• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 20.5.2019Meniny má Bernard
13°Bratislava

Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

  • 20:50 17.05.2019
  • Bratislava
Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

Profesionál v odbore výživy a stravovania odpovedá na najčastejšie otázky ohľadom stravovania a alkoholu.

Vo vedeckých kuloároch nepretržite prebieha horúca debata o tom, koľko dávok alkoholu denne, respektíve týždenne, sa ešte dá považovať za zdravé množstvo. Už dávno neplatí, že muži si môžu pokojne dopriať 2 poháriky za deň a ženy jeden. Niektoré výskumy zachádzajú do extrému, a hovoria, že aj jeden pohár alkoholu za deň je prílišná záťaž pre zdravie.

Keď si zhubné účinky alkoholu na orgány spojíte s množstvom kalórií a cukru, ktoré obsahuje, možno dospejete k otázke, či by nebolo lepšie skutočne skoncovať s alkoholickými nápojmi. Dietetik Chris Mohr, ktorý je majiteľom poradenskej spoločnosti Mohr Results, si myslí, že alkoholu sa celkom vzdať netreba, ak vieme, ako ho správne piť.

Ako čo najlepšie vyvážiť konzumáciu alkoholu so zdravým životným štýlom?

Mohr radí: Buďte snob. Raz za čas si vychutnajte príchuť a arómu kvalitného nápoja v kruhu priateľov, nikdy však nie osamote. Nemali by ste to preháňať. „Moje maximum sú dve čapované pivá na jedno posedenie, najviac dvakrát za týždeň. Alebo jeden burbon.“

Ak hľadáte tú najzdravšiu voľbu, siahnite po čistých alkoholických nápojoch. Tie miešané obsahujú zbytočné dávky cukru naviac.

Na čo dať pozor pri pive?

Čapované pivo veľa ráz obsahuje viac alkoholu ako pivo zakúpené v obchode. Viac alkoholu znamená viac kalórií. Približne 2-litrové pivo s 9-percentným obsahom alkoholu napríklad obsahuje 270 kalórií.

V bare si však treba dať pozor aj na radlery alebo miešané pivá, ktoré zvyčajne obsahujú len pivo zmiešané s vysokokalorickou limonádou.

Ak sa snažím obmedziť sacharidy, mám vždy voliť vodku?

Ak k svojej nízkosacharidovej diéte v podobe moderných názvov ako paleo-diéta alebo keto-diéta pristupujete naozaj zodpovedne, potom určite viete, že by ste nemali piť žiaden alkohol. Existuje však zoznam alkoholických nápojov, ktoré obsahujú len veľmi málo cukru, a medzi ne patrí určite aj vodka, ale tiež rum a tequila.

Pomáha tequila regulovať krvný cukor?

Možno aj vy ste niekde započuli správy o tom, že tequila pomáha bojovať hneď s niekoľkými ochoreniami, a to vďaka schopnosti regulovať hladinu krvného cukru. Nie je to však pravda.

Tak, ako vodka, rum a džin, aj tequila obsahuje minimum kalórií, čo znamená, že ak ich pijete samé, nezvýšia vašu hladinu cukru.

Zdravotné výhody tequily sa zvyknú zamieňať s vlastnosťami rastliny, z ktorej sa vyrába, teda agáva. Hoci je pravda, že agáva má nízky glykemický index, všetky jej dobré vlastnosti sa strácajú v momente, keď sa destiluje.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, menshealth.com, thelancet.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

20:12 18.05.2019Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

11:12 18.05.2019Zdravie

U malých detí môže z rôznych dôvodov dochádzať k nesprávnemu postaveniu chrupu.

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

21:48 17.05.2019Zdravie

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

19:55 16.05.2019Zdravie

Mozgová arteriovenózna malformácia je defekt, ktorý vás pri komplikáciách môže stáť život. Je preto nutné si všímať varovné príznaky.