• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.6.2019Meniny má Ladislav(a)
22°Bratislava

4 bežne konzumované nápoje, ktoré zvyšujú riziko rakoviny

  • 20:15 07.06.2019
  • Bratislava
4 bežne konzumované nápoje, ktoré zvyšujú riziko rakoviny

Čistou vodou človek nič nepokazí, no ako je to so škodlivosťou iných nápojov? Prezradíme vám, ktoré z nich preukázateľne zvyšujú riziko rakoviny.

Všade, kam sa pohneme, čítame a počúvame o rakovine. Niet sa čomu čudovať, na onkologické ochorenia umiera čoraz viac ľudí a prispievajú k tomu mnohé faktory, s ktorými sa stretávame každý deň.

Niektorým druhom rakoviny, ktoré sú geneticky podmienené, sa človek vyhne len s ťažkosťami. Medzi činitele, ktoré sa dajú ovplyvniť, však radíme napríklad znečistený vzduch, nezdravú stravu alebo kontakt so škodlivými chemikáliami.

Na riziko vzniku rakoviny má vplyv aj to, čo denne pijete. Toto sú niektoré z nápojov, ktoré podľa vedy znateľne zvyšujú riziko vzniku rakoviny:

Alkohol

Likér, alkohol, „tvrdé“ – nech už to voláte hocijako, v zásade ide o jednu a tú istú látku – etanol, ktorá sa vyrába kvasením cukru alebo škrobu. Alkohol je nebezpečný preto, že dráždi tkanivá, cez ktoré do DNA ľahšie preniknú karcinogény.

Konzumácia alkoholu preukázateľne prispieva k vzniku rakoviny v oblasti hlavy, krku, hrdla, pečene, prsníkov a hrubého čreva.

Sladené nápoje

Cukor sa spája so vznikom viacerých druhov rakoviny a existujú dôkazy o tom, že podporuje rast tumorov.

Sladené nápoje sa od sladkých jedál odlišujú tým, že cukor z nich sa v tele vstrebáva oveľa rýchlejšie. Po vypití sladkého nápoja sa do pečene dostáva fruktóza, ktorú však nesprevádza žiadna dôležitá živina ako vláknina, ktorá zaručuje pocit plnosti na dlhší čas.

Sladké nápoje človeka nezasýtia, preto počas dňa je viac a priberá. Nárast hmotnosti môže podporiť niektoré druhy rakoviny, ako rakovinu prsníka alebo hrubého čreva.

Vriace nápoje

Nápoj zvaný maté sa pripravuje z listov cezmíny paraguajskej. Tradične sa podáva, kým ešte vrie, a odporúča sa piť horúci. Práve tento nápoj vedcov priviedol k zisteniu, že jeho konzumácia vedie k zvýšeniu rizika rakoviny pažeráka. Riziko sa znásobuje u fajčiarov a konzumentov alkoholu.

Rakovina je hrozbou nielen pre tých, ktorí pijú maté. Ukázalo sa, že rovnaké účinky má na telo aj horúci čaj, a vlastne akýkoľvek nápoj vypitý za vysokej teploty.

Káva (?)

Veda sa už niekoľko rokov snaží prísť na to, či rakovinu spôsobuje aj mnohými milovaná káva. Zatiaľ sa však naskytajú len nejednoznačné závery.

Pri pražení kávových zŕn sa z nich uvoľňuje akrylamid považovaný za karcinogén. Nebezpečný je pre človeka len pri nadmernej konzumácii, a neexistuje dôkaz na to, že by nízka dávka v káve dokázala poškodiť zdravie človeka, dokonca ani pri pravidelnej konzumácii.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) pod taktovkou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v roku 2016 uzavrela, že neexistuje dostatok dôkazov, ktoré by naznačovali spojitosť medzi kávou a rakovinou. IARC dokonca tvrdí, že káva pravdepodobne znižuje riziko niektorých druhov rakoviny, ako rakovina močového mechúra a pečene.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, businessinsider.com, iarc.fr
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto by ste mali vedieť o surových vajciach

Toto by ste mali vedieť o surových vajciach

VČERA - 19:29Zdravie

Je konzumácia surových vajec skutočne bezpečná? Tu sú možné rizika použitia tepelne neupravených vajec.

Červená škvrna v oku: Príčiny a ako sa jej zbaviť

Červená škvrna v oku: Príčiny a ako sa jej zbaviť

VČERA - 19:07Zdravie

Červené škvrny na očnom bielku možno nie sú bolestivé, no ich nepekný vzhľad môže pútať množstvo pozornosti. Zistite, ako vznikajú a ako si pomôcť, aby čo najrýchlejšie zmizli.

Problémy s otehotnením môže spôsobiť nesprávne fungovanie štítnej žľazy

Problémy s otehotnením môže spôsobiť nesprávne fungovanie štítnej žľazy

VČERA - 11:26Zdravie

Problémy s otehotnením môžu byť spôsobené nedostatočnou činnosťou štítnej žľazy.

Jedna šálka tohto nápoja dokáže meniť nezdravý tuk na prospešný hnedý

Jedna šálka tohto nápoja dokáže meniť nezdravý tuk na prospešný hnedý

19:45 25.06.2019Zdravie

V boji s obezitou môže pomôcť už jedna šálka nápoja.

Bolesť palca na nohe: Čo značí a ako bojovať s bolesťou v kĺbe

Bolesť palca na nohe: Čo značí a ako bojovať s bolesťou v kĺbe

19:44 24.06.2019Zdravie

Bolesť, ktorá sa prejavuje pri koreni palca na nohe môže naznačovať viaceré ochorenia, ktoré by ste nemali podceňovať.