• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Štvrtok, 19.9.2019Meniny má Konštantín
15°Bratislava

Známe liečivo na pálenie záhy môže viesť k fatálnym následkom

 • 19:37 05.06.2019
 • Saint-Louis
Známe liečivo na pálenie záhy môže viesť k fatálnym následkom

Niektoré výskumy naznačujú, že lieky, ktoré sa bežne využívajú pri liečbe pálenia záhy, refluxu a žalúdočných vredov, môžu mať za následok niekoľko smrteľných ochorení.

Na liečbu gastrointestinálnych ochorení, pri ktorých dochádza k nadmernej tvorbe kyseliny v žalúdku, sa často predpisujú liečivá známe pod zastrešujúcim názvom inhibítory protónovej pumpy. V našich končinách sa udomácnili pod názvami ako Omeprazol, Pantoprazol, Lanzoprazol, Lebaprazol, Ezomeprazol a Dexlanzoprazol.

Inhibítory protónovej pumpy sa zvyčajne vydávajú na lekársky predpis, no niektoré z nich vám predajú aj bez neho, čomu by v blízkej dobe mohol nastať koniec. Štúdia zverejnená v zdravotníckom žurnále BMJ ich totiž označuje za pôvodcov niekoľkých druhov chronických ochorení srdca.

Narastajúce riziko úmrtia

Nová štúdia analyzovala zdravotné záznamy americkej agentúry zaoberajúcej sa záležitosťami veteránov. Jej tvorcovia sa zamerali na údaje z rokov 2002 až 2004, v rámci ktorých 157.625 ľudí užívalo inhibítory protónovej pumpy na predpis, a 56.842 ľudí užívalo antihistaminiká, ktoré sa tiež predpisujú na liečbu pálenia záhy.

Účastníci, z ktorých väčšinu tvorili belosi vo veku 65 rokov a viac, boli klinicky sledovaní po dobu 10 rokov. Zdravotné údaje boli použité na vytvorenie štatistického modelu klinického pokusu, ktorý náhodne určil, ktorí pacienti budú užívať inhibítory protónovej pumpy, a ktorí antihistaminiká.

Výskumníci na základe získaných údajov odhadujú, že v rámci každých 1.000 jednotlivcov užívajúcich inhibítory protónovej pumpy umrelo o 45,2 viac z nich, ako je bežné. Úmrtia najčastejšie nastali v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny žalúdka a chronických ochorení obličiek.

Odhaduje sa, že na 1.000 ľudí, ktorí užívali inhibítory protónovej pumpy, pripadá

 • 88,7 úmrtí v dôsledku kardiovaskulárneho ochorenia,
 • 4,3 úmrtí v dôsledku rakoviny žalúdka,
 • 8,6 úmrtí v dôsledku chronického ochorenia obličiek,

zatiaľ čo v rámci tých, ktorí užívali antihistaminiká je to

 • 73,3 úmrtí v dôsledku kardiovaskulárneho ochorenia,
 • 4,6 úmrtí v dôsledku rakoviny žalúdka,
 • 4,4 úmrtí v dôsledku chronického ochorenia obličiek.

Lekári okrem toho našli priamu úmernosť medzi dĺžkou trvania liečby a rizikom úmrtia bez závislosti od toho, či účastník užíval nízku alebo vysokú dávku lieku.

Výskum tiež odhalil, že viac ako polovica pacientov užívajúcich inhibítory protónovej pumpy tieto lieky užívala bez lekárskeho odporúčania. „Mňa najviac zaráža, že ľudia, ktorí ich užívajú, ale z medicínskeho hľadiska ich nepotrebujú, môžu utrpieť závažné dôsledky,“ konštatuje vedúci výskumník doktor Ziyad Al-Aly z Washingtonskej zdravotníckej univerzity (Washington University School of Medicine).

Odporúčanie na záver

Al-Aly si myslí, že voľne dostupné inhibítory protónovej pumpy by mali obsahovať jasné varovanie o potenciálnom riziku úmrtia, ako aj upozornenie na obmedzenie dĺžky užívania lieku, ktoré by podľa neho nemalo prekročiť 14 dní. „Ľudia, ktorí chcú užívať inhibítory protónovej pumpy dlhšie, by sa mali poradiť s lekárom.“

Užívanie voľnopredajných inhibítorov protónovej pumpy po dobu niekoľkých mesiacov podľa Al-Alyho nie je bezpečné. „Náš výskum dokazuje, že užívaniu týchto liekov by sme sa mali vyhnúť vždy, keď to situácia dovoľuje. Ak lekár určí, že je nutné ich predpísať, dávkovanie by malo byť obmedzené na minimum v rámci čo najkratšieho obdobia.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, bmj.com, medicalnewstoday.com, mediately.co
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie

Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie

DNES - 9:07Zdravie

Aj nesprávne skladovanie húb môže spôsobiť otravu ľudského organizmu. Upozorňujú na to odborníci.

Prečo sa neoplatí jesť paradajky v kombinácii s potravinami bohatými na železo

Prečo sa neoplatí jesť paradajky v kombinácii s potravinami bohatými na železo

VČERA - 19:20Zdravie

Zdravotné benefity konzumácie paradajok nemožno podceňovať, no v kombinácii s niektorými potravinami nie sú také výhodné ako bez nich.

Akútna leukémia a 5 najčastejšie prehliadaných príznakov, ktoré dokazujú jej prítomnosť

Akútna leukémia a 5 najčastejšie prehliadaných príznakov, ktoré dokazujú jej prítomnosť

VČERA - 10:17Zdravie

Akútna leukémia je jedným z najčastejších druhov zhubných ochorení krvi a tretím najsmrteľnejším druhom rakoviny. Tieto príznaky sa pri diagnostike často prehliadajú.

Vysoký cholesterol je častou príčinou smrti, na toto si pri ňom musíte dávať pozor

Vysoký cholesterol je častou príčinou smrti, na toto si pri ňom musíte dávať pozor

VČERA - 9:08Zdravie

Celosvetovo je treťou najčastejšou príčinou úmrtí vysoká hladina cholesterolu. Nasleduje hneď po kardiovaskulárnych ochoreniach a fajčení.

Toto je dôvod, prečo novorodencom netečú slzy ani pot

Toto je dôvod, prečo novorodencom netečú slzy ani pot

18:39 17.09.2019Zdravie

Na lícach novorodencov nikdy neuvidíte tiecť slzy.