity a depresie.

Aká je pravda o ortopedických topánkach

Aká je pravda o ortopedických topánkach

VČERA - 20:01Zdravie

Nové poznatky o stvrdnutej koži na nohách rozpútali diskusiu o vplyve orotopedických topánok na zdravie.

Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

VČERA - 18:48Zdravie

Ak ste sa niekedy zháčili pri pocite náhlej bolesti, ktorá sa ozvala z niektorej časti vášho tela, tento článok vám o vašom zdraví prezradí viac.