• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.7.2019Meniny má Olga
26°Bratislava

Zákaz vjazdu vozidlám so spaľovacím motorom hlási ďalšie európske veľkomesto

  • 7:48 20.05.2019
  • Bratislava
Zákaz vjazdu vozidlám so spaľovacím motorom hlási ďalšie európske veľkomesto

Po vzore iných miest sa tento rázny krok v boji proti emisiám rozhodla prijať aj holandská metropola Amsterdam, ale v porovnaní s inými zašla ešte ďalej.

Zákaz vjazdu sa bude týkať starších benzínových a naftových áut, namiesto ktorých by po amsterdamských cestách mali jazdiť už iba elektrické alebo vodíkové vozidlá, ktoré ako emisie neprodukujú skleníkové plyny a drobné pevné častice. Finálnu platnosť nový zákaz nadobudne už v roku 2030.

Prečo sa pre takéto obmedzenie rozhodol práve Amsterdam, ktorý je známy rozšíreným používaním bicyklov namiesto áut? Hlavným cieľom tohto opatrenia je zabezpečiť čistejšie ovzdušie, keďže znečistenie ovzdušia je podľa mnohých odborníkov tichým zabijakom a predstavuje v Amsterdame jedno z najväčších zdravotných rizík.

Podľa nameraných hodnôt znečistenia vzduchu Amsterdam prekračuje európske normy.

Príčinou je podľa všetkého neďaleké mesto Rotterdam, ktoré je najväčším európskym prístavom, kvôli čomu je v ňom hustá premávka. Výstrahu voči zdravotným rizikám spojeným najmä s dýchacími problémami vydalo aj holandské ministerstvo zdravotníctva, ktoré zároveň upozorňuje na zvýšené množstvo oxidu dusičitého a prachových častíc v ovzduší.

Proces zákazu vjazdu starších vozidiel bude prebiehať postupne. Už budúci rok plánuje Amsterdam vytvoriť tzv. ekologické zóny pre osobné automobily, v ktorých bude zákaz vjazdu pre staré mopedy, taxíky, nákladné autá a dodávky.

V roku 2022 chce mesto zónu bez emisií pre autobusy a verejnú dopravu.

V roku 2025 sa zákaz bude týkať mopedov ako takých a neskôr sa pridá aj zákaz vjazdu pre nákladné vozidlá, dodávky, taxíky a verejnú dopravu. Ako posledný sa bude zákaz týkať osobných áut, rekreačných plavidiel a trajektov, ktoré budú musieť jazdiť tiež bez emisií. Najprv bude platiť pre automobily vyrobené pred rokom 2005 a postupne sa rozšíri na ďalšie typy vozidiel.

Organizácia na ochranu životného prostredia vidí ako najväčšieho vinníka stojaceho za znečistením ovzdušia staršie naftové motory, ktorých zákaz by mal v rýchlej dobe kvalitu ovzdušia zlepšiť. Vzorom by mohli byť aj iné európske mestá, ktoré obmedzili vjazd áut s naftovým motorom, medzi nimi napríklad aj Berlín či Londýn.

V súčasnosti prebiehajú diskusie na mestskej úrovni, ktorých sa môžu zúčastniť aj obyvatelia Amsterdamu. Dokonca aj niektorí odborníci považujú plán za nereálny, keďže nezohľadňuje chudobnejších ľudí. V budúcnosti bude doprava bez emisií samozrejmosťou, ale či to bude uskutočniteľné už o 10 rokov, je viac než otázne.

Zdroj: Autoviny.sk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Erik Stríž, Autoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

VČERA - 19:41Auto

Tieto triky poznajú mnohí experti, no len neradi sa o ne delia.

Flixmobility rozšíri ponuku o zdieľanú automobilovú mobilitu

Flixmobility rozšíri ponuku o zdieľanú automobilovú mobilitu

13:04 20.07.2019Auto

Spoločnosť Flixmobility, ktorá prevádzkuje autobusovú prepravu pod značkou Flixbus, plánuje vstúpiť na trh zdieľanej mobility.

Jaguar Land Rover bude vyrábať elektromobily v Británii

Jaguar Land Rover bude vyrábať elektromobily v Británii

13:59 30.06.2019Auto

Najväčší britský výrobca automobilov Jaguar Land Rover (JLR) oznámi na budúci týždeň plány na výrobu elektromobilov vo svojej továrni v anglickom Castle Bromwich.

Prevážanie psa v aute počas horúčav má svoje pravidlá, venujte im pozornosť

Prevážanie psa v aute počas horúčav má svoje pravidlá, venujte im pozornosť

8:14 23.06.2019Auto

Cestovanie so štvornohým parťákom je čoraz populárnejšie, či už ide o výlety do prírody, k jazeru alebo aj na dovolenky. Viete ale, čo by ste mali urobiť, aby ste svojho psíka chránili pred horúčavami?

Zapnúť klimatizáciu, alebo stiahnuť okno? Poradíme vám, ako sa najlepšie schladiť

Zapnúť klimatizáciu, alebo stiahnuť okno? Poradíme vám, ako sa najlepšie schladiť

17:35 21.06.2019Auto

Pri dodržaní týchto základných pravidiel dokážete ušetriť nielen spotrebu, ale aj vaše zdravie!