• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 27.5.2020Meniny má Iveta
15°Bratislava

Prečo je Škoda Scala drahšia ako Rapid? Vysvetlenie je jednoduché

  • 11:45 08.06.2019
  • Bratislava
Prečo je Škoda Scala drahšia ako Rapid? Vysvetlenie je jednoduché

Je kritika nového modelu opodstatnená?

Predstavenie akéhokoľvek nového modelu škodovky so sebou prináša veľký „hype“ a určité očakávania pomerne veľkej fanúšikovskej základne, ktorá si len málokedy dáva servítku pred ústa. Vášnivú diskusiu však nedávno rozpútalo oficiálne zverejnenie cenníka modelu Scala, ktorý je vo vyšších výbavách drahší a prekračuje magickú dvadsaťtisícovú hranicu. My sme sa pozreli bližšie na to, či je zvýšená cena tohto modelu oprávnená.

Scala nie je Rapid

Napriek tomu, že väčšina novinárov považuje Scalu za duchovného nástupcu Škody Rapid, v realite je Scala posadená do vyššej triedy kompaktov. Rapid bol low-endový model pre masy konkurujúci autám ako Lada Vesta, Dacia Logan, Peugeot 301 či Fiat Tipo. Scala má ambíciu podkúriť populárnym zástupcom nižšej strednej triedy, kde môžeme zaradiť Ford Focus, Volkswagen Golf či Peugeot 308.

Rozmery, spracovanie a výbava

Druhý bod nadväzuje na vyššie spomínané tvrdenie, že Scalu by sme mali radiť do triedy kompaktov. Tomu sa prispôsobili aj rozmery vozidla, Scala je v porovnaní s modelom Rapid širšia a ponúka výrazne lepšie spracovanie interiéru. Spomenúť môžeme napríklad mäkčené plasty, komfortnejšie sedadlá alebo ambientné osvetlenie. Rozšírená je tiež ponuka asistenčných systémov či komfortnej výbavy. Už v štandarde máte v Scale zabudovaný systém udržiavania v jazdných pruhoch, núdzové brzdenie a volanie pomoci v prípade nehody. Technologicky novinka prevyšuje Rapid aj komfortnou výbavou. Prvky ako Full Led svetlomety, adaptívny tempomat, bezdrôtové nabíjanie mobilného telefónu či bezkľúčový vstup ste si do modelu Rapid nemohli dokúpiť ani za príplatok, Škoda Scala ich má štandardne vo výbave Style.

Minimálny cenový rozdiel

Porovnávanie len na základe motorizácií a názvu výbavy nie je v tomto prípade fér. Jednotlivé výbavové stupne modelu Scala obsahovo prevyšujú Rapid, ktorého najvyššia verzia Style má obsiahnutými prvkami najbližšie k strednej výbave modelu Scala s názvom Ambition. Pri tomto porovnaní s motorom 1.0 TSI 85 kW M6 je Scala s takmer totožnou výbavou drahšia len o zhruba 500 eur, čo nie je veľa pri zohľadnení všetkých vyššie spomínaných faktorov v prospech nového modelu. Magickú dvadsaťtisícovú hranicu Scala prekonáva pri výkonnejších štvorvalcových motoroch, ktoré starý model nemal v ponuke vôbec.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Autoviny.sk, Peter Orosz
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muskov najnovší tweet znížil trhovú hodnotu Tesly o miliardy dolárov

Muskov najnovší tweet znížil trhovú hodnotu Tesly o miliardy dolárov

14:35 03.05.2020Auto

Šéf americkej automobilky Tesla Elon Musk niekoľkými mimoriadnymi príspevkami na sieti Twitter znížil trhovú hodnotu spoločnosti o miliardy dolárov.

Pandémia môže zlikvidovať v nemeckom automobilovom sektore vyše 100.000 miest

Pandémia môže zlikvidovať v nemeckom automobilovom sektore vyše 100.000 miest

16:57 29.03.2020Auto

Nemeckému automobilovému sektoru hrozí v dôsledku pandémie nového koronavírusu strata viac než 100.000 pracovných miest.

Toyota na budúci týždeň obnoví výrobu v troch závodoch v Číne

Toyota na budúci týždeň obnoví výrobu v troch závodoch v Číne

11:43 16.02.2020Auto

Japonská automobilka Toyota Motor v sobotu (15. 2.) oznámila, že na budúci týždeň plánuje obnoviť výrobu v troch zo svojich štyroch hlavných závodov v Číne.

Audi malo v rámci dieselového škandálu zničiť tisíce dokumentov

Audi malo v rámci dieselového škandálu zničiť tisíce dokumentov

15:58 09.02.2020Auto

Nemecká automobilka údajne v rámci dieselového škandálu ničila tisíce dokumentov.

Nepriaznivé výsledky Fordu priniesli výrazné zmeny v manažmente

Nepriaznivé výsledky Fordu priniesli výrazné zmeny v manažmente

13:09 08.02.2020Auto

Americká automobilka Ford Motor spustila rozsiahle zmeny v top manažmente, čím reaguje na zlé výsledky vo 4. kvartáli a slabé vyhliadky na tento rok.