• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 12.7.2020Meniny má Nina
14°Bratislava

3 typy perfekcionizmu, ktoré vám ničia život

  • 20:35 21.05.2019
  • Bratislava
3 typy perfekcionizmu, ktoré vám ničia život

Posledné roky sa postarali o nárast perfekcionizmu na celom svete. Ľudia neustále túžia po dokonalosti a často si neuvedomujú, že je nedosiahnuteľná. Tieto 3 typy perfekcionizmu vedia zruinovať vzťahy aj psychiku.

Určite ste sa už niekedy prichytili pri tom, ako posudzujete chyby ostatných len preto, že nevedia byť dokonalí. Aj keď dokonalosť v ľudskej povahe nie je dosiahnuteľná, mnohí z nás sú prísni buď sami na seba alebo na okolie. Takýto perfekcionizmus väčšinou nie je zdravý a niektoré jeho podoby nám dokonca škodia.

3 typy škodlivého perfekcionizmu

Myšlienku o tom, že existuje niekoľko typov perfekcionizmu, v roku 1991 ako prví predstavili lekári Paul Hewitt a Gordon Flett. V tom istom roku vytvorili Multidimenzionálnu škálu perfekcionizmu, ktorá podrobne opisuje, ako sa prejavujú neurózy z neschopnosti dosiahnuť nemožné.

Za posledných takmer 30 rokov sa mnohí snažili prísť s vlastnou predstavou o škále perfekcionizmu, no tá sa vždy odrážala od stupnice Hewitta a Fletta, ktorí rozlišujú 3 základné typy perfekcionizmu.

1. Perfekcionizmus zameraný na seba

Ide pravdepodobne o najvernejšiu reprezentáciu toho, čo si bežný človek predstaví pod pojmom „perfekcionizmus“. Je to typ perfekcionizmu, v ktorom človek kritizuje sám seba.

Ľudia, ktorí sa trápia s týmto druhom perfekcionizmu, si stanovujú štandardy, ktoré nie je možné dosiahnuť. V hlave sa vracajú ku každej udalosti a premýšľajú, čo by sa na nej dalo vylepšiť. Kladú si za vinu aj veci, ktoré nemajú ako ovplyvniť.

Hewitt a Flett hovoria, že „perfekcionizmus zameraný na seba sa spája s rôznymi prípadmi neschopnosti dosiahnuť úspešné a uspokojujúce ciele.“ Takéto správanie je dôvodom vzniku stresu, anorexie a subklinickej depresie.

2. Perfekcionizmus zameraný na iných

Perfekcionizmus zameraný na iných je typickým príznakom ľudí, ktorí veľmi tvrdo posudzujú svoje okolie. V podstate sú presvedčení o tom, že oni jediní sú dokonalí, zatiaľ čo ostatní by sa mali zmeniť. Takíto perfekcionisti majú nereálne požiadavky na rodinu, priateľov a blízkych.

Hewitt a Flett sú presvedčení o tom, že ľudia s takýmto prístupom k okoliu môžu mať problémy s dôverou u ostatných a prijímaním viny. Na druhej strane sú z nich skvelí vodcovia za podmienky, že svoje postoje na verejnosti miernia.

3. Sociálne motivovaný perfekcionizmus

Tento druh perfekcionizmu navonok takmer ani nebadať. Ide o hybrid predošlých dvoch druhov perfekcionizmu, pri ktorom má človek dojem, (ktorý sa môže, ale nemusí zakladať na pravde) že ho okolie posudzuje na základe nerealistického štandardu.

Človek, ktorého prenasledujú takéto myšlienky, má pocit, že neustále ostatných sklamáva, nie je schopný dosiahnuť to, čo od neho spoločnosť vyžaduje, a podobne, ako pri perfekcionizme zameranom na iných, môže aj tento druh perfekcionizmu viesť k poškodeným vzťahom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, psu.edu, curiosity.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Pracovník supermarketu sa rozprával s princom Charlesom, náhle odpadol

Video: Pracovník supermarketu sa rozprával s princom Charlesom, náhle odpadol

21:20 10.07.2020Zaujímavosti

Muž sa rozprával s princom Charlesom, keď náhle stratil vedomie a spadol na zem.

Video: Matka vyhodila dieťa z horiaceho domu

Video: Matka vyhodila dieťa z horiaceho domu

20:43 10.07.2020Zaujímavosti

Matka musela zo zúfalstva hodiť dieťa z tretieho poschodia, aby ho zachránila.

Video: Muž si myslel, že si adoptoval psa. Vykľulo sa z toho niečo úplne iné

Video: Muž si myslel, že si adoptoval psa. Vykľulo sa z toho niečo úplne iné

21:47 09.07.2020Zaujímavosti

Muž si myslel, že prichýlil psa, no v skutočnosti mal doma úplne iné zviera.

Video: Po ulici v Ružomberku sa za bieleho dňa prechádzali jelene

Video: Po ulici v Ružomberku sa za bieleho dňa prechádzali jelene

21:14 09.07.2020Zaujímavosti

Lesnú zver nevystrašila ani prítomnosť kamier

Video: 60-sekundový trik, vďaka ktorému bude vaše rúško účinnejšie

Video: 60-sekundový trik, vďaka ktorému bude vaše rúško účinnejšie

20:51 09.07.2020Zaujímavosti

Noste svoje ochranné rúško skutočne efektívne. Zubárka sa podelila o trik, ktorý využijú všetci, čo nosia zdravotnícke rúška.