• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 11.7.2020Meniny má Milota
20°Bratislava

Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

  • 20:43 20.05.2019
  • Bratislava
Bolesť hlavy počas menštruácie – prečo vzniká a ako ju odlíšiť od bežnej migrény?

Bolesť hlavy počas menštruácie a krátko pred ňou pravidelne pociťuje množstvo žien. Viete, ako ju správne identifikovať a liečiť?

Akoby menštruácia nebola už dosť bolestivá, k jej častým príznakom sa teraz pridáva ďalší bolestivý faktor. Predmenštruačný syndróm, bolesť podbruška, nafukovanie, neustály hlad a krvácanie, a najnovšie aj trýznivá bolesť hlavy pred začiatkom alebo počas menštruácie.

Podľa certifikovanej gynekologičky Mary Jane Minkinovej, ktorá prednáša na Lekárskej fakulte Yaleovej univerzity v Connecticute (USA), majú skúsenosť s takzvanou „predmenštruačnou migrénou“ mnohé ženy.

„Je veľmi ťažké určiť len na základe symptómov, či je migréna vyvolaná hormónmi alebo nie, ale veľa vie napovedať načasovanie. Mnoho žien bolí hlava deň pred menštruáciou a prvý deň počas nej.“

Migrény by mali u väčšiny žien pominúť počas prvých 2 – 3 dní menštruácie.

Prečo sa u niektorých žien objavujú „predmenštruačné migrény“?

Ako vysvetľuje certifikovaná newyorská endokrinologička Sheeva Talebianová, za väčšinou predmenštruačných bolestí hlavy stojí estrogén. „Väčšina bolestí hlavy počas menštruácie a pred ňou súvisí s rýchlym poklesom hladiny estrogénu pred začiatkom menštruácie,“ hovorí.

Ako sa správa estrogén počas cyklu: V čase ovulácie (teda vtedy, keď sa vajíčko uvoľňuje z vaječníka) dochádza k nárastu hladiny estrogénu, a vaječník začína produkovať progesterón. Tieto dva „ženské“ hormóny (estrogén a progesterón) si na chvíľu držia hladinu, no po zhruba týždni ich telo prestáva vytvárať a začína sa menštruácia.

Úrad pre dohľad nad ženským zdravím vysvetľuje, že náhly pokles estrogénu v mozgu uvoľňuje chemikálie, kvôli ktorým sú ženy citlivejšie na bolesť. U niektorých žien v tejto fáze tiež dochádza k zúženiu ciev, kvôli čomu vznikajú obávané bolesti hlavy.

Medzi ďalšie faktory ovplyvňujúce vznik migrén radíme dehydratáciu, stratu krvi (zvlášť u anemických pacientiek) a nedostatok spánku. Ak ste vo všeobecnosti náchylná na migrény, existuje 60-percentná šanca, že sa u vás prejavia aj počas menštruácie. Rovnako k bolesti dopomáha aj hormonálna antikoncepcia.

Ako ich odlíšiť od bežných bolestí hlavy?

Menštruačné bolesti hlavy sa môžu prejaviť inak ako bežná bolesť. Z hľadiska bolesti môžu byť mierne až trýznivé, a predtým, ako sa prenesú na celú oblasť hlavy, začínajú na jednej strane. Môžete sa stretnúť aj s typickými prejavmi migrény, ako sú citlivosť na svetlo alebo nevoľnosť.

Ako sa ich zbaviť?

Najdôležitejším krokom pri odstránení migrén je prevencia. Nezabúdajte na hydratáciu a odpočinok. Pokiaľ viete, že pred menštruáciou vždy trpíte bolesťami hlavy, je dobré niekoľko dní pred ňou užívať aspirín alebo ibuprofén, ktoré sa vysporiadajú so zápalom a pulzujúcou bolesťou hlavy. Užívajte ich podľa potreby, vždy však pred jedlom.

Ak na vás okrem bolesti hlavy zaútočí bolesť žalúdka a nevoľnosť, je dobré porozprávať sa s doktorom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com, womenshealth.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nové zistenie: Koronavírus môže spôsobiť smrteľný zápal centrálnej nervovej sústavy

Nové zistenie: Koronavírus môže spôsobiť smrteľný zápal centrálnej nervovej sústavy

20:12 09.07.2020Zdravie

Štúdia zaznamenala vyšší počet pacientov so zriedkavým a niekedy fatálnym neurologickým ochorením nazývaným ADEM.

Toto sú dôvody, prečo je aj mierny priebeh COVID-19 nebezpečný

Toto sú dôvody, prečo je aj mierny priebeh COVID-19 nebezpečný

7:25 09.07.2020Zdravie

Mierne prejavy nákazy koronavírusom pre mnohých nie sú dôvodom na obavy. Netušia, aké následky to môže mať.

4 tráviace problémy, ktoré môžu signalizovať infarkt

4 tráviace problémy, ktoré môžu signalizovať infarkt

20:21 08.07.2020Zdravie

Zástava srdca je život ohrozujúci stav, ktorý sa dá rozoznať na základe niekoľkých príznakov. Patria k nim aj 4 typy tráviacich ťažkostí.

Takto môžu diabetici znížiť riziko ochorenia COVID-19

Takto môžu diabetici znížiť riziko ochorenia COVID-19

20:59 07.07.2020Zdravie

Vedci majú dobré správy pre cukrovkárov, ktorí sa boja nákazy novým koronavírusom.

Top 10 nemedicínskych faktorov, ktoré sa najčastejšie spájajú s rizikom predčasného úmrtia

Top 10 nemedicínskych faktorov, ktoré sa najčastejšie spájajú s rizikom predčasného úmrtia

21:01 06.07.2020Zdravie

Riziko predčasného úmrtia sa nespája len s ochoreniami. Toto je 10 sociálnych a behaviorálnych faktorov, ktoré k nemu takisto prispievajú.