• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 19.9.2019Meniny má Konštantín
15°Bratislava

Višne: Zdravé ovocie, ktoré bojuje nielen proti zápalom a srdcovým ochoreniam

  • 20:05 05.06.2019
  • Bratislava
Višne: Zdravé ovocie, ktoré bojuje nielen proti zápalom a srdcovým ochoreniam

Drobné červené plody, ktoré sa podobajú čerešniam, v sebe ukrývajú oveľa viac ako len trpkú chuť. Poskytneme vám 9 dôvodov na to, aby ste ich jedli častejšie.

Višňa je obľúbený opadavý krík alebo menší strom pochádzajúci z Európy a juhozápadnej Ázie. Zdobia ho biele kvety a červené plody s trpkou príchuťou. Plody višne sa vzhľadom podobajú na čerešne, no chuťovo sú kyslastejšie a majú väčšiu nutričnú hodnotu.

Višňa vyrastá do výšky 4 až 10 metrov a dobre sa jej darí v chladnejšom, vlhkejšom prostredí. Jej plody majú svetločervené alebo tmavočervené sfarbenie a intenzívnu trpkú chuť. Višne sa zbierajú od júna do augusta, a dajú sa využiť pri príprave koláčov, zmrzliny, kompótov alebo dezertov.

Višne sú dobrým zdrojom mnohých živín, vitamínov a minerálov. 155 gramov višní obsahuje 0,161 miligramov mede, 15,5 miligramov vitamínu C, 99 mikrogramov vitamínu A, 0,174 miligramov mangánu, 3,5 gramov vlákniny, 0,5 miligramov železa, 268 miligramov draslíka a 0,068 miligramov vitamínu B6.

Višne a zdravotné benefity, ktoré sa v nich skrývajú

1. Bohaté na antioxidanty

Látky, ktoré višniam dodávajú bohaté červené sfarbenie, pôsobia proti bolesti účinnejšie ako aspirín. Okrem toho poskytujú antioxidačnú ochranu v takom množstve, aké ponúkajú aj populárne doplnky stravy (napríklad vitamín E).

Niektoré výskumy dokazujú, že denná konzumácia višní znižuje riziko kardiovaskulárnych alebo chronických ochorení vznikajúcich kvôli zápalu, artritíde a dne.

2. Zmenšujú riziko porážky

Višne sú nielen dobrým bojovníkom proti ochoreniam srdca, ale vedia tiež znížiť riziko mozgovej príhody. Slúžia preto ako vhodný doplnok pri liečbe bežnými liekmi.

3. Bojujú proti ochoreniam srdca a cukrovke

Ľudia, ktorí v rámci výskumov pravidelne jedli višne, nepriberali toľko, koľko ostatní. Ich krv okrem toho obsahovala menej zápalových buniek, ktoré súvisia so vznikom srdcovo-cievnych ochorení a cukrovky.

Višne dokážu znížiť aj hladinu zlého cholesterolu v krvi. U ľudí, ktorí ich pravidelne konzumujú, dochádza k spomaleniu procesu hromadenia tuku v oblasti brucha.

4. Podporujú zdravie očí

Na ochranu povrchu oka a zlepšenie zraku najlepšie slúži vitamín A, ktorý sa v hojnom množstve nachádza práve vo višniach. Spolu s antioxidantmi a vitamínmi tento vitamín znižuje riziko vzniku makulárnej degenerácie, ktorá môže viesť až k slepote.

5. Stimulujú mozog

Pravidelná konzumácia višní podporuje bezchybnú činnosť mozgu. Treba však dať pozor na množstvo, pretože priveľa medi môže viesť k pravému opaku. Výskumy dokázali, že medzi príjmom medi a kreatívnym myslením existuje priama spojitosť.

Pre správne dávkovanie je dôležité vedieť, že jedna višňa obsahuje 0,161 miligramu medi, čo predstavuje 17,89% odporúčanej dennej dávky.

6. Odoženú prechladnutie

Višne obsahujú vysokú dávku vitamínu C, ktorý je známy vďaka schopnosti posilniť imunitný systém, vďaka čomu sa nám vyhýbajú bežné ochorenia. Posilňuje tiež absorbciu železa, ktoré upevňuje odolnosť proti zápalom a vírusovým ochoreniam.

7. Udržujú váhu v norme

Mnohí považujú sacharidy za vinníkov priberania. Len málokto vie, že ak ich viete správne využiť, môžu vám v skutočnosti pomôcť schudnúť. Vysoký podiel ovocia, zeleniny a jedál s obsahom vlákniny v strave vedie k zachovaniu zdravej hmotnosti. Pravidelná konzumácia višní preto sľubuje efektívne chudnutie so zdravým výsledkom.

8. Sabotujú zápal a liečia kĺby

Mangán je známy tým, že zvyšuje hladinu superoxiddismutázy (SOD) v tele. Pacienti s artritídou zvyčajne majú nedostatok tejto látky v organizme, preto je dôležité zvyšovať jej hladinu prijímaním mangánu.

9. Spevňujú zdravie tráviaceho traktu

Pre zdravý pohyb čriev je nevyhnutné prijímať vlákninu, ktorú nájdete aj vo višniach. Ich konzumáciou viete dosiahnuť zníženie rizika vzniku divertikulitídy (zápalové ochorenie čreva), žlčníkových kameňov, obličkových kameňov a hemoroidov. Višne tiež poskytujú úľavu od symptómov syndrómu dráždivého čreva.

Strava bohatá na vlákninu takisto redukuje množstvo žalúdočnej kyseliny a zabraňuje tak refluxu a vzniku žalúdočných vredov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, healthbenefitstimes.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie

Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie

DNES - 9:07Zdravie

Aj nesprávne skladovanie húb môže spôsobiť otravu ľudského organizmu. Upozorňujú na to odborníci.

Prečo sa neoplatí jesť paradajky v kombinácii s potravinami bohatými na železo

Prečo sa neoplatí jesť paradajky v kombinácii s potravinami bohatými na železo

VČERA - 19:20Zdravie

Zdravotné benefity konzumácie paradajok nemožno podceňovať, no v kombinácii s niektorými potravinami nie sú také výhodné ako bez nich.

Akútna leukémia a 5 najčastejšie prehliadaných príznakov, ktoré dokazujú jej prítomnosť

Akútna leukémia a 5 najčastejšie prehliadaných príznakov, ktoré dokazujú jej prítomnosť

VČERA - 10:17Zdravie

Akútna leukémia je jedným z najčastejších druhov zhubných ochorení krvi a tretím najsmrteľnejším druhom rakoviny. Tieto príznaky sa pri diagnostike často prehliadajú.

Vysoký cholesterol je častou príčinou smrti, na toto si pri ňom musíte dávať pozor

Vysoký cholesterol je častou príčinou smrti, na toto si pri ňom musíte dávať pozor

VČERA - 9:08Zdravie

Celosvetovo je treťou najčastejšou príčinou úmrtí vysoká hladina cholesterolu. Nasleduje hneď po kardiovaskulárnych ochoreniach a fajčení.

Toto je dôvod, prečo novorodencom netečú slzy ani pot

Toto je dôvod, prečo novorodencom netečú slzy ani pot

18:39 17.09.2019Zdravie

Na lícach novorodencov nikdy neuvidíte tiecť slzy.