• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 21.8.2019Meniny má Jana
20°Bratislava

3 typy perfekcionizmu, ktoré vám ničia život

  • 20:35 21.05.2019
  • Bratislava
3 typy perfekcionizmu, ktoré vám ničia život

Posledné roky sa postarali o nárast perfekcionizmu na celom svete. Ľudia neustále túžia po dokonalosti a často si neuvedomujú, že je nedosiahnuteľná. Tieto 3 typy perfekcionizmu vedia zruinovať vzťahy aj psychiku.

Určite ste sa už niekedy prichytili pri tom, ako posudzujete chyby ostatných len preto, že nevedia byť dokonalí. Aj keď dokonalosť v ľudskej povahe nie je dosiahnuteľná, mnohí z nás sú prísni buď sami na seba alebo na okolie. Takýto perfekcionizmus väčšinou nie je zdravý a niektoré jeho podoby nám dokonca škodia.

3 typy škodlivého perfekcionizmu

Myšlienku o tom, že existuje niekoľko typov perfekcionizmu, v roku 1991 ako prví predstavili lekári Paul Hewitt a Gordon Flett. V tom istom roku vytvorili Multidimenzionálnu škálu perfekcionizmu, ktorá podrobne opisuje, ako sa prejavujú neurózy z neschopnosti dosiahnuť nemožné.

Za posledných takmer 30 rokov sa mnohí snažili prísť s vlastnou predstavou o škále perfekcionizmu, no tá sa vždy odrážala od stupnice Hewitta a Fletta, ktorí rozlišujú 3 základné typy perfekcionizmu.

1. Perfekcionizmus zameraný na seba

Ide pravdepodobne o najvernejšiu reprezentáciu toho, čo si bežný človek predstaví pod pojmom „perfekcionizmus“. Je to typ perfekcionizmu, v ktorom človek kritizuje sám seba.

Ľudia, ktorí sa trápia s týmto druhom perfekcionizmu, si stanovujú štandardy, ktoré nie je možné dosiahnuť. V hlave sa vracajú ku každej udalosti a premýšľajú, čo by sa na nej dalo vylepšiť. Kladú si za vinu aj veci, ktoré nemajú ako ovplyvniť.

Hewitt a Flett hovoria, že „perfekcionizmus zameraný na seba sa spája s rôznymi prípadmi neschopnosti dosiahnuť úspešné a uspokojujúce ciele.“ Takéto správanie je dôvodom vzniku stresu, anorexie a subklinickej depresie.

2. Perfekcionizmus zameraný na iných

Perfekcionizmus zameraný na iných je typickým príznakom ľudí, ktorí veľmi tvrdo posudzujú svoje okolie. V podstate sú presvedčení o tom, že oni jediní sú dokonalí, zatiaľ čo ostatní by sa mali zmeniť. Takíto perfekcionisti majú nereálne požiadavky na rodinu, priateľov a blízkych.

Hewitt a Flett sú presvedčení o tom, že ľudia s takýmto prístupom k okoliu môžu mať problémy s dôverou u ostatných a prijímaním viny. Na druhej strane sú z nich skvelí vodcovia za podmienky, že svoje postoje na verejnosti miernia.

3. Sociálne motivovaný perfekcionizmus

Tento druh perfekcionizmu navonok takmer ani nebadať. Ide o hybrid predošlých dvoch druhov perfekcionizmu, pri ktorom má človek dojem, (ktorý sa môže, ale nemusí zakladať na pravde) že ho okolie posudzuje na základe nerealistického štandardu.

Človek, ktorého prenasledujú takéto myšlienky, má pocit, že neustále ostatných sklamáva, nie je schopný dosiahnuť to, čo od neho spoločnosť vyžaduje, a podobne, ako pri perfekcionizme zameranom na iných, môže aj tento druh perfekcionizmu viesť k poškodeným vzťahom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, psu.edu, curiosity.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Muž objavil v tráve desivý neznámy druh hmyzu

Video: Muž objavil v tráve desivý neznámy druh hmyzu

VČERA - 21:49Zaujímavosti

Autor videa sa odvážil štuchnúť živočícha do tela.

Video: Pre toto sa oplatí byť členom demolačnej čaty

Video: Pre toto sa oplatí byť členom demolačnej čaty

VČERA - 21:09Zaujímavosti

Dvojici pracovníkov demolačnej čaty sa v opustenom dome podarilo prepracovať k lákavému úlovku.

Pre toto by ste si nikdy nemali požičiavať nabíjačku na mobil od niekoho iného

Pre toto by ste si nikdy nemali požičiavať nabíjačku na mobil od niekoho iného

20:27 19.08.2019Zaujímavosti

Bezpečnostní experti varujú pred požičiavaním nabíjačky na mobil. Aké riziká vám hrozia?

Video: Pred domom sa objavil muž s televízorom namiesto hlavy. Vidieť ho si želá každý

Video: Pred domom sa objavil muž s televízorom namiesto hlavy. Vidieť ho si želá každý

22:00 16.08.2019Zaujímavosti

Muž s televízorom na krku za jedinú noc rozdal viac ako 50 televízorov. Kto by nestál o taký darček?

Video: Letuška sa rodičom vyhrážala poplatkom, ak si neusadia dieťa

Video: Letuška sa rodičom vyhrážala poplatkom, ak si neusadia dieťa

21:29 16.08.2019Zaujímavosti

Neprimeranú reakciu letušky už rieši aj vedenie spoločnosti.