• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.6.2019Meniny má Adolf
26°Bratislava

3 typy perfekcionizmu, ktoré vám ničia život

  • 20:35 21.05.2019
  • Bratislava
3 typy perfekcionizmu, ktoré vám ničia život

Posledné roky sa postarali o nárast perfekcionizmu na celom svete. Ľudia neustále túžia po dokonalosti a často si neuvedomujú, že je nedosiahnuteľná. Tieto 3 typy perfekcionizmu vedia zruinovať vzťahy aj psychiku.

Určite ste sa už niekedy prichytili pri tom, ako posudzujete chyby ostatných len preto, že nevedia byť dokonalí. Aj keď dokonalosť v ľudskej povahe nie je dosiahnuteľná, mnohí z nás sú prísni buď sami na seba alebo na okolie. Takýto perfekcionizmus väčšinou nie je zdravý a niektoré jeho podoby nám dokonca škodia.

3 typy škodlivého perfekcionizmu

Myšlienku o tom, že existuje niekoľko typov perfekcionizmu, v roku 1991 ako prví predstavili lekári Paul Hewitt a Gordon Flett. V tom istom roku vytvorili Multidimenzionálnu škálu perfekcionizmu, ktorá podrobne opisuje, ako sa prejavujú neurózy z neschopnosti dosiahnuť nemožné.

Za posledných takmer 30 rokov sa mnohí snažili prísť s vlastnou predstavou o škále perfekcionizmu, no tá sa vždy odrážala od stupnice Hewitta a Fletta, ktorí rozlišujú 3 základné typy perfekcionizmu.

1. Perfekcionizmus zameraný na seba

Ide pravdepodobne o najvernejšiu reprezentáciu toho, čo si bežný človek predstaví pod pojmom „perfekcionizmus“. Je to typ perfekcionizmu, v ktorom človek kritizuje sám seba.

Ľudia, ktorí sa trápia s týmto druhom perfekcionizmu, si stanovujú štandardy, ktoré nie je možné dosiahnuť. V hlave sa vracajú ku každej udalosti a premýšľajú, čo by sa na nej dalo vylepšiť. Kladú si za vinu aj veci, ktoré nemajú ako ovplyvniť.

Hewitt a Flett hovoria, že „perfekcionizmus zameraný na seba sa spája s rôznymi prípadmi neschopnosti dosiahnuť úspešné a uspokojujúce ciele.“ Takéto správanie je dôvodom vzniku stresu, anorexie a subklinickej depresie.

2. Perfekcionizmus zameraný na iných

Perfekcionizmus zameraný na iných je typickým príznakom ľudí, ktorí veľmi tvrdo posudzujú svoje okolie. V podstate sú presvedčení o tom, že oni jediní sú dokonalí, zatiaľ čo ostatní by sa mali zmeniť. Takíto perfekcionisti majú nereálne požiadavky na rodinu, priateľov a blízkych.

Hewitt a Flett sú presvedčení o tom, že ľudia s takýmto prístupom k okoliu môžu mať problémy s dôverou u ostatných a prijímaním viny. Na druhej strane sú z nich skvelí vodcovia za podmienky, že svoje postoje na verejnosti miernia.

3. Sociálne motivovaný perfekcionizmus

Tento druh perfekcionizmu navonok takmer ani nebadať. Ide o hybrid predošlých dvoch druhov perfekcionizmu, pri ktorom má človek dojem, (ktorý sa môže, ale nemusí zakladať na pravde) že ho okolie posudzuje na základe nerealistického štandardu.

Človek, ktorého prenasledujú takéto myšlienky, má pocit, že neustále ostatných sklamáva, nie je schopný dosiahnuť to, čo od neho spoločnosť vyžaduje, a podobne, ako pri perfekcionizme zameranom na iných, môže aj tento druh perfekcionizmu viesť k poškodeným vzťahom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, psu.edu, curiosity.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Luknár: Film nerobím kvôli cenám, ale preto, že ma to baví

Luknár: Film nerobím kvôli cenám, ale preto, že ma to baví

14:11 15.06.2019Zaujímavosti

Cenu Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu na košickom filmovom festivale Art Film Fest (AFF) získal herec Roman Luknár.

Ľudia, ktorí plačú pri filmoch sú výnimoční. Toto to o nich vypovedá

Ľudia, ktorí plačú pri filmoch sú výnimoční. Toto to o nich vypovedá

19:30 14.06.2019Zaujímavosti

Štúdia skúmala, prečo niektorých ľudí dokáže dojať aj fiktívny príbeh.

Video: V rieke sa objavili jedinečné ružové delfíny

Video: V rieke sa objavili jedinečné ružové delfíny

18:33 14.06.2019Zaujímavosti

Zo záberov sa zdá, že ružových delfínov bude možno pribúdať.

V Prahe odznie koncert pre Čaputovú. Zahrajú na ňom známi interpreti

V Prahe odznie koncert pre Čaputovú. Zahrajú na ňom známi interpreti

14:32 14.06.2019Zaujímavosti

Miestom konania koncertu je lúka na Kampe pri Kaviarni Mlýnská. TASR o tom informoval Ladislav Snopko, dramaturg a iniciátor koncertu.