• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 19.9.2019Meniny má Konštantín
15°Bratislava

EÚ vyčlenila dodatočných 3,5 milióna eur pre africké krajiny s výskytom eboly

  • 14:56 13.06.2019
  • Brusel
EÚ vyčlenila dodatočných 3,5 milióna eur pre africké krajiny s výskytom eboly

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že Európska únia poskytne núdzovú finančnú pomoc vo výške 3,5 milióna eur pre dve africké krajiny, v ktorých existuje hrozba rozšírenia epidémie vírusu ebola.

Komisia v tejto súvislosti pripomenula, že smrteľnú epidémiu vírusu ebola sa nedarí zastaviť v Konžskej demokratickej republike (KDR), pričom prvé prípady a už aj prvé obete sa v priebehu tohto týždňa objavili aj v susednej Ugande.

Z nového balíka núdzovej finančnej pomoci je suma vo výške 2,5 milióna eur určená pre Ugandu a zvyšný jeden milión eur pre Južný Sudán. Vyčlenené financie majú podporiť rýchle vypátranie a následne aj reakciu úradov na nové prípady eboly.

Vo štvrtok ohlásená suma je navýšením doterajšej finančnej podpory EÚ vo výške 17 miliónov eur, ktorú Únia poskytla v roku 2018 na program boja proti epidémii eboly v Konžskej demokratickej republike a na opatrenia v oblasti prevencie a pripravenosti v Ugande, Južnom Sudáne, Rwande a Burundi.

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis, ktorý je aj koordinátorom EÚ pre ebolu, v správe pre médiá uviedol, že Únia robí všetko, čo je v jej silách, aby pomáhala zachraňovať životy a zabránila ďalším prípadom epidémie.

Dnes je našou hlavnou úlohou nielen pomôcť Konžskej demokratickej republike, ale pomáhať aj susedným krajinám, ako je Uganda. Naše financovanie pomáha pri dohľade, spolupráci s miestnymi komunitami a posilnení miestnych kapacít týchto krajín, aby mohli včas a účinne konať. Budeme pokračovať s poskytovaním pomoci, aby sme túto epidémiu ukončili, tak dlho, ako to bude potrebné,“ opísal situáciu Stylianidis.

Únia pomáha krajinám postihnutých touto epidémiou od začiatku jej vypuknutia v roku 2018. Poskytuje nielen finančnú podporu, ale aj expertov a využívanie letovej služby Generálneho riaditeľstva EK pre humanitárnu pomoc a civilnú ochranu (ECHO) na poskytovanie dodávok liekov a zdravotníckeho materiálu a aktivuje aj Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany (rescEU).

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Predaj detí: V Poľsku sa ročne predá 5000 detí na čiernom trhu

Predaj detí: V Poľsku sa ročne predá 5000 detí na čiernom trhu

DNES - 11:15Zahraničné

Približne 5000 novorodencov sa ročne predáva na čiernom trhu.

Video: Zadržali šamana, ktorý sa vydal pešo do Moskvy

Video: Zadržali šamana, ktorý sa vydal pešo do Moskvy "vyhnať Putina"

DNES - 10:12Zahraničné

Jeden z prívržencov šamana uviedol, že 40-členná skupina ľudí obkľúčila ich tábor a následne násilím vstúpila do stanu, kde sa zdržiaval šaman.

Macron: Krajiny EÚ sa čoskoro dohodnú na automatickom prerozdeľovaní migrantov

Macron: Krajiny EÚ sa čoskoro dohodnú na automatickom prerozdeľovaní migrantov

DNES - 6:15Zahraničné

Štáty Európskej únie čoskoro dosiahnu dohodu na "automatickom" prerozdeľovaní migrantov zachránených na mori, vyhlásil v stredu francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Škótsko sa v dôsledku brexitu zrejme odtrhne od Británie, tvrdí jeho premiérka

Škótsko sa v dôsledku brexitu zrejme odtrhne od Británie, tvrdí jeho premiérka

VČERA - 16:12Zahraničné

Škótsko sa v dôsledku brexitu zrejme osamostatní a odtrhne od Británie. Vyhlásila to v stredu na tlačovej konferencii na štátnej návšteve Berlína škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Informovala o tom agentúra DPA.

Zastavenie stíhania Babiša v kauze Čapí hnízdo nadobudlo právoplatnosť

Zastavenie stíhania Babiša v kauze Čapí hnízdo nadobudlo právoplatnosť

VČERA - 14:08Zahraničné

Rozhodnutie o zastavení stíhania českého premiéra Andreja Babiša a jeho blízkych v kauze Čapí hnízdo nadobudlo právoplatnosť.