• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 20.5.2019Meniny má Bernard
14°Bratislava

Od tohto starého rodiča dedíme najviac génov. Získame však aj podobný vzhľad?

  • 21:01 17.05.2019
  • Bratislava
Od tohto starého rodiča dedíme najviac génov. Získame však aj podobný vzhľad?

Prarodičia nám môžu okrem lásky odovzdať aj cennú genetickú výbavu. Ktorý prarodič nám jej dáva najviac?

Staré mamy hrajú dôležitú úlohu v našich životoch, a to na emocionálnej aj genetickej úrovni. Dokonca aj keď s nimi netrávite veľa času, väzba medzi vami sa nikdy nevytratí. Podľa štúdií deti dostávajú najviac génov od ich starých mám z matkinej strany. Často preto od tejto osoby zdedíte okrem DNA aj jej temperament, jej chute a jej emócie. Pozrime sa bližšie na to, čo všetko nás skutočne spája s našimi babkami z matkinej strany.

Čílsky esejista Alejandro Jodorowsky napísal knihu Metagenealogy: Self-DiscoveryThrough Psychomagic and the Family Tree, kde vysvetľuje genetický vplyv starých mám z matkinej strany na ich vnúčatá, pretože gény môžu preskočiť jednu generáciu priamo na vnúča.

Podľa Jodorowského gény, ktoré deti prijímajú v maternici, pochádzajú priamo od ich babičiek. Zo všetkých starých rodičov a príbuzných je stará mama z matkinej strany tou, ktorá je najviac zodpovedná genetické dedičstvo. Gény nie sú vždy prenesené priamo na ďalšiu generáciu. Preto sa môže stať, že niektoré deti budú vyzerať viac ako ich tety, strýkovia a starí rodičia než ako ich rodičia.

Spájajú nás poznávacie znamenia

Deti nemusia vyzerať presne ako ich stará mama, ale môžu mať spoločné poznávacie znamenie: znamienko, úsmev, farba očí, spôsob ich pohybu a chôdze. Od starých rodičov môžu zdediť stavbu tela, svaly alebo dokonca genetické ochorenia.

S našimi starými rodičmi zdieľame v priemere 25% našej DNA. Vedci z University of Cambridge zverejnili výskum o väzbe medzi starou mamou z matkinej strany a jej vnúčatami. Podľa tohto výskumu, je toto spojenie zapríčinené chromozómom X. Staré mamy z matkinej strany prenášajú 25% svojich chromozómov X na všetky svoje vnúčatá, čo im umožňuje zdediť ich gény.

Staré mamy z otcovej strany odovzdávajú svoje chromozómy X len svojim vnučkám, ale nie vnukom. Takže zatiaľ čo babka z otcovej strany má cez chromozóm X 50-percentnú príbuznosť s vnučkami, s vnukmi tento vzťah neexistuje.

Najdôležitejší je kontakt

Nemajte obavy, to neznamená, že vnúčatá nemajú blízko k svojim starým rodičom. Je dôležité len udržiavať častý kontakt a byť prítomný v živote dieťaťa. Emocionálne väzby sú potrebné na vybudovanie silnej priateľskej rodiny bez ohľadu na gény alebo pohlavie.

Podľa Jodorowského deti zdedia aj emocionálne zážitky starých mám z maminej strany. Emócie, ktoré stará mama cítila, keď bola tehotná s dcérou, môžu byť odovzdané jej budúcim vnúčatám, pretože tieto informácie môžu byť zaznamenané v DNA a zostanú tam, aj keď preskočia generáciu.

Všimli ste si niekedy podobnosť medzi vami a vašou starou mamou? Alebo možno vaše deti vyzerajú ako vaša mama? Napíšte nám v komentároch.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cam.ac.uk, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Záchranca československých detí Nicholas Winton sa narodil pred 110 rokmi

Záchranca československých detí Nicholas Winton sa narodil pred 110 rokmi

VČERA - 6:58Zaujímavosti

V nedeľu 19. mája uplynie 110 rokov od narodenia sira Nicholasa Wintona.

Temperamentná herečka Zdena Studenková má narodeniny

Temperamentná herečka Zdena Studenková má narodeniny

VČERA - 6:18Zaujímavosti

Slovenská herečka Zdena Studenková vstúpila do umeleckého sveta s noblesou, šarmom a výrazným hereckým nadaním.

Dvojnásobný olympijský šampión Michal Martikán má 40 rokov

Dvojnásobný olympijský šampión Michal Martikán má 40 rokov

7:06 18.05.2019Zaujímavosti

Dvojnásobný olympijský víťaz, niekoľkonásobný majster sveta a Európy vo vodnom slalome Michal Martikán bude mať v sobotu 18. mája 40 rokov.

Video: Vodič našiel na ceste medvieďatá. Vtom však prišla medvedica a rázne zakročila

Video: Vodič našiel na ceste medvieďatá. Vtom však prišla medvedica a rázne zakročila

22:39 17.05.2019Zaujímavosti

Mláďatá mali problém prejsť cez cestu, keď k ním prišla ich matka.

Video: Nezodpovedná cyklistka v Nitre takmer skončila pod kolesami auta

Video: Nezodpovedná cyklistka v Nitre takmer skončila pod kolesami auta

22:10 17.05.2019Zaujímavosti

Cyklistka v sychravom počasí jazdila z jednej strany cesty na druhú. Vodičom dala poriadne zabrať.