• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.6.2019Meniny má Adolf
26°Bratislava

Je vám stále horúco? Toto sú možné príčiny

  • 14:29 08.06.2019
  • Bratislava
Je vám stále horúco? Toto sú možné príčiny

Je vám teplo aj napriek tomu, že teplomer v domácnosti či na balkóne hlási priemerné teploty? Za neustálym pocitom tepla môže stáť niektorá z týchto príčin.

Kožené oblečenie, športovanie v telocvični a extrémne horúce teploty nám všetkým vedia vyčariť kvapky potu na pokožke. Ak je ale vonku zima, všetci sú zababušení vo svetroch a vy nosíte vzdušné oblečenie, niečo zrejme nie je v poriadku.

Za neustálym pocitom tepla sa môže skrývať hneď niekoľko príčin. Toto sú tie najčastejšie z nich:

Zápal

Keď vás prepadne chrípka, prechladnutie alebo akýkoľvek iný zápal, je celkom pravdepodobné, že sa po celý deň nezbavíte pocitu tepla. Telo sa proti infekciám bráni zvýšením telesnej teploty, a číslo na teplomere tak neraz presiahne hranicu 37 stupňov.

Návaly tepla vás pri infekcii môžu trápiť aj celý týždeň. Ak sa váš stav nezlepší ani po niekoľkých dňoch, zvážte návštevu lekára.

Menopauza

Ženy po 40-ke a 50-ke bežne pociťujú návaly tepla súvisiace s menopauzou. Tento stav môže dokonca trvať až niekoľko rokov pred začatím a po začatí prechodu.

Zmeny súvisiace s menopauzou sa dajú pripísať hormonálnej nerovnováhe. Vaše problémy vyrieši hormonálna terapia, ktorá okrem návalov tepla poskytuje úľavu aj od náladovosti, nespavosti a priberania.

Hypoglykémia

Ak ste cukrovkár, občas sa vám určite stane, že vám prudko klesne hladina cukru v krvi. Stav, ktorý sa inak nazýva hypoglykémia, vyvoláva v tele reakciu, pri ktorej začne produkovať hormón adrenalín, kvôli čomu môžete pociťovať nával tepla.

Hypoglykémia tiež spôsobuje niekoľko ďalších typických príznakov, ako je hlad, trasenie rúk, nadmerné potenie, nevoľnosť, bolesť hlavy, podráždenosť a nervozita.

Stres

Mnohým z nás sa v stresových situáciách zdá, že teplota okolia náhle prudko stúpla, hoci nik iný si to nemyslí. Medzi bežné fyzické prejavy stresu patrí zrýchlený tep, vysoký krvný tlak, stuhnutie svalstva a zvýšenie telesnej teploty.

Niektoré druhy liekov

Vedľajšie účinky liekov môžu byť nulové, mierne alebo celkom nepríjemné. Hneď ako aktívne látky v liekoch začnú účinkovať, dostavujú sa aj vedľajšie účinky, medzi ktoré môžu patriť aj návaly tepla.

Medzi najznámejšie lieky spôsobujúce návaly tepla patria antidepresíva a analgetiká. Ak pri ich užívaní pociťujete vedľajšie účinky, rozhodne sa im nezačnite vyhýbať. Namiesto toho sa svojho lekára opýtajte na možnú alternatívu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, wellnessbin.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

VČERA - 18:33Zdravie

Metabolizmus sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje a jeho zdravie kolabuje. Ako tomuto stavu zabrániť, ak už máte po menopauze?

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

21:27 14.06.2019Zdravie

Pachuť v ústach nemusí hneď prezrádzať vážny zdravotný problém. V každom prípade by ste však mali skontrolovať, či nejde o jeden z týchto prípadov.

Prekvapivý vplyv raňajok na chudnutie: Skutočne sú také dôležité?

Prekvapivý vplyv raňajok na chudnutie: Skutočne sú také dôležité?

19:23 14.06.2019Zdravie

Lekári skúmali účinok vynechania raňajok pri snahe schudnúť.

Najstaršie ochorenie na svete: Trápilo aj starovekých Egypťanov, neandertálcov a dinosaury

Najstaršie ochorenie na svete: Trápilo aj starovekých Egypťanov, neandertálcov a dinosaury

20:40 13.06.2019Zdravie

Ochorenie, ktoré ľudstvo sprevádza už od jeho počiatkov, je často považované za moderné. Existuje však niekoľko dôkazov, ktoré svedčia o tom, že existovalo oveľa skôr ako sa na Zemi objavil človek.

Konečne vieme, prečo cievy s pribúdajúcim vekom tvrdnú, a ako to zastaviť

Konečne vieme, prečo cievy s pribúdajúcim vekom tvrdnú, a ako to zastaviť

19:02 13.06.2019Zdravie

Tvrdnutie starnúcich ciev vedcom dlho nedalo spávať, ale zdá sa, že sme naň konečne našli odpoveď.