• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

Bývalý ošetrovateľ sa odvolal proti doživotiu za vraždy pacientov

  • 20:24 11.06.2019
  • Berlín
Bývalý ošetrovateľ sa odvolal proti doživotiu za vraždy pacientov

Bývalý ošetrovateľ Niels Högel, ktorého minulý týždeň v Nemecku uznali za vinného zo zavraždenia 85 pacientov a odsúdili na doživotie, podal proti tomuto rozsudku odvolanie. Tlačová agentúra DPA to v utorok uviedla s odvolaním sa na nemenovanú súdnu hovorkyňu.

Högel bol obžalovaný zo zavraždenia 100 ľudí v rokoch 2000 - 2005, a to na klinikách v dolnosaských mestách Oldenburg a Delmenhorst. Krajinský súd v Oldenburgu však v 15 prípadoch nepovažoval jeho vinu za preukázanú mimo akejkoľvek pochybnosti. V súvislosti s ostatnými prípadmi uznal senát mimoriadnu závažnosť spáchaných zločinov, čím prakticky vylúčil možnosť predčasného prepustenia odsúdeného na slobodu po 15 rokoch, ako býva v Nemecku zvykom.

Samotný Högel sa priznal k zabitiu 43 pacientov.

V prípade, že bude Högelova žiadosť o prehodnotenie rozsudku prijatá, vyšší súd v Lipsku preskúma, či nedošlo k pochybeniam v súdnom konaní. Samotnou podstatou sa však zaoberať nebude a neočakáva sa preto ani predkladanie nových dôkazov.

Podľa DPA môže byť Högelov prípad označený za najväčšiu sériu vrážd v povojnových dejinách Nemecka. Bývalého ošetrovateľa odsúdili ešte v roku 2015 na doživotie za dve vraždy, ako aj za viacnásobný pokus o vraždu a ťažké ublíženie na zdraví. Z výsledkov preverovania ďalších podozrivých prípadov až neskôr vyplynulo, že bývalému ošetrovateľovi možno pripísať zodpovednosť za smrť niekoľkých desiatok ľudí.

Högel sa už dávnejšie priznal, že pacientom úmyselne spôsoboval kolaps predávkovaním liekmi, aby ich mohol následne oživovať a ukázať sa pred kolegami ako „hrdinský záchranca“. Desiatky z nich sa však oživiť nepodarilo.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Telá dvoch jaskyniarov vyzdvihne v Tatrách vrtuľník

Telá dvoch jaskyniarov vyzdvihne v Tatrách vrtuľník

DNES - 16:24Zahraničné

Vrtuľník s poľskými záchranármi odletel v sobotu prevziať telá dvoch jaskyniarov, ktorí zahynuli vo Veľkej snežnej jaskyni v poľských Tatrách, kde uviazli 17. augusta.

Britský premiér Johnson určite nechce zostať v pamäti ako pán

Britský premiér Johnson určite nechce zostať v pamäti ako pán "Bez dohody"

DNES - 15:19Zahraničné

Donald Tusk v sobotu po príchode na víkendový summit krajín G7 do francúzskeho mesta Biarritz vyhlásil, že s Britániou nebude spolupracovať na odchode z Európskej únie bez dohody.

Kapsule Sojuz MS-14 sa nepodarilo spojiť so stanicou ISS; ďalší pokus v nedeľu

Kapsule Sojuz MS-14 sa nepodarilo spojiť so stanicou ISS; ďalší pokus v nedeľu

DNES - 11:38Zahraničné

Nepilotovanej kozmickej lodi Sojuz MS-14 s ruským humanoidným robotom na palube sa v sobotu nepodarilo spojiť s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS), ako sa to malo podľa plánu uskutočniť.

Dvaja ľudia vážne zranení po útoku nožom na ulici, podozrivého má polícia

Dvaja ľudia vážne zranení po útoku nožom na ulici, podozrivého má polícia

DNES - 10:04Zahraničné

Pražskí policajti a záchranári mali v piatok večer výjazd k dvom veľmi vážne zraneným ľuďom, ktorí sa dostali do konfliktu s ďalšou osobou na Ulici Neustupného.

Trump oznámil zvýšenie ciel na čínske tovary

Trump oznámil zvýšenie ciel na čínske tovary

DNES - 6:29Zahraničné

Americký prezident Donald Trump prijal v obchodnej vojne s Čínou nové opatrenia, informovala agentúra AFP.