• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 10.7.2020Meniny má Amália
32°Bratislava

EÚ chce pomáhať pri skoncovaní so všetkými formami detskej práce

  • 12:51 12.06.2019
  • Brusel
EÚ chce pomáhať pri skoncovaní so všetkými formami detskej práce

Európska únia spolu so svojimi medzinárodnými partnermi opätovne potvrdzuje svoje pevné odhodlanie zaručiť základné ľudské práva každého dieťaťa.

Uviedla to Európska komisia (EK) pri príležitosti Svetového dňa boja proti detskej práci, ktorý si medzinárodná verejnosť pripomína 12. júna.

V spoločnej správe, ktorú pripravili eurokomisia a šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, sa uvádza, že v súčasnosti je na celom svete 152 miliónov detí obeťou detskej práce. Týmto deťom je odopreté právo na prístup k vzdelaniu a bezpečnému životnému prostrediu.

Pri príležitosti Svetového dňa proti detskej práci 12. júna Európska únia spolu so svojimi medzinárodnými partnermi opätovne potvrdzuje svoje pevné odhodlanie zaručiť základné ľudské práva každého dieťaťa, ako sa uvádza v programe pre trvalo udržateľný rozvoj z roku 2030, ktorého cieľom je skončiť so všetkými formami detskej práce do roku 2025,“ uvádza sa vo zverejnenom dokumente.

Komisia upozornila, že tohto roku si pripomíname 30. výročie Dohovoru OSN o právach dieťaťa a 20. výročie Dohovoru Medzinárodnej organizácie práce o najhorších formách detskej práce, ktoré predstavujú základné kamene medzinárodnej ochrany práv detí.

Podľa exekutívy EÚ kľúčom k dosiahnutiu cieľov OSN do roku 2025 je uprednostniť boj proti detskej práci vo všetkých príslušných odvetviach a politikách, najmä v oblasti vzdelávania, zodpovedného podnikania, odborného vzdelávania, poľnohospodárstva, výroby, baníctva, uľahčenia prechodu zo školy do zamestnania.

Prijímame opatrenia s využitím všetkých nástrojov, ktoré máme k dispozícii, od rozhovorov o rozvojovej spolupráci, politických a ľudských právach až po sociálne a obchodné politiky. Spolupracujeme s našimi partnermi OSN, organizáciami občianskej spoločnosti, ako aj so súkromným podnikateľským sektorom s cieľom zvýšiť informovanosť o tejto otázke a rozvíjať regionálne stratégie na boj proti cezhraničnej detskej práci,“ uvádza sa v správe eurokomisie.

EÚ chce podľa tohto dokumentu bojovať aj proti všetkým formám detskej práce v rámci dodávateľských reťazcov. Za vhodný príklad považuje projekt v hodnote 7,5 milióna eur, zameraný na odstránenie detskej práce a nútenej práce v reťazcoch spracovania bavlny a výroby textilu a odevov, na ktorom spolupracuje so spoločnosťami a komunitami zapojenými do riešenia problematiky práce alebo ohrozených detskou prácou v Burkine Faso, Mali, Pakistane a Peru.

Komisia v správe pre médiá tiež uviedla, že EÚ prispieva aj k ochrane detí v konfliktných zónach - vrátane Sýrie a Jemenu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šéf WHO: Intenzívne ohniská nového koronavírusu sa stále dajú skrotiť

Šéf WHO: Intenzívne ohniská nového koronavírusu sa stále dajú skrotiť

DNES - 19:41Zahraničné

Tedros Adhanom Ghebreyesus vymenoval niekoľko ohnísk nákazy koronavírusu a priblížil aj spôsob, ako by sa dali dostať pod kontrolu.

V Česku sa opäť zrazili vlaky, tri vagóny sa vykoľajili

V Česku sa opäť zrazili vlaky, tri vagóny sa vykoľajili

DNES - 19:38Zahraničné

Pri Prahe vrazil osobný vlak do rýchlika. Nehoda sa stala na výhybke.

Izrael hlási najvyšší denný nárast prípadov, opäť uzavrel časti viacerých miest

Izrael hlási najvyšší denný nárast prípadov, opäť uzavrel časti viacerých miest

DNES - 19:31Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok pripustil, že rozhodnutie o opätovnom otvorení miest a podnikov, kde sa zhromažďujú ľudia, bolo „príliš unáhlené“.

Francúzsko odhaduje, že do apríla sa koronavírusom nakazilo 6,7 percenta občanov

Francúzsko odhaduje, že do apríla sa koronavírusom nakazilo 6,7 percenta občanov

DNES - 18:45Zahraničné

Približne 4,4 milióna ľudí, alebo 6,7 percenta obyvateľov Francúzska, sa pravdepodobne do polovice apríla nakazilo novým koronavírusom, informoval v piatok zdravotnícky úrad.

Odlesňovanie amazonského pralesa sa oproti minulému roku zvýšilo o 25 percent

Odlesňovanie amazonského pralesa sa oproti minulému roku zvýšilo o 25 percent

DNES - 18:44Zahraničné

Odlesňovanie brazílskeho amazonského pralesa sa v prvej polovici roka 2020 zvýšilo o rekordných 25 percent v porovnaní s tým istým obdobím v minulom roku, informovala v piatok agentúra AFP.