• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

Je vám stále horúco? Toto sú možné príčiny

  • 14:29 08.06.2019
  • Bratislava
Je vám stále horúco? Toto sú možné príčiny

Je vám teplo aj napriek tomu, že teplomer v domácnosti či na balkóne hlási priemerné teploty? Za neustálym pocitom tepla môže stáť niektorá z týchto príčin.

Kožené oblečenie, športovanie v telocvični a extrémne horúce teploty nám všetkým vedia vyčariť kvapky potu na pokožke. Ak je ale vonku zima, všetci sú zababušení vo svetroch a vy nosíte vzdušné oblečenie, niečo zrejme nie je v poriadku.

Za neustálym pocitom tepla sa môže skrývať hneď niekoľko príčin. Toto sú tie najčastejšie z nich:

Zápal

Keď vás prepadne chrípka, prechladnutie alebo akýkoľvek iný zápal, je celkom pravdepodobné, že sa po celý deň nezbavíte pocitu tepla. Telo sa proti infekciám bráni zvýšením telesnej teploty, a číslo na teplomere tak neraz presiahne hranicu 37 stupňov.

Návaly tepla vás pri infekcii môžu trápiť aj celý týždeň. Ak sa váš stav nezlepší ani po niekoľkých dňoch, zvážte návštevu lekára.

Menopauza

Ženy po 40-ke a 50-ke bežne pociťujú návaly tepla súvisiace s menopauzou. Tento stav môže dokonca trvať až niekoľko rokov pred začatím a po začatí prechodu.

Zmeny súvisiace s menopauzou sa dajú pripísať hormonálnej nerovnováhe. Vaše problémy vyrieši hormonálna terapia, ktorá okrem návalov tepla poskytuje úľavu aj od náladovosti, nespavosti a priberania.

Hypoglykémia

Ak ste cukrovkár, občas sa vám určite stane, že vám prudko klesne hladina cukru v krvi. Stav, ktorý sa inak nazýva hypoglykémia, vyvoláva v tele reakciu, pri ktorej začne produkovať hormón adrenalín, kvôli čomu môžete pociťovať nával tepla.

Hypoglykémia tiež spôsobuje niekoľko ďalších typických príznakov, ako je hlad, trasenie rúk, nadmerné potenie, nevoľnosť, bolesť hlavy, podráždenosť a nervozita.

Stres

Mnohým z nás sa v stresových situáciách zdá, že teplota okolia náhle prudko stúpla, hoci nik iný si to nemyslí. Medzi bežné fyzické prejavy stresu patrí zrýchlený tep, vysoký krvný tlak, stuhnutie svalstva a zvýšenie telesnej teploty.

Niektoré druhy liekov

Vedľajšie účinky liekov môžu byť nulové, mierne alebo celkom nepríjemné. Hneď ako aktívne látky v liekoch začnú účinkovať, dostavujú sa aj vedľajšie účinky, medzi ktoré môžu patriť aj návaly tepla.

Medzi najznámejšie lieky spôsobujúce návaly tepla patria antidepresíva a analgetiká. Ak pri ich užívaní pociťujete vedľajšie účinky, rozhodne sa im nezačnite vyhýbať. Namiesto toho sa svojho lekára opýtajte na možnú alternatívu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, wellnessbin.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čo by sa stalo s vaším telom, ak by ste vypili len jeden pohár vody za deň?

Čo by sa stalo s vaším telom, ak by ste vypili len jeden pohár vody za deň?

VČERA - 21:11Zdravie

Lekári často zdôrazňujú dôležitosť pitného režimu počas dňa. Ako by však vyzerali reálne následky toho, že by ste cez deň vypili len jediný pohár vody?

9 prekvapivých vecí, ktoré zhoršujú príznaky PMS

9 prekvapivých vecí, ktoré zhoršujú príznaky PMS

VČERA - 19:30Zdravie

Pokiaľ patríte k ženám, ktoré len s ťažkosťami prežívajú príznaky predmenštruačného syndrómu, nezhoršujte svoj stav niektorou z týchto vecí.

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

21:11 22.08.2019Zdravie

Výskum rozoberá spojenie medzi konzumáciou fluoridovanej vody počas tehotenstva a zdravím narodených detí.

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

20:18 22.08.2019Zdravie

O tomto „fakte“ o infarkte sa hovorí často, no skutočnosť znie celkom inak.

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

21:08 21.08.2019Zdravie

Ak je vaším cieľom schudnúť, doprajte si pred spánkom jeden z týchto nápojov.