• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 21.8.2019Meniny má Jana
20°Bratislava

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

  • 20:43 20.05.2019
  • Bratislava
Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

Bolesť hlavy počas menštruácie a krátko pred ňou pravidelne pociťuje množstvo žien. Viete, ako ju správne identifikovať a liečiť?

Akoby menštruácia nebola už dosť bolestivá, k jej častým príznakom sa teraz pridáva ďalší bolestivý faktor. Predmenštruačný syndróm, bolesť podbruška, nafukovanie, neustály hlad a krvácanie, a najnovšie aj trýznivá bolesť hlavy pred začiatkom alebo počas menštruácie.

Podľa certifikovanej gynekologičky Mary Jane Minkinovej, ktorá prednáša na Lekárskej fakulte Yaleovej univerzity v Connecticute (USA), majú skúsenosť s takzvanou „predmenštruačnou migrénou“ mnohé ženy.

„Je veľmi ťažké určiť len na základe symptómov, či je migréna vyvolaná hormónmi alebo nie, ale veľa vie napovedať načasovanie. Mnoho žien bolí hlava deň pred menštruáciou a prvý deň počas nej.“

Migrény by mali u väčšiny žien pominúť počas prvých 2 – 3 dní menštruácie.

Prečo sa u niektorých žien objavujú „predmenštruačné migrény“?

Ako vysvetľuje certifikovaná newyorská endokrinologička Sheeva Talebianová, za väčšinou predmenštruačných bolestí hlavy stojí estrogén. „Väčšina bolestí hlavy počas menštruácie a pred ňou súvisí s rýchlym poklesom hladiny estrogénu pred začiatkom menštruácie,“ hovorí.

Ako sa správa estrogén počas cyklu: V čase ovulácie (teda vtedy, keď sa vajíčko uvoľňuje z vaječníka) dochádza k nárastu hladiny estrogénu, a vaječník začína produkovať progesterón. Tieto dva „ženské“ hormóny (estrogén a progesterón) si na chvíľu držia hladinu, no po zhruba týždni ich telo prestáva vytvárať a začína sa menštruácia.

Úrad pre dohľad nad ženským zdravím vysvetľuje, že náhly pokles estrogénu v mozgu uvoľňuje chemikálie, kvôli ktorým sú ženy citlivejšie na bolesť. U niektorých žien v tejto fáze tiež dochádza k zúženiu ciev, kvôli čomu vznikajú obávané bolesti hlavy.

Medzi ďalšie faktory ovplyvňujúce vznik migrén radíme dehydratáciu, stratu krvi (zvlášť u anemických pacientiek) a nedostatok spánku. Ak ste vo všeobecnosti náchylná na migrény, existuje 60-percentná šanca, že sa u vás prejavia aj počas menštruácie. Rovnako k bolesti dopomáha aj hormonálna antikoncepcia.

Ako ich odlíšiť od bežných bolestí hlavy?

Menštruačné bolesti hlavy sa môžu prejaviť inak ako bežná bolesť. Z hľadiska bolesti môžu byť mierne až trýznivé, a predtým, ako sa prenesú na celú oblasť hlavy, začínajú na jednej strane. Môžete sa stretnúť aj s typickými prejavmi migrény, ako sú citlivosť na svetlo alebo nevoľnosť.

Ako sa ich zbaviť?

Najdôležitejším krokom pri odstránení migrén je prevencia. Nezabúdajte na hydratáciu a odpočinok. Pokiaľ viete, že pred menštruáciou vždy trpíte bolesťami hlavy, je dobré niekoľko dní pred ňou užívať aspirín alebo ibuprofén, ktoré sa vysporiadajú so zápalom a pulzujúcou bolesťou hlavy. Užívajte ich podľa potreby, vždy však pred jedlom.

Ak na vás okrem bolesti hlavy zaútočí bolesť žalúdka a nevoľnosť, je dobré porozprávať sa s doktorom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com, womenshealth.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kávová diéta: Účinný spôsob chudnutia, alebo len rozprávka na dobrú noc?

Kávová diéta: Účinný spôsob chudnutia, alebo len rozprávka na dobrú noc?

VČERA - 20:12Zdravie

Kávová diéta sľubuje chudnutie len s niekoľkými šálkami kávy za deň. Aké sú jej skutočné účinky a na čo treba dať pozor?

10 najčastejších chýb, ktoré robíme pri skladovaní potravín

10 najčastejších chýb, ktoré robíme pri skladovaní potravín

VČERA - 19:18Zdravie

Asi už viete, že zemiaky do chladničky nepatria. Ďalšie chyby pri skladovaní potravín vás ale môžu prekvapiť.

Varovné príznaky nedostatku omega-3 mastných kyselín

Varovné príznaky nedostatku omega-3 mastných kyselín

19:45 19.08.2019Zdravie

Nedostatok omega-3 a omega-6 mastných kyselín môže mať za následok niekoľko zdravotných problémov.

Mladý lekár skúma svoje neznáme a nebezpečné ochorenie

Mladý lekár skúma svoje neznáme a nebezpečné ochorenie

8:42 18.08.2019Zdravie

Na Slovensku postihne podľa odhadov za jeden rok raritné ochorenie idiopatická multicentrická Castlemanova choroba asi 25 ľudí.

Čo sa stane s vaším telom a mozgom, ak ostanete hore celú noc?

Čo sa stane s vaším telom a mozgom, ak ostanete hore celú noc?

21:01 16.08.2019Zdravie

Ako sa ponocovanie podpíše na zdraví tela a mozgu?