• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 7.12.2019Meniny má Ambróz
-1°Bratislava

V katedrále Notre-Dame sa konala prvá omša od ničivého požiaru

  • 21:19 15.06.2019
  • Paríž
V katedrále Notre-Dame sa konala prvá omša od ničivého požiaru

Presne dva mesiace po ničivom požiari sa v sobotu večer v parížskej katedrále Notre-Dame uskutočnila prvá omša.

Jej dejiskom bola Kaplnka Panny Márie na východnej strane katedrály, ktorú požiar ušetril a bola označená za bezpečnú, uviedli agentúry AFP a DPA.

Omšu, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti sviatku posvätenia oltára katedrály, celebroval parížsky arcibiskup Michel Aupetit. „Plamene, ktoré budovu 15. apríla spustošili, vyvolali vlnu emócií nielen medzi veriacimi,“ povedal Aupetit vo svojej kázni, vysielanej v priamom prenose. „Táto katedrála je miestom uctievania, to je jej skutočný a jedinečný účel,“ dodal.

Z bezpečnostných dôvodov sa na omši zúčastnilo iba približne 30 ľudí. Polovicu z nich tvorili kňazi vrátane rektora katedrály, biskupa Patricka Chauveta, zvyšok boli dobrovoľníci, ľudia pracujúci na obnove budovy a veriaci.

Na ochranu pred prípadnými padajúcimi úlomkami museli mať všetci účastníci obradu na hlavách prilby, aj keď podľa zvyklostí muži v chráme prikrývku hlavy snímajú na znak úcty k Bohu. Nad loďou a chórom katedrály boli natiahnuté ochranné siete.

Požiar katedrály Notre-Dame vypukol v priestoroch strechy 15. apríla. Na jeho hasení a záchrane katedrály pracovalo približne 400 hasičov. Požiar sa podarilo uhasiť nadránom nasledujúceho dňa.

Počas požiaru bola zničená strecha celej lode a niektoré stredoveké okenné vitráže. Poškodené sú aj vnútorné časti kostola, najmä po tom, ako sa zrútila veža sanktusník, ktorá prerazila celé jedno pole krížovej klenby a časť klenieb v zadnej časti chrámu. Väčšina vzácnych artefaktov však bola ušetrená - časť preto, že boli kvôli prebiehajúcej rekonštrukcii katedrály uskladnené na inom mieste, a zvyšok sa podarilo dostať do bezpečia po vypuknutí požiaru.

Presná príčina požiaru zatiaľ nebola zistená, ale je pravdepodobné, že ho mohol pôsobiť skrat v elektrickom vedení.

Deň po požiari bola vo Francúzsku vyhlásená celoštátna zbierka na rekonštrukciu katedrály. Peniaze sa zbierajú aj v mnohých iných krajinách.

Biskup Chauvet oznámil, že hneď, ako to bude možné, postavia na nádvorí Notre-Dame malú mariánsku svätyňu. Vo svätyni bude kópia sochy madony s dieťaťom, známej ako Notre-Dame de Paris, a veriaci a pútnici sa v nej budú môcť modliť či rozjímať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Madride demonštrovali desaťtisíce ľudí vrátane Thunbergovej

V Madride demonštrovali desaťtisíce ľudí vrátane Thunbergovej

DNES - 4:45Zahraničné

Desaťtisíce ľudí vrátane mladej švédskej klimatickej aktivistky Grety Thunbergovej či oscarového španielskeho herca Javiera Bardema vyšli v piatok do ulíc Madridu.

Zomrela jedna z najstarších aktívnych herečiek na svete

Zomrela jedna z najstarších aktívnych herečiek na svete

VČERA - 17:45Zahraničné

Na divadelnom javisku sa objavovala pravidelne až do júla 2019.

Von der Leyenová svoju prvú návštevu mimo hraníc EÚ uskutoční v Afrike

Von der Leyenová svoju prvú návštevu mimo hraníc EÚ uskutoční v Afrike

VČERA - 15:29Zahraničné

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok potvrdila, že je prvá pracovná návšteva mimo hraníc Európskej únie bude smerovať do Afriky.

Merkelová: Nezabudnúť na zločiny nacistov je súčasťou nemeckej identity

Merkelová: Nezabudnúť na zločiny nacistov je súčasťou nemeckej identity

VČERA - 15:28Zahraničné

Poľský premiér Mateusz Morawiecki varoval pred zabudnutím na históriu koncentračného tábora Auschwitz.