• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 15.9.2019Meniny má Jolana
13°Bratislava

EÚ chce pomáhať pri skoncovaní so všetkými formami detskej práce

  • 12:51 12.06.2019
  • Brusel
EÚ chce pomáhať pri skoncovaní so všetkými formami detskej práce

Európska únia spolu so svojimi medzinárodnými partnermi opätovne potvrdzuje svoje pevné odhodlanie zaručiť základné ľudské práva každého dieťaťa.

Uviedla to Európska komisia (EK) pri príležitosti Svetového dňa boja proti detskej práci, ktorý si medzinárodná verejnosť pripomína 12. júna.

V spoločnej správe, ktorú pripravili eurokomisia a šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, sa uvádza, že v súčasnosti je na celom svete 152 miliónov detí obeťou detskej práce. Týmto deťom je odopreté právo na prístup k vzdelaniu a bezpečnému životnému prostrediu.

Pri príležitosti Svetového dňa proti detskej práci 12. júna Európska únia spolu so svojimi medzinárodnými partnermi opätovne potvrdzuje svoje pevné odhodlanie zaručiť základné ľudské práva každého dieťaťa, ako sa uvádza v programe pre trvalo udržateľný rozvoj z roku 2030, ktorého cieľom je skončiť so všetkými formami detskej práce do roku 2025,“ uvádza sa vo zverejnenom dokumente.

Komisia upozornila, že tohto roku si pripomíname 30. výročie Dohovoru OSN o právach dieťaťa a 20. výročie Dohovoru Medzinárodnej organizácie práce o najhorších formách detskej práce, ktoré predstavujú základné kamene medzinárodnej ochrany práv detí.

Podľa exekutívy EÚ kľúčom k dosiahnutiu cieľov OSN do roku 2025 je uprednostniť boj proti detskej práci vo všetkých príslušných odvetviach a politikách, najmä v oblasti vzdelávania, zodpovedného podnikania, odborného vzdelávania, poľnohospodárstva, výroby, baníctva, uľahčenia prechodu zo školy do zamestnania.

Prijímame opatrenia s využitím všetkých nástrojov, ktoré máme k dispozícii, od rozhovorov o rozvojovej spolupráci, politických a ľudských právach až po sociálne a obchodné politiky. Spolupracujeme s našimi partnermi OSN, organizáciami občianskej spoločnosti, ako aj so súkromným podnikateľským sektorom s cieľom zvýšiť informovanosť o tejto otázke a rozvíjať regionálne stratégie na boj proti cezhraničnej detskej práci,“ uvádza sa v správe eurokomisie.

EÚ chce podľa tohto dokumentu bojovať aj proti všetkým formám detskej práce v rámci dodávateľských reťazcov. Za vhodný príklad považuje projekt v hodnote 7,5 milióna eur, zameraný na odstránenie detskej práce a nútenej práce v reťazcoch spracovania bavlny a výroby textilu a odevov, na ktorom spolupracuje so spoločnosťami a komunitami zapojenými do riešenia problematiky práce alebo ohrozených detskou prácou v Burkine Faso, Mali, Pakistane a Peru.

Komisia v správe pre médiá tiež uviedla, že EÚ prispieva aj k ochrane detí v konfliktných zónach - vrátane Sýrie a Jemenu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Saudskoarabský princ po útokoch jemenských húsíov telefonoval s Trumpom

Saudskoarabský princ po útokoch jemenských húsíov telefonoval s Trumpom

DNES - 6:20Zahraničné

Trump zatelefonoval saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi a vyjadril pripravenosť Spojených štátov spolupracovať so Saudskou Arábiou,

Sršne napadli 25 ľudí, sedem z nich skončilo v nemocnici

Sršne napadli 25 ľudí, sedem z nich skončilo v nemocnici

VČERA - 18:44Zahraničné

Sršne napadli v sobotu v pražskej časti Nebušice vyše 20 ľudí a pri hromadnej akcii musela zasahovať tamojšia záchranná služba.

Trump: Syn Usámu bin Ládina Hamza je mŕtvy

Trump: Syn Usámu bin Ládina Hamza je mŕtvy

VČERA - 16:52Zahraničné

Washington 14. septembra - Americký prezident Donald Trump potvrdil v sobotu smrť Hamzu bin Ládina - syna a "korunného princa" bývalého vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina.

Plávajúci jadrový blok Akademik Lomonosov zakotvil v meste Pevek

Plávajúci jadrový blok Akademik Lomonosov zakotvil v meste Pevek

VČERA - 12:27Zahraničné

Plávajúci jadrový blok Akademik Lomonosov zakotvil vo svojom plánovanom pôsobisku, ktorým je prístavné mesto Pevek na ruskom Ďalekom východe.

Seehofer: Nemecko a Francúzsko prijmú po 25 percent utečencov z Talianska

Seehofer: Nemecko a Francúzsko prijmú po 25 percent utečencov z Talianska

VČERA - 7:38Zahraničné

S cieľom pomôcť novej talianskej vláde a dosiahnuť pokrok v rozdeľovaní utečencov v Európskej únii chce nemecká a vláda prijať každého štvrtého utečenca.