• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

VIDEO: Staré Babetty si v garáži prerobili na krásne Café Racery

  • 7:01 02.06.2019
  • Bratislava
VIDEO: Staré Babetty si v garáži prerobili na krásne Café Racery

Babetta je ikona slovenských ciest 70., 80. a 90. rokov, mladí ľudia však holdujú trocha inému dizajnu mopedov.

Slovenská Babetta

Babetty sú ikonické mopedy, ktoré jazdili naši otcovia, keď išli na rande s našimi mamami. Tí, ktorí mali takú Jawu 23 Mustang, to boli už riadni frajeri, ale nízka cena, jednoduchý servis a celková dostupnosť Babiett v našich končinách odsúdila tento nie celkom pekný motorizovaný bicykel na obrovský úspech. A nielen u nás - od roku 1971 sa moped vyvážal až do 80 krajín sveta a doteraz jazdí na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy.

Vedeli ste, že Babetta sa vyrábala priamo na Slovensku? Vyrábali ju Považské strojárne v Považskej Bystrici a neskôr v Kolárove, výroba prebiehala v 70. a 80. rokoch 20. storočia.

Prešli desaťročia a Babetty z ciest vymizli. Je to škoda? Ťažko povedať, veď hučali, dymili, smrdeli, ľudia prešli do autobusov, mestskej hromadnej dopravy, áut a jednoduchšie bicykle, moderne na elektrobicykle a kolobežky.

Babiett sa v priebehu rokov vyrábalo niekoľko typov, neprekvapivo sa volali práve „Typy“. Jednalo sa o Typ 28/228 vyrábaný v rokoch 1970-1972, potom Typ 206 určený len pre Nemecko, pre náš trh určený Typ 207 nahradil prvú generáciu a vývoj pokračoval cez Typy 208 Minita, 210, 215 až po Typ 226 pre dve osoby s dlhým sedadlom.

Keď sa dnes pozriete na internetové bazáry, nájdete v nich pomerne veľa Babiett na predaj, takmer vždy bez akýchkoľvek papierov. V zásade by to ani nemusel byť problém, pretože mopedy nepodliehajú evidencii a povinným technickým kontrolám, musíte ich však mať poistené. Sú to v podstate motorizované bicykle.

Skutočnosť, že s Babettou nie je potrebné chodiť na dopravný inšpektorát a na kontroly STK, využili aj fanúšikovia motocyklov a prerobili staré mopedy na plnohodnotné Café Racery.

Café Racer bol pôvodne taký typ motorky, ktorá bola je očistená až na rám, ale v dnešnej dobe sú to štýlovky vyrobené práve so zámerom osloviť priaznivcov retro dizajnu. A spraviť z nevzhľadnej Babetty Café Racer sa ukázalo ako veľmi dobrý krok, hoci sa tým pôvodný charakter mopedu úplne zdevastoval. Ako napísal Karel Čapek: „Nemožno ľutovať to, čo sa stratí, keď prerábame svet od Adama…“

Ohromujúci výsledok

Prvá prerobená Babetta je od ReichMoto.cz. Tím mladých nadšencov, pozostávajúci zo súrodencov Ondřeja a Martina, zverejnil videá svojej práce koncom roku 2017. Na svojom Café Racery sa poriadne narobili, pretože pôvodná „bába“ musela prejsť totálnym rozobratím na jednotlivé skrutky. Mopedu síce zachovali rám, ale doplnili ho o hornú horizontálnu priečku, na ktorú potom pripevnil nádrž z nemeckého Herculesa a sedadlo. Napriek tomu, že niektoré veci museli chlapci spraviť úplne nanovo, napríklad smerovky, brzdové svetlo, ručičku tachometra a množstvo ďalšieho, vo veľkej miere sa im darilo recyklovať pôvodné konštrukčné prvky. Tie estetické ale putovali do pomysleného koša, pretože Café Racer je vecou purizmu.

Výsledok je mimoriadne pôsobivý, dielo je krásne. Pôvodné rozmery Babetty, ktoré boli definované predovšetkým jej rámom a priemerom kolies, ostali viacmenej zachované, preto je motorka malá, pôsobí skoro ako hračka pre deti. Lenže dvojdobý motor má dosť výkonu na to, aby vozil aj dospelú osobu. Kdesi som videl fotky amerických, nemeckých vojakov, ktorým kedysi zasielali v padákoch spúšťaných kontajneroch zásoby jedla, zbraní, munície a tiež malých motoriek. Keď na týchto mini-motorkách mohli jazdiť skutoční muži bojujúci o život, prečo by na podobných (a ešte väčších) nemohli jazdiť dnešní mládenci?

Práca ako umenie

Druhým príkladom, ako sa dá spraviť z mopedu niečo naozaj pôsobivé, je video od človeka, ktorý na YouTube vystupuje ako Mathis OX. Tento chalan z Nemecka alebo Rakúska spravil časozberné video pozostávajúce z 5 000 fotografií, na ktorom prerobil starý moped podobný Babette na krásny puristický Café Racer, navyše s úžasným industriálnym alebo Steam Punk imidžom.

Celé video je jednoducho úžasné, nemá ani jedinú chybu a detailne odhaľuje každý krok celej prestavby, navyše v pohybe. Ani si nechcem predstaviť, aké obrovské úsilie musel mladý muž venovať nielen poctivej mechanickej práci, ale aj produkcii a postprodukcii tohto videa, ktoré si medzičasom na internete pozrelo už viac ako päť miliónov ľudí. Video bolo zverejnené minulý rok v októbri.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Autoviny.sk, Erik Stríž
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko chce do roka 2022 dostať na cesty milión elektromobilov

Nemecko chce do roka 2022 dostať na cesty milión elektromobilov

VČERA - 7:35Auto

Nemecká kancelárka Angela Merkelová očakáva, že na nemeckých cestách bude najneskôr do roka 2022 milión elektrických vozidiel.

Prečo je dobré vypnúť klimatizáciu 5 - 10 minút pred dojazdom do cieľa

Prečo je dobré vypnúť klimatizáciu 5 - 10 minút pred dojazdom do cieľa

9:10 20.08.2019Auto

Najčastejším problémom, ktorý stojí za nefunkčnosťou klimatizácie, je únik chladiacej kvapaliny.

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

Mercedes svojou reklamou na SUV od AMG vyvolal vlnu tvrdej kritiky

15:12 03.08.2019Auto

Vzhľadom na súčasné diskusie o globálnom otepľovaní a klimatických zmenách sa na hlavu Mercedesu zosypala tvrdá kritika pre reklamu na upravený model SUV dcérskej značky AMG.

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

Elektromobily sú nevyhnutné, no pretrvajú aj spaľovacie pohony

16:12 28.07.2019Auto

Gregor Strassl, šéf najväčšieho rakúskeho súkromného predajcu vozidiel Denzel, považuje príchod elektromobilov za nevyhnutný, no uprednostňuje spoločné používanie spaľovacích motorov, elektrických a hybridných pohonov.

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

19:41 22.07.2019Auto

Tieto triky poznajú mnohí experti, no len neradi sa o ne delia.