• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
26°Bratislava

Bolesť palca na nohe: Čo značí a ako bojovať s bolesťou v kĺbe

  • 19:44 24.06.2019
  • Bratislava
Bolesť palca na nohe: Čo značí a ako bojovať s bolesťou v kĺbe

Bolesť, ktorá sa prejavuje pri koreni palca na nohe môže naznačovať viaceré ochorenia, ktoré by ste nemali podceňovať.

Ľudia môžu pociťovať bolesť v kĺbe palca v dôsledku mnohých bežných problémov, vrátane artritídy, zranení a vybočeného palca. Bolesť môže sťažovať každodenné činnosti, vrátane chôdze.

Metatarzofalangeálny kĺb spája palec s nohou a je dôležitý pre podporu tela a flexibilitu špičky nohy. Pomáha pri chôdzi a behu tým, že pôsobí ako odrazný bod. Stavy, ktoré ovplyvňujú metatarzofalangeálny kĺb, môžu spôsobiť bolesť a opuch okolo palca. Bolesť v tomto kĺbe môže obmedziť hybnosť nohy a ovplyvniť schopnosť chodiť. Pozrime sa na niektoré príčiny bolesti palca a ako s nimi poradiť.

Príčiny bolesti v kĺbe palca môžu zahŕňať:

Artróza

Osteoartritída je forma artritídy, ktorá sa vyskytuje pri opotrebovaní chrupavky. Najčastejšie postihuje práve metatarzofalangeálny kĺb pri koreni palca na nohe. Časom osteoartritída spôsobí eróziu chrupavky a kosti sa budú o seba trieť, čo má za následok bolesť a zápal. Môže tiež dôjsť k vzniku výrastkov na povrchu kosti, stavu zvanom exostóza. Osteoartritída a exostóza môžu spôsobiť hallux rigidus v palci, ktorý spôsobuje stuhnutie palca.

Dna

Dna je ďalší typ artritídy, ktorý sa vyskytuje pri kryštalizácii kyseliny močovej v kĺboch. Kyselina močová je odpadový produkt, ktorý prechádza krvným obehom cez obličky a von z tela v podobe moču. Vysoká hladina kyseliny močovej môže viesť ku kryštalizácii a tvorbe malých usadenín. Keď k tomu dôjde v kĺboch, môže to byť veľmi bolestivé.

V mnohých prípadoch sa prvé príznaky dny vyskytujú v palci, kde spôsobuje silné bolesti a opuch. Dna sa môže šíriť aj do iných častí tela. Časom môže dôjsť k vzniku hrudiek pod kožou v postihnutých oblastiach.

Zranenia prsta

Mnohé zranenia môžu mať vplyv na kĺb v palci. Malé fraktúry a výrony sú častou príčinou bolesti prstov. K podvrtnutiu dochádza, keď sa väzy v prstoch roztrhnú alebo natiahnu. Tieto zranenia spôsobujú bolesť a opuch palca.

Hallux valgus

Vybočený palec môže spôsobiť bolesť a opuch okolo palca. Môže tiež viesť k stuhnutosti a obmedzenej flexibilite. Tento stav môže sťažiť nosenie určitých typov topánok alebo dokonca obmedziť chôdzu. Tento stav častejšie postihuje ľudí, ktorí nosia topánky, ktoré sú tesné v oblasti prstov.

Ako liečiť bolesť palca

Typ liečby bude závisieť od príčiny bolesti palca. V mnohých prípadoch lekár odporučí lieky proti bolesti, ako sú napríklad nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Tieto lieky môžu tiež pomôcť znížiť opuchy v oblasti.

Lekár tiež môže predpísať kortikosteroidy na zníženie zápalu. Niekedy sú potrebné zmeny životného štýlu. Napríklad je potrebné nosenie ortopedických topánok alebo vložiek do topánok. Topánky s väčším priestorom na prsty sú tiež dobrou voľbou pre ľudí s týmto problémom.

Ak je zranenie dôsledkom určitej činnosti, je často potrebné vyhnúť sa tejto aktivite, kým sa zranenie zahojí. V niektorých prípadoch je dôležité schudnúť, aby sa znížil tlak na prst.

Pre určité stavy, ako je napríklad osteoartritída a dna, môžu byť potrebné špecifickejšie liečby. Fyzická terapia môže pomôcť ľuďom s artritídou, v ojedinelých prípadoch môže byť nutná operácia, napríklad pri halluxe alebo na opravu poškodenia kĺbov.

Dôležitá je však aj prevencia bolesti v kĺbe palca, ktorá zahŕňa:

  • udržanie zdravej hmotnosti
  • pravidelné cvičenie s ohľadom na to, aby sa priveľmi nezaťažoval metatarzofalangeálny kĺb
  • vyhýbanie sa topánkam, ktoré sú príliš tesné, najmä okolo prstov
  • nosenie vhodnej obuvi, ak existuje riziko zranenia, napríklad topánok s oceľovou špičkou pri práci v sklade
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, orthoinfo.aaos.org, arthritis.org, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

DNES - 7:31Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

VČERA - 19:52Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

VČERA - 7:21Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.