• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.9.2021Meniny má Cyprián
16°Bratislava

Varovný príznak nedostatku vitamínu B12 sa prejavuje na tvári

  • 18:19 22.05.2019
  • Bratislava
Varovný príznak nedostatku vitamínu B12 sa prejavuje na tvári

Po doplnení vitamínu B12 sa príznaky u pacientov zlepšili.

Nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť opary a izolovanú neuralgiu tváre, a to nezávisle od trojklanného nervu či periférnej neuropatie. Pri neuralgii pociťujú pacienti bolesť zvyčajne tesne pod očami, v oblasti lícnej kosti, obvykle len na jednej strane tváre. Bolesť môže tiež zasiahnuť čelo, príležitostne smeruje až k okraju nosa.

Vzťahom medzi deficitom vitamínu B12 a bolesťami tváre sa zaoberala štúdia publikovaná v odbornom žurnále Pain. Bolo tiež zistené, že liečba injekciami s B12 zmierňuje tento stav.

Neurológovia pod vedením Jitendra K. Baruah a Gita R. Baruah skúmali 17 pacientov (z toho 10 žien, priemerný vek 55,4 rokov), u ktorých sa vyskytli časté epizódy izolovanej unilaterálnej neuralgickej bolesti tváre, ktorá nie je typická pre neuralgiu trigeminu (trojklanného nervu).

Všetci pacienti uvádzali stratu citu na postihnutej strane a ich reflex žmurkania bol abnormálny. Všetci pacienti mali nízke hladiny B12 v sére a vysoké hladiny kyseliny metylmalonovej, čo poukazuje na poruchu vstrebávania vitamínu B12 v zažívacom trakte.

Pacientom následne podávali injekčne 1 000 µg vitamínu B12 raz týždenne počas štyroch týždňov. Dávkovanie sa následne znížilo na dvojtýždňové intervaly počas ôsmich týždňov a potom jedenkrát mesačne po dobu jedného roka.

Bolesti tváre a opary sa po podaní B12 zmiernili

Ako uviedol neurológ Jitendra K. Baruah:

"Bolo to trochu neočakávané, že nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť izolovanú neuralgiu tváre. Liečba neuralgie tváre je niekedy veľmi ťažká a pacienti môžu často prejsť na multimodalitnú liečbu bez veľkého úspechu. S vedomím, že tento stav je možné liečiť terapiou vitamínom B12, je dôležité identifikovať týchto pacientov a podľa toho ich liečiť."

Výskumníci tiež zistili, že u mnohých pacientov s neuralgiou tváre sa v mieste neuralgie vyvinuli opary, no aj tie reagovali na liečbu vitamínom B12. Ako uviedol Baruah:

„Je možné, že opary znamenajú, že aktívny vírus herpes simplex sa nachádza v gasseriovom ganglione, čo naznačuje, že táto konkrétna strana môže byť ohrozená a trigeminálne nervy sú náchylnejšie k nedostatkom vitamínov, ako je napr. ako B12.”

Telo využíva vitamín B12 na tvorbu červených krviniek a na udržanie zdravého nervového systému. Vitamín B12 si môžete doplniť aj tabletkami alebo konzumáciou potravín, ako sú mliečne výrobky, pečienky, losos, vajcia a cereálne produkty s doplnkom vitamínu B12.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, mdedge.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po porážke? Toto musí spĺňať liečba

Ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po porážke? Toto musí spĺňať liečba

VČERA - 20:39Zdravie

Pri pacientoch, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu, sú rozhodujúce prvé sekundy. S celkovou liečbou sa však oplatí počkať.

Deti, ktoré žijú v domácnosti s depresívnym človekom, pociťujú vážne následky

Deti, ktoré žijú v domácnosti s depresívnym človekom, pociťujú vážne následky

VČERA - 19:36Zdravie

Deti žijúce v jednej domácnosti s niekým s depresiou majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť na podobné problémy.

Ako znížiť nebezpečné účinky červeného mäsa? Pomôcť môžu tieto zložky

Ako znížiť nebezpečné účinky červeného mäsa? Pomôcť môžu tieto zložky

VČERA - 18:27Zdravie

Zbavte sa obáv z rakoviny a iných ochorení, ku ktorým prispieva konzumácia červeného mäsa. Tieto drobné úpravy ich jednoznačne zmiernia.

Zdravý zvyk prekvapivo zvyšuje riziko porážky. Na toto si dajte pozor!

Zdravý zvyk prekvapivo zvyšuje riziko porážky. Na toto si dajte pozor!

VČERA - 14:15Zdravie

K porážke dochádza v momente, keď sa oslabí alebo preruší prítok okysličenej krvi do mozgu. K vzniku tohto život ohrozujúceho stavu môže prispieť aj inak zdravý návyk.

Šťava z tejto zeleniny zlepšuje zdravie mozgu a krvný tlak

Šťava z tejto zeleniny zlepšuje zdravie mozgu a krvný tlak

VČERA - 8:11Zdravie

Pitie tejto zeleninovej šťavy dokáže výraze znížiť krvný tlak.