• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.6.2019Meniny má Adolf
26°Bratislava

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

  • 20:43 20.05.2019
  • Bratislava
Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

Bolesť hlavy počas menštruácie a krátko pred ňou pravidelne pociťuje množstvo žien. Viete, ako ju správne identifikovať a liečiť?

Akoby menštruácia nebola už dosť bolestivá, k jej častým príznakom sa teraz pridáva ďalší bolestivý faktor. Predmenštruačný syndróm, bolesť podbruška, nafukovanie, neustály hlad a krvácanie, a najnovšie aj trýznivá bolesť hlavy pred začiatkom alebo počas menštruácie.

Podľa certifikovanej gynekologičky Mary Jane Minkinovej, ktorá prednáša na Lekárskej fakulte Yaleovej univerzity v Connecticute (USA), majú skúsenosť s takzvanou „predmenštruačnou migrénou“ mnohé ženy.

„Je veľmi ťažké určiť len na základe symptómov, či je migréna vyvolaná hormónmi alebo nie, ale veľa vie napovedať načasovanie. Mnoho žien bolí hlava deň pred menštruáciou a prvý deň počas nej.“

Migrény by mali u väčšiny žien pominúť počas prvých 2 – 3 dní menštruácie.

Prečo sa u niektorých žien objavujú „predmenštruačné migrény“?

Ako vysvetľuje certifikovaná newyorská endokrinologička Sheeva Talebianová, za väčšinou predmenštruačných bolestí hlavy stojí estrogén. „Väčšina bolestí hlavy počas menštruácie a pred ňou súvisí s rýchlym poklesom hladiny estrogénu pred začiatkom menštruácie,“ hovorí.

Ako sa správa estrogén počas cyklu: V čase ovulácie (teda vtedy, keď sa vajíčko uvoľňuje z vaječníka) dochádza k nárastu hladiny estrogénu, a vaječník začína produkovať progesterón. Tieto dva „ženské“ hormóny (estrogén a progesterón) si na chvíľu držia hladinu, no po zhruba týždni ich telo prestáva vytvárať a začína sa menštruácia.

Úrad pre dohľad nad ženským zdravím vysvetľuje, že náhly pokles estrogénu v mozgu uvoľňuje chemikálie, kvôli ktorým sú ženy citlivejšie na bolesť. U niektorých žien v tejto fáze tiež dochádza k zúženiu ciev, kvôli čomu vznikajú obávané bolesti hlavy.

Medzi ďalšie faktory ovplyvňujúce vznik migrén radíme dehydratáciu, stratu krvi (zvlášť u anemických pacientiek) a nedostatok spánku. Ak ste vo všeobecnosti náchylná na migrény, existuje 60-percentná šanca, že sa u vás prejavia aj počas menštruácie. Rovnako k bolesti dopomáha aj hormonálna antikoncepcia.

Ako ich odlíšiť od bežných bolestí hlavy?

Menštruačné bolesti hlavy sa môžu prejaviť inak ako bežná bolesť. Z hľadiska bolesti môžu byť mierne až trýznivé, a predtým, ako sa prenesú na celú oblasť hlavy, začínajú na jednej strane. Môžete sa stretnúť aj s typickými prejavmi migrény, ako sú citlivosť na svetlo alebo nevoľnosť.

Ako sa ich zbaviť?

Najdôležitejším krokom pri odstránení migrén je prevencia. Nezabúdajte na hydratáciu a odpočinok. Pokiaľ viete, že pred menštruáciou vždy trpíte bolesťami hlavy, je dobré niekoľko dní pred ňou užívať aspirín alebo ibuprofén, ktoré sa vysporiadajú so zápalom a pulzujúcou bolesťou hlavy. Užívajte ich podľa potreby, vždy však pred jedlom.

Ak na vás okrem bolesti hlavy zaútočí bolesť žalúdka a nevoľnosť, je dobré porozprávať sa s doktorom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com, womenshealth.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

VČERA - 18:33Zdravie

Metabolizmus sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje a jeho zdravie kolabuje. Ako tomuto stavu zabrániť, ak už máte po menopauze?

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

21:27 14.06.2019Zdravie

Pachuť v ústach nemusí hneď prezrádzať vážny zdravotný problém. V každom prípade by ste však mali skontrolovať, či nejde o jeden z týchto prípadov.

Prekvapivý vplyv raňajok na chudnutie: Skutočne sú také dôležité?

Prekvapivý vplyv raňajok na chudnutie: Skutočne sú také dôležité?

19:23 14.06.2019Zdravie

Lekári skúmali účinok vynechania raňajok pri snahe schudnúť.

Najstaršie ochorenie na svete: Trápilo aj starovekých Egypťanov, neandertálcov a dinosaury

Najstaršie ochorenie na svete: Trápilo aj starovekých Egypťanov, neandertálcov a dinosaury

20:40 13.06.2019Zdravie

Ochorenie, ktoré ľudstvo sprevádza už od jeho počiatkov, je často považované za moderné. Existuje však niekoľko dôkazov, ktoré svedčia o tom, že existovalo oveľa skôr ako sa na Zemi objavil človek.

Konečne vieme, prečo cievy s pribúdajúcim vekom tvrdnú, a ako to zastaviť

Konečne vieme, prečo cievy s pribúdajúcim vekom tvrdnú, a ako to zastaviť

19:02 13.06.2019Zdravie

Tvrdnutie starnúcich ciev vedcom dlho nedalo spávať, ale zdá sa, že sme naň konečne našli odpoveď.