• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.10.2019Meniny má Vendelín
11°Bratislava

Zákaz vjazdu vozidlám so spaľovacím motorom hlási ďalšie európske veľkomesto

  • 7:48 20.05.2019
  • Bratislava
Zákaz vjazdu vozidlám so spaľovacím motorom hlási ďalšie európske veľkomesto

Po vzore iných miest sa tento rázny krok v boji proti emisiám rozhodla prijať aj holandská metropola Amsterdam, ale v porovnaní s inými zašla ešte ďalej.

Zákaz vjazdu sa bude týkať starších benzínových a naftových áut, namiesto ktorých by po amsterdamských cestách mali jazdiť už iba elektrické alebo vodíkové vozidlá, ktoré ako emisie neprodukujú skleníkové plyny a drobné pevné častice. Finálnu platnosť nový zákaz nadobudne už v roku 2030.

Prečo sa pre takéto obmedzenie rozhodol práve Amsterdam, ktorý je známy rozšíreným používaním bicyklov namiesto áut? Hlavným cieľom tohto opatrenia je zabezpečiť čistejšie ovzdušie, keďže znečistenie ovzdušia je podľa mnohých odborníkov tichým zabijakom a predstavuje v Amsterdame jedno z najväčších zdravotných rizík.

Podľa nameraných hodnôt znečistenia vzduchu Amsterdam prekračuje európske normy.

Príčinou je podľa všetkého neďaleké mesto Rotterdam, ktoré je najväčším európskym prístavom, kvôli čomu je v ňom hustá premávka. Výstrahu voči zdravotným rizikám spojeným najmä s dýchacími problémami vydalo aj holandské ministerstvo zdravotníctva, ktoré zároveň upozorňuje na zvýšené množstvo oxidu dusičitého a prachových častíc v ovzduší.

Proces zákazu vjazdu starších vozidiel bude prebiehať postupne. Už budúci rok plánuje Amsterdam vytvoriť tzv. ekologické zóny pre osobné automobily, v ktorých bude zákaz vjazdu pre staré mopedy, taxíky, nákladné autá a dodávky.

V roku 2022 chce mesto zónu bez emisií pre autobusy a verejnú dopravu.

V roku 2025 sa zákaz bude týkať mopedov ako takých a neskôr sa pridá aj zákaz vjazdu pre nákladné vozidlá, dodávky, taxíky a verejnú dopravu. Ako posledný sa bude zákaz týkať osobných áut, rekreačných plavidiel a trajektov, ktoré budú musieť jazdiť tiež bez emisií. Najprv bude platiť pre automobily vyrobené pred rokom 2005 a postupne sa rozšíri na ďalšie typy vozidiel.

Organizácia na ochranu životného prostredia vidí ako najväčšieho vinníka stojaceho za znečistením ovzdušia staršie naftové motory, ktorých zákaz by mal v rýchlej dobe kvalitu ovzdušia zlepšiť. Vzorom by mohli byť aj iné európske mestá, ktoré obmedzili vjazd áut s naftovým motorom, medzi nimi napríklad aj Berlín či Londýn.

V súčasnosti prebiehajú diskusie na mestskej úrovni, ktorých sa môžu zúčastniť aj obyvatelia Amsterdamu. Dokonca aj niektorí odborníci považujú plán za nereálny, keďže nezohľadňuje chudobnejších ľudí. V budúcnosti bude doprava bez emisií samozrejmosťou, ale či to bude uskutočniteľné už o 10 rokov, je viac než otázne.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Erik Stríž, Autoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Recyklácia batérií elektromobilov nie je doriešená

Recyklácia batérií elektromobilov nie je doriešená

VČERA - 11:03Auto

Niektoré spoločnosti vedia isté časti batérií recyklovať už v súčasnosti, ide však o náročný a drahý proces, uvádza riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš.

Volkswagen pripravuje lacné elektrické mestské auto

Volkswagen pripravuje lacné elektrické mestské auto

15:23 12.10.2019Auto

Nemecký koncern Volkswagen (VW) chce v priebehu piatich rokoch uviesť na trh rad lacných elektromobilov, ktoré by mali osloviť mnohých klientov.

Dve tretiny Slovákov nevedia, ako dlho používať pneumatiky

Dve tretiny Slovákov nevedia, ako dlho používať pneumatiky

12:53 12.10.2019Auto

Takmer dve tretiny slovenských motoristov nevedia, ako dlho môžu používať pneumatiky.

Na elektromobil štát prispeje dotáciou 8000 eur

Na elektromobil štát prispeje dotáciou 8000 eur

13:11 21.09.2019Auto

V závere tohto roka plánuje ministerstvo hospodárstva (MH) spustenie dotácií na nákup elektromobilov.

VW SK chce do roku 2025 znížiť zaťaženie životného prostredia o 45 %

VW SK chce do roku 2025 znížiť zaťaženie životného prostredia o 45 %

11:09 20.09.2019Auto

Udržateľná výroba automobilov je jedným zo zásadných princípov spoločnosti Volkswagen Slovakia.