• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.6.2019Meniny má Adolf
26°Bratislava

Pred 160 rokmi sa narodil tvorca Sherlocka Holmesa, Arthur Conan Doyle

  • 7:25 22.05.2019
  • Edinburgh/Bratislava
Pred 160 rokmi sa narodil tvorca Sherlocka Holmesa, Arthur Conan Doyle

Od narodenia tvorcu jedného z najgeniálnejších literárnych detektívov Sherlocka Holmesa, spisovateľa, lekára, športovca a politika Arthura Conana Doyla, uplynie v stredu 22. mája 160 rokov.

Miestami až neuveriteľné detektívno-analytické schopnosti predviedol Sherlock Holmes v 56 poviedkach a štyroch románoch Arthura Conana Doyla. Prvýkrát sa detektív, ktorý býval na londýnskej adrese Baker Street 221B, objavil v románe Štúdia v šarlátovej (1887). Okrem geniálneho detektíva predstavil spisovateľ aj rozprávača Holmesových dobrodružstiev a zároveň jeho spolupracovníka, tak trochu ťažkopádneho doktora Watsona.

Arthur Conan Doyle sa narodil 22. mája 1859 v škótskom Edinburghu. Po skončení jezuitskej školy v Lancashire začal študovať medicínu na univerzite v Edinburghu, ktorú úspešne absolvoval v roku 1882. Lekársku prax začal v malej ordinácii v anglickom mestečku Southsea. Pacientov a finančných prostriedkov mal málo, a tak začal písať. Postava detektíva Sherlocka Holmesa mala reálnu predlohu. Bol ňou Doylov učiteľ z univerzity, chirurg Joseph Bell, ktorý spisovateľa fascinoval dokonalými diagnostickými schopnosťami.

Detektív Sherlock Holmes bol všestranný génius. Mal bohaté poznatky z vedy, hrával na husliach a za každých okolností bol gentleman, aj keď s rezervovaným postojom k ženám. Nadpriemernú inteligenciu vyvažoval neresťami, mal napríklad slabosť pre opiáty.

Poviedky či romány na pokračovanie o nevšednom detektívovi uverejňoval Arthur Conan Doyle v časopise The Strand Magazine. Popularita Holmesa rástla až do takej miery, že začala unavovať aj samotného autora. Ten napokon v roku 1893 nechal detektíva zahynúť v súboji s jeho úhlavným nepriateľom profesorom Moriartym. Na tlak čitateľov sa však detektív vrátil v roku 1901, kedy začal na pokračovanie vychádzať ďalší svetoznámy román Pes baskervillský.

Z literárnej tvorby Arthura Conana Doyla, ktorý sa venoval aj písaniu historických románov či poézii, konkuroval príbehom o Holmesovi v úspešnosti iba román Stratený svet z roku 1912. Hlavnou postavou románu, ktorý opisuje výpravu na územie, kde prežívajú vyhynuté prehistorické živočíšne druhy, je tiež nevšedný génius profesor George Edward Challenger.

Arthur Conan Doyle sa aktívne angažoval vo verejnom živote v Spojenom kráľovstve. Dvakrát, v rokoch 1900 a 1906, kandidoval, ale neúspešne, do britského parlamentu. Po službe v búrskej vojne v Afrike mu britská kráľovná udelila titul sir.

Veľa cestoval a okrem Európy dobre poznal Afriku a výrazne sa zasadil o zlepšenie situácie vo vtedajšom belgickom Kongu, v kolónii, kde ešte začiatkom 20. storočia bolo stále prítomné otrokárstvo.

Autor dodnes obľúbených detektívok, ktoré boli aj viackrát úspešné sfilmované, bol vášnivým športovcom. Venoval sa futbalu, kriketu či golfu, ale najväčšou vášňou bolo lyžovanie. Obľuboval vtedy ešte nie veľmi navštevované svahy vo Švajčiarsku.

Na rozdiel od svojho analytického a racionálneho detektíva Sherlocka Holmesa, ktorý veril výlučne empirickým faktom, Arthur Conan Doyle nepohŕdal ani špiritistickými praktikami. V komunikácii so záhrobím hľadal totiž útechu zo straty prvej manželky či syna.

Sir Arthur Conan Doyle zomrel 7. júla 1930 na infarkt vo veku 71 rokov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Karel Zich by dnes oslávil 70. narodeniny. Po tragickom nešťastí zanechal množstvo piesní

Karel Zich by dnes oslávil 70. narodeniny. Po tragickom nešťastí zanechal množstvo piesní

7:01 10.06.2019Kultúra

Český spevák skladateľ, gitarista aj klavirista Karel Zich by sa dnes dožil 70. rokov.

Herec Josef Bláha zo seriálu Návštěvníci sa narodil pred 95 rokmi

Herec Josef Bláha zo seriálu Návštěvníci sa narodil pred 95 rokmi

7:51 08.06.2019Kultúra

V sobotu 8. júna uplynie od jeho narodenia 95 rokov.

Pred 220 rokmi sa narodil básnik a prozaik Alexander Sergejevič Puškin

Pred 220 rokmi sa narodil básnik a prozaik Alexander Sergejevič Puškin

7:16 06.06.2019Kultúra

Výročie narodenia Alexandra Sergejeviča Puškina tohto roku oslávi nielen Ruská federácia.

Rowlingová oznámila vydanie štyroch nových e-kníh zo sveta Harryho Pottera

Rowlingová oznámila vydanie štyroch nových e-kníh zo sveta Harryho Pottera

9:26 31.05.2019Kultúra

Súčasťou kníh budú tiež poznámky, rukopisy a náčrty, ktoré boli predstavené na výstave v Britskej knižnici.

Chufuova loď je jedným z najpozoruhodnejších nálezov na svete

Chufuova loď je jedným z najpozoruhodnejších nálezov na svete

7:04 26.05.2019Kultúra

Faraón Chufu nariadil pred viac ako štyrmi a pol tisíc rokmi postaviť Veľkú Pyramídu.