• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.6.2019Meniny má Ladislav(a)
21°Bratislava

EÚ vyčlenila dodatočných 3,5 milióna eur pre africké krajiny s výskytom eboly

  • 14:56 13.06.2019
  • Brusel
EÚ vyčlenila dodatočných 3,5 milióna eur pre africké krajiny s výskytom eboly

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že Európska únia poskytne núdzovú finančnú pomoc vo výške 3,5 milióna eur pre dve africké krajiny, v ktorých existuje hrozba rozšírenia epidémie vírusu ebola.

Komisia v tejto súvislosti pripomenula, že smrteľnú epidémiu vírusu ebola sa nedarí zastaviť v Konžskej demokratickej republike (KDR), pričom prvé prípady a už aj prvé obete sa v priebehu tohto týždňa objavili aj v susednej Ugande.

Z nového balíka núdzovej finančnej pomoci je suma vo výške 2,5 milióna eur určená pre Ugandu a zvyšný jeden milión eur pre Južný Sudán. Vyčlenené financie majú podporiť rýchle vypátranie a následne aj reakciu úradov na nové prípady eboly.

Vo štvrtok ohlásená suma je navýšením doterajšej finančnej podpory EÚ vo výške 17 miliónov eur, ktorú Únia poskytla v roku 2018 na program boja proti epidémii eboly v Konžskej demokratickej republike a na opatrenia v oblasti prevencie a pripravenosti v Ugande, Južnom Sudáne, Rwande a Burundi.

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis, ktorý je aj koordinátorom EÚ pre ebolu, v správe pre médiá uviedol, že Únia robí všetko, čo je v jej silách, aby pomáhala zachraňovať životy a zabránila ďalším prípadom epidémie.

Dnes je našou hlavnou úlohou nielen pomôcť Konžskej demokratickej republike, ale pomáhať aj susedným krajinám, ako je Uganda. Naše financovanie pomáha pri dohľade, spolupráci s miestnymi komunitami a posilnení miestnych kapacít týchto krajín, aby mohli včas a účinne konať. Budeme pokračovať s poskytovaním pomoci, aby sme túto epidémiu ukončili, tak dlho, ako to bude potrebné,“ opísal situáciu Stylianidis.

Únia pomáha krajinám postihnutých touto epidémiou od začiatku jej vypuknutia v roku 2018. Poskytuje nielen finančnú podporu, ale aj expertov a využívanie letovej služby Generálneho riaditeľstva EK pre humanitárnu pomoc a civilnú ochranu (ECHO) na poskytovanie dodávok liekov a zdravotníckeho materiálu a aktivuje aj Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany (rescEU).

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
VIDEO: Explózia v obytnej budove vo Viedni

VIDEO: Explózia v obytnej budove vo Viedni

VČERA - 18:19Zahraničné

Štyri osoby boli podľa predbežných informácií ťažko zranené pri explózii plynu, ku ktorej došlo v stredu v obytnom dome vo Viedni.

Princ William uviedol, že by to bral úplne v poriadku, keby bolo jeho dieťa gej

Princ William uviedol, že by to bral úplne v poriadku, keby bolo jeho dieťa gej

VČERA - 18:05Zahraničné

Britský princ William v stredu povedal, že by bolo "úplne v poriadku", keby sa jedno z jeho detí prihlásilo k homosexuálnej orientácii, hoci by sa obával, ako zareaguje verejnosť.

Trump: Vojna proti Iránu by

Trump: Vojna proti Iránu by "netrvala veľmi dlho"

VČERA - 16:42Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v stredu vyjadril nádej, že USA nepôjdu do vojny s Iránom, ale ak sa tak stane, použitie sily Amerikou by bolo zdrvujúce.

Prokuratúra odhalila možné príčiny požiaru Notre-Dame

Prokuratúra odhalila možné príčiny požiaru Notre-Dame

VČERA - 16:29Zahraničné

Francúzski vyšetrovatelia preverujú mnoho teórií.

Babiš v parlamente: Keby padla vláda, tak

Babiš v parlamente: Keby padla vláda, tak "paralyzujete našu krajinu"

VČERA - 12:57Zahraničné

Český premiér Andrej Babiš v stredu zásadne odmietol, že by "urobil niečo zle".