• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 24.8.2019Meniny má Bartolomej
30°Bratislava

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

 • 21:48 17.05.2019
 • Bratislava
Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.

Pankreas je životne dôležitý orgán a aj keď si to mnohí neuvedomujú, má priamy vplyv na vašu hmotnosť. Okrem toho, že pomáha tráveniu, hrá pankreas dôležitú úlohu pri regulácii hladiny cukru v krvi produkciou enzýmu nazývaného inzulín. Ten umožňuje, aby sa glukóza získaná z potravy dostala do vnútra bunky a tam bola premenená na energiu. Inzulín reguluje náš metabolizmus a je priamo zodpovedný za našu chuť k jedlu a ukladanie tukov v našom tele.

Ak sa hladina cukru v našom krvnom obehu výrazne zvýši, pankreas na to reaguje nadmernou produkciou inzulínu. Vysoký inzulín je preto jedným z dôvodov neobvyklého nárastu hmotnosti a vzniku obezity.

Ak sa snažíte schudnúť a máte pocit, že vaše úsilie je zbytočné, možno by ste si mali začať kontrolovať hladiny inzulínu. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu znížiť hladinu inzulínu a vďaka tomu úspešne schudnúť.

Cvičte aspoň 30 minút denne

Venujte sa akémukoľvek typu cvičení - vysoko intenzívnemu tréningu, behu, joge, chôdzi, atď. Pohyb svalov prebudí telo a núti ho čerpať energiu. Prirodzene využíva cukor a hladiny inzulínu klesajú. Pravidelné cvičenie pozitívne ovplyvňuje vaše celkové zdravie a pomáha v chudnutí.

Jedzte stravu s nízkym obsahom sacharidov bohatú na bielkoviny

Sacharidy sú hlavným zdrojom cukru a preto zvyšujú hladinu cukru a inzulínu najviac. Sladké a spracované potraviny majú vysoký obsah cukru a môžu spôsobiť výrazné zvýšenie hladiny inzulínu. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí jedia sladké potraviny majú o 22% vyššie hladiny inzulínu.

Zníženie sacharidov a zvýšenie spotreby bielkovín môže pomôcť udržať jeho hladiny pod kontrolou a tiež poskytnúť potrebnú energiu. Potraviny s vysokým obsahom cukru by ste si mali ušetriť len na zvláštne príležitosti. Vo vašom jedálničku by sa malo nachádzať chudé mäso, vajcia, ryby a tvaroh.

Vyhnite sa rafinovaných sacharidom

Rafinované sacharidy, ako je kola, cukríky a sušienky, telo trávi veľmi rýchlo, čo vedie k nárastu cukru v krvi. Namiesto toho zvoľte potraviny s komplexnými sacharidmi, ako je napríklad hnedá ryža, quinoa, jačmeň, strukoviny, atď. Vyberajte si celozrnné výrobke, ktoré majú vyšší podiel vitamínov, vlákniny a minerálov.

Jedzte potraviny, ktoré udržujú hladinu cukru na nízkej úrovni

Potraviny, ktoré majú nízky obsah cukru a tiež pomáhajú udržiavať hladinu inzulínu pod kontrolou sú:

 • Orechy a semienka (mandle, pistácie, semená chia a ľanové semená)
 • Celozrnné výrobky (jačmeň, hnedá ryža, pohánka, ovos a quinoa)
 • Ovocie s vysokým obsahom vlákniny (jablká, kokosové orechy, bobuľové ovocie, pomaranče a hrušky)
 • Listová zelenina (špenát, kapusta, šalát, kel)
 • Batáty
 • Mäso (losos a tuniak)
 • Nesladený jogurt
 • Avokádo
 • Cesnak

Jedzte viac menších jedál

Namiesto toho, aby ste jedli 3 veľké jedlá denne, si stravu rozdeľte na 5-6 porcií denne. Jedzte častejšie, ale menšie porcie pestrej stravy. Podľa štúdie pravidelná konzumácia menšieho množstva kalórií znižuje hladiny inzulínu. Jedzte vyváženú stravu s primeraným pomerom sacharidov, bielkovín a tukov.

Zvýšte príjem rozpustnej vlákniny

Rozpustná vláknina sa pomaly posúva tráviacim traktom a po dlhšiu dobu vám dáva pocit sýtosti. Vďaka tomu budete mať menšiu chuť na sladké a nebude dochádzať k náhlym nárastom inzulínu po jedle. Výskum ukázal, že vysoký príjem vlákniny je spojený s nižšími hladinami inzulínovej rezistencie u žien.

Užívajte jablčný ocot

Jablčný ocot výrazne znižuje inzulín v krvi. Podľa štúdie vysoký obsah kyseliny octovej zlepšuje citlivosť na inzulín v krvi o 20% -30%. Jablčný ocot vám tiež dáva väčší pocit sýtosti po jedle, čím vám pomáha menej jesť a stratiť viac váhy.

Pite vodu a zelený čaj

Vyhnite sa akýmkoľvek sladkým nápojom, ako je kola, džús a energetické nápoje a popíjajte v priebehu dňa vodu. Môžete tiež piť zelený čaj 2-3 krát denne po jedle. Štúdie ukázali, že zelený čaj pomáha v boji proti inzulínovej rezistencii.

Oddychujte a zmiernite stres

Stres dokáže spôsobiť výkyvy cukru v krvi, môže vyvolať inzulínovú rezistenciu a spôsobiť nárast telesnej hmotnosti. Skúste preto meditovať, robte dychové cvičenia, alebo si doprajte horúci kupeľ, aby ste upokojili nervy a znížili úroveň stresu. Buďte šťastní, zostaňte aktívni a zbavte sa napätia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, niddk.nih.gov, everydayhealth.com, ncbi.nlm.nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čo by sa stalo s vaším telom, ak by ste vypili len jeden pohár vody za deň?

Čo by sa stalo s vaším telom, ak by ste vypili len jeden pohár vody za deň?

VČERA - 21:11Zdravie

Lekári často zdôrazňujú dôležitosť pitného režimu počas dňa. Ako by však vyzerali reálne následky toho, že by ste cez deň vypili len jediný pohár vody?

9 prekvapivých vecí, ktoré zhoršujú príznaky PMS

9 prekvapivých vecí, ktoré zhoršujú príznaky PMS

VČERA - 19:30Zdravie

Pokiaľ patríte k ženám, ktoré len s ťažkosťami prežívajú príznaky predmenštruačného syndrómu, nezhoršujte svoj stav niektorou z týchto vecí.

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

21:11 22.08.2019Zdravie

Výskum rozoberá spojenie medzi konzumáciou fluoridovanej vody počas tehotenstva a zdravím narodených detí.

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

Odborníci vyvrátili najväčší mýtus o infarkte

20:18 22.08.2019Zdravie

O tomto „fakte“ o infarkte sa hovorí často, no skutočnosť znie celkom inak.

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

7 nápojov pred spaním, ktoré vám pomôžu schudnúť

21:08 21.08.2019Zdravie

Ak je vaším cieľom schudnúť, doprajte si pred spánkom jeden z týchto nápojov.